به گزارش پایگاه خبری ربیع، امروز قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در صحن علنی اعلام کرد، وزارت صمت از سنگین‌ترین مجموعه‌های وزارتخانه‌های دولتی است؛ بارها به رئیس جمهور گفتم این وزارتخانه مشکلات ساختاری و مدیریت دارد. امروز پایان وقت زمان استیضاح است و ۱۷ نماینده تاکنون طرح استیضاح را امضا کرده‌اند. با رئیس جمهور گفت‌وگو کردیم و به جمع‌بندی رسیدیم که در ساختار وزارت صمت تجدیدنظر شود و ۲ وزیر به مجلس برای ۲ وزارتخانه جدید معرفی شود. قرار شده است جداسازی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارائه لایحه انجام شود. چون دولت خودش تصمیم گرفته اصلاح ساختاری کند، خواهش می‌کنم استیضاح‌کنندگان وزیر صمت، به دولت ۲ ماه فرصت دهند تا لایحه تشکیل دو وزارتخانه ارائه شود.

لازم به ذکر است، اخیراً نیز سخنگوی دولت از موافقت هیئت وزیران با تشکیل وزارت بازرگانی خبر داده بود، به‌گفته بهادری جهرمی از جمله دلایل اعلام موافقت تقویت و تجمیع ابزارهای نظارتی دولت بر بازار، کنترل مؤثرتر قیمت‌ها، تسهیل تجارت و رونق تجارت خارجی، سیاست‌گذاری واحد و چابکی در امور بازرگانی و حمایت جدی‌تر از مصرف‌کننده بود.

پیگیری از نمایندگان مجلس نشان می‌دهد که پس از جدا شدن وزارت بازرگانی از وزارت صنایع و معادن دولت باید دو وزیر را به‌صورت جداگانه به مجلس معرفی کند؛ یک وزیر برای وزارت صنایع و معادن و یک وزیر نیز برای وزارت بازرگانی. با در نظر گرفتن این موضوع دولت باید علاوه بر معرفی یک فرد جدید به‌عنوان گزینه وزارت بازرگانی، در خصوص گزینه وزارت صنایع و معادن هم یا فاطمی‌امین را مجدداً به مجلس معرفی کند یا فرد جایگزین دیگری برای این منظور درنظر بگیرد.

با توجه به شرایط فعلی که ابهامات زیادی در خصوص عملکرد فاطمی امین وجود دارد شانس معرفی وی به‌عنوان وزیر صنایع و معادن خیلی بالا نیست.