به گزارش پایگاه خبری ربیع، وزیر راه و شهرسازی در آئین بهره برداری از پروژه‌های عمرانی شامل بوستان دوستی و میدان بزرگ امام علی(ع) همچنین آغاز عملیات اجرایی سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن و احداث یک هزار واحد محله سازی (بنیاد مسکن) درشهر جدید بهارستان با بیان اینکه شهرهای جدید با ایده مرحوم کازرونی در سال ۷۰ در کشور پایه‌گذاری شد، اظهار داشت: همواره در این زمینه توجه ما به اجرای طرح‌های با کیفیت و آینده دار است و از این رو حاصل این اقدامات این است که امروز به ۲۴ شهر جدید رسیده‌ایم.
محمد اسلامی ؛ با بیان اینکه ما اجازه توقف در تفکر راه‌اندازی شهرهای جدید را ندادیم، ادامه داد: برنامه‌ ریزی‌ها با گونه ‌ای شد که شهرهای جدید تنها برای خوابگاه نباشد و زندگی در آن جریان داشته باشد.
وی با بیان اینکه امروز ساز و کارهای اجرایی و نحوه پیمان‌ها و معاهدات کاری باید بدون وقفه دنبال شود، ادامه داد: این امر به ویژه در ساخت و سازها نکته کلیدی است همه فعالان در این زمینه باید مورد توجه باشد.

۵۱۰ هزار نفر در کشور واجد شرایط دریافت اقدام ملی مسکن معرفی شدند

وی با بیان اینکه قراردادهای فیکس با پیمانکاران پایه گذاری اشتباه بوده که در وزارت راه و شهرسازی آن را حذف کردیم، گفت: باید روند به گونه‌ای باشد که در صورت عدم اجرای تعهدات امکان لغو قرارداد وجود داشته باشد.
اسلامی با تاکید بر اینکه ۵۱۰ هزار نفر در کشور واجد شرایط دریافت اقدام ملی مسکن معرفی شدند، گفت: متقاضیان را با توجه به ظرفیت معیشتی که دارند بررسی می‌کنیم چرا که به سامانه رفاه وصل شده‌ایم و برنامه‌ریزی‌ها منطبق با این تنظیمات انجام شده است.
وی با بیان اینکه در طرح اقدام ملی مسکن سعی داشته‌ایم از ظرفیت مردمی نهایت بهره برداری را داشته باشیم، ادامه داد: واگذاری زمین در این بخش به صورت گروهی بوده است و مردم استقبال خوبی داشتند وبا فعالیت شبانه روزی این طرح را اجرایی می‌کنند.
وزیر راه و شهرسازی گفت: ما تنها اجرای مقررات ملی ساختمان را در اجرای این پروژه‌ها نظارت خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه مجتمع سازی در کلانشهرها در طرح اقدام ملی مسکن در دستور کار است، اضافه کرد: سهم وام بانکی نیز در این زمینه به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت تا سازنده فراغ بال بیشتری را داشته باشد.
اسلامی در ادامه در خصوص وضعیت راه‌های استان اصفهان نیز ابراز داشت: در حوزه آزادراه‌ها با شرکت‌های سرمایه‌گذار دچار مشکلات زیادی هستیم و در محور آزادراه اصفهان – کاشان این مشکل وجود دارد.
وی ادامه داد: محور مرغ ومحیار باید با ترافیک شهری همخوانی پیدا کند و باید مسئولان هر چه زودتر این وضعیت را ساماندهی کنند.


یک سوم بودجه عمرانی استان اصفهان در بهارستان در قالب طرح اقدام ملی هزینه می‌شود

در ادامه این آئین نیز مدیرعامل شرکت عمران بهارستان با اشاره به انجام ۹۳ درصد از زیرسازی مترو بهارستان اظهار داشت: برنامه ما بهره برداری از این پروژه در سال جاری است . در سال ۹۹ روزی یک میلیارد تومان در متروی بهارستان هزینه شده است؛ در سال جاری نیز روزی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در حوزه مترو هزینه می‌شود.
محمدرضا احمدی، گفت: حدود ۱۴ هزار واحد از کل ۲۱ هزار واحد مسکن ملی بهارستان تعیین تکلیف شده است. امروز ساخت ۳۵۰۰ واحد در قالب ثبت نامی و یک هزار واحد در قالب مشارکتی کلنگ زنی خواهد شد. همچنین حدود یک سوم بودجه عمرانی استان اصفهان در بهارستان در قالب طرح اقدام ملی هزینه می‌شود که این بودجه از جیب دولت نبوده و از مشارکت مردم و اعتبارات بانکی تأمین شده است.
محمدرضا احمدی ، در آئین بهره برداری از پروژه‌های عمرانی و آغاز عملیات اجرایی احداث ۳۵۰۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن اظهار کرد: در یک سال و نیم گذشته اتفاقات بزرگی در بهارستان افتاده است، ریل مترو در اصفهان تولید شده و با همکاری ذوب آهن ۳ هزار تن ریل خریداری شد که ۱۵۰۰ تن آن ریل گذاری شده است همچنین بیش از ۹۳ درصد زیرسازی و ۹۳ درصد روسازی مترو انجام شده است.
طرح محور میانی بهارستان با مشارکت بخش خصوصی اجرا می‌شود.

در ادامه این آئین معاون وزیر راه و شهرسازی نیز با اشاره به اینکه زمین مورد نیاز برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن از وزارت دفاع، بنیاد شهید وآموزش و پرورش تامین شد گفت: ۱۳۰ هزار واحد مسکونی در قالب اجرای این طرح در دستور کار است.
حبیب‌الله طاهرخانی با اشاره به آخرین وضعیت بهره برداری از مسکن مهر در شهرهای جدید اظهار داشت: این پروژه در مرحله انتهایی است و تعداد باقیمانده را تا نیمه اول امسال به بهره‌برداری خواهیم رساند.
وی با بیان اینکه در شهر جدید بهارستان سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی به صورت ثبت‌نامی و یک هزار واحد مسکونی به صورت مشارکتی با بخش خصوصی آغاز خواهد شد، ادامه داد: همزمان در قالب تفاهم‌نامه های کلانی که بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت دفاع، وزارت آموزش و پرورش و بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام شده تأمین زمین صورت گرفته که این پروژه‌ها تحرکی جدی را در عرصه زمین و مسکن ایجاد می‌کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: ما به مردم تعهد داده‌ایم و باید در زمان مشخص باید این پروژه بهره برداری شود و در حال حاضر نیز از هر سرمایه‌گذاری که تمایل به همکاری داشته باشد مطابق قوانین استقبال خواهیم کرد.
وی در خصوص پروژه مترو بهارستان تصریح کرد: زمان بهره‌برداری این پروژه سال ۱۴۰۰

مشخص شده است، ایستگاه‌ها در حال بهره‌برداری است، روسازی پیشرفت خوبی دارد و در حال انتخاب پیمانکاران برق هستیم و تلاش داریم فاز اول تا نیمه اول سال به بهره برداری برسد.
طاهر خانی با اشاره به مترو شهر جدید مجلسی نیز تاکید کرد: این پروژه به میزان ۱۰ کیلومتر در دست اجرا است و به مترو بهارستان متصل خواهد شد.
وی با بیان اینکه تولید مسکن باکیفیت در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است، گفت: رعایت استانداردها را در دستور کار داریم و این طرح با نهایت کیفیت اجرایی خواهد شد.طرح محور میانی بهارستان الگوی کشوری است و قرار است با بخش خصوصی اجرایی شود.
گفتنی است عملیات اجرایی سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در بهارستان و یک هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی نیز در شهرهای تیران و کرون، دهاقان، شهرضا، اردستان، نائین، برزک، چادگان، انارک، بادرود و سمیرم ۳۰ اردیبهشت ماه آغاز شد.
لزوم بهره‌برداری از مترو بهارستان

استاندار اصفهان نیز در ادامه با اشاره به اینکه وضعیت راه‌های استان اصفهان مناسب نیست و باید مسیرها بازسازی شود گفت: ساماندهی ورودی جنوب اصفهان هماهنگی بین شهرداری‌های اصفهان و بهارستان با شرکت عمران این شهر جدید امری ضروری است.
عباس رضایی ؛ با اشاره به لزوم تسریع در بهره برداری از پروژه مترو بهارستان تصریح کرد: در این زمینه تأمین اعتبار با همکاری سازمان برنامه وبودجه انجام شده است و ضروری است حداکثر این پروژه تا ۱۵ خرداد بهره برداری شود.
وی با اشاره به اینکه اجرای با کیفیت پروژه‌ها در استان اصفهان امری ضروری است، ادامه داد: باید توجه داشت که وضعیت راه‌های استان اصفهان مناسب نیست و باید مسیرها بازسازی شود.
وی تاکید کرد: ضروری است بودجه مورد نیاز برای این امر تأمین شود تا شاهد روند بهبود وضعیت راه‌های استان اصفهان که جز مسیرهای ترانزیتی در کشور است، باشیم.