به گزارش پایگاه خبری ربیع،دکتر سعید نمکی در حاشیه نشست مجازی منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت درباره این نشست افزود: فعالیت مطلوب ایرانیان و کارشناسان ایران در مقابله با ویروس کرونا در نشست مجازی سازمان جهانی بهداشت در شرق مدیترانه مورد تقدیر قرار گرفت و از تجربه ایران برای جلوگیری از پیشگیری شیوع این بیماری استفاده شد.

وی با بیان اینکه ما توانستیم بیش از ۹۰ درصد جمعیت هدف را مورد پوشش قرار دهیم گفت: ما آمار بیمارانی را که مبتلا می‌شوند گزارش می‌دهیم و در روز‌های آینده آمار بیمارانی را که مورد مداوا قرار گرفته اند، ارایه می‌دهیم.
دکتر نمکی با اشاره به اینکه ما در مرحله مدیریت بیماری هستیم افزود: ما در مرحله تحول قرار داریم و در مرحله مدیریت بیماری هستیم و مهار کردن بیماری را در پیش داریم و امیدواریم این روند تا ۲۰ فروردین که مرحله اول طرح فاصله گذاری اجتماعی است، ادامه پیدا کند.
وی تاکید کرد: این همراهی موجب شد که در شرق مدیترانه مورد تقدیر قرار بگیریم و در آینده‌ای نزدیک شاهد مهار و کنترل بیماری شویم.
دکتر نمکی همچنین از مردم به علت آن که خلاف رویه سال‌های متمادی دیروز در منزل ماندند و به جای این که در دامن طبیعت باشند به حرف مسئولان گوش دادند تا از شیوع این بیماری جلوگیری شود، سپاسگزاری کرد.

مقابله با کرونا؛ نیازمند همبستگی جهانی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه هم اکنون زمان همبستگی است، گفت: مقابله با ویروس کرونا نیازمند همبستگی جهانی است.
دکتر سعید نمکی در نشست مجازی منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت که بعدازظهر امروز در سالن همایش‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد افزود: از ابتدای شیوع این ویروس با تشکیل کمیته‌هایی به منظور تشخیص این ویروس در سطح آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها فعالیت را آغاز کردیم و اولین نمونه آزمایشگاهی این ویروس در ۳۰ بهمن در تماس یکی از افراد با اتباع چین، ووهان به ثبت رسید که ما در آن زمان محدودیت‌های هوایی را اعمال کردیم.
وی با بیان اینکه در طول دوره نهفتگی این ویروس شباهت زیادی با ویروس اچ وان ان وان وجود دارد گفت: دستور بر اتخاذ سختگیرانه برای کاهش شیوع این بیماری در سطح منطقه از همان ابتدا آغاز شد و ما تجهیزات آزمایشگاهی را افزایش دادیم و رویکرد «یک دولت یک جامعه» در سطح ملی و استانی به کار بردیم.
وزیر بهداشت تاکید کرد: تاکنون بیش از ۴۷ هزار نفر در کشورمان به این ویروس مبتلا شدند که از این تعداد ۳ هزار و ۱۰۰ نفر فوت کردند و ۱۶ هزار نفر بهبود یافتند.
نمکی ادامه داد: بیش از ۶۸ میلیون نفر از مردم به صورت مجازی (آنلاین) و حضوری، غربالگری شدند و بیش از ۱۰۰ هزار نیروی خدمات درمانی در عرصه غربالگری افراد مشکوک را به پزشکان معرفی می‌کردند و در صورت این که جواب آزمایش مثبت باشد به بیمارستان معرفی می‌کردند.
وی گفت: این اقدامات و پروتکل، گام به گام میزان مراجعات را برای بخش آی سی یو و بیمارستان‌ها کاهش داد.
وزیر بهداشت تاکید کرد: داوطلبان برای همکاری در کاهش شیوع این بیماری نقش کلیدی داشتند و شاهد حمایت عالی و بی دریغ مقام معظم رهبری و رییس جمهور و مسئولان بودیم و با ایجاد تجهیزات و خدمات درمانی در مراکز مختلف از جمله پایگاه‌های نظامی و مراکز ورزشی و دیگر مجموعه‌های فروشگاهی، فعالیت موفقی را انجام دادیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بالغ بر ۱۰ هزار تخت بیمارستانی در اختیار کادر درمانی قرار گرفت و بسته‌های ویژه از سوی دولت تدوین شد و در دستور کار قرار گرفت.
دکتر نمکی با بیان این که در امور مربوط به تجارت اختلالی ایجاد شد، افزود: با پروتکل‌های این برنامه، (تجارت) بهتر انجام می‌شود و ما می‌خواهیم شاهد کاهش آسیب‌های تجاری باشیم.
وی با بیان این که من تمام اختیارات در سطح ملی را در اختیار دارم گفـت: همه وزرای دولت در همکاری با ما فعال هستند. از زمان شیوع این بیماری، دانشگاه‌ها و گردهمایی‌ها به حالت تعویق درآمد و باوجود آن که سال نو را در پیش داشتیم بسیاری از سفر‌ها کم شد، اما همچنان مقابله با ویروس کرونا نیازمند همبستگی جهانی است و تحریم‌های آمریکا علیه ایران به مثابه یک نسل کشی محسوب می‌شود و تهدید جدی برای سلامت جهانی است.
وزیر بهداشت با بیان اینکه هم اکنون زمان همبستگی است و نباید شاهد فاصله گرفتن از هم باشیم گفت: نیازمند همبستگی جهانی در بین کشور‌ها هستیم و از کشور‌های چین، کویت، ژاپن و قطر هم به پاس کمک‌هایی که به ما داشته اند تشکر می‌کنم.
دکتر نمکی افزود:​ از دفتر جهانی بهداشت نیز این درخواست را دارم که این نشست مجازی استمرار یابد.