نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: تالاب گاوخونی نقطه‌ای بسیار بحرانی و حساس است که در صورت عدم رسیدگی به وضعیت آن، سلامت نقاط مرکزی اصفهان را به خطر خواهند انداخت.

به گزارش ربیع به نقل از تسنیم ، حیدرعلی عابدی با اشاره به بحران آب اصفهان و دلایل تشدید آن و راه‌حل‌های پیشرو اظهار داشت: براساس اسناد و قوانین موجود، آب ورودی از رودخانه زاینده‌رود و تونل اول کوهرنگ به کشاورزان اصفهان و تالاب گاوخونی اختصاص دارد و در حال حاضر مشکل، تعلق نگرفتن این سهم آب به اصفهان است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو خواستار برداشت آبی است که توسط تونل‌های خود به زاینده‌رود می‌آورد، ولی لازم به ذکر است که وزارت نیرو باید با توجه به میزان آب ورودی این ۲ تونل به زاینده‌رود از آب برداشت کند که متأسفانه در سال‌های گذشته عدم مدیریت برداشت آب و تداخل در اختصاص سهمیه آب به دیگر استان‌ها سبب تشدید بحران آب اصفهان شده است.

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی درباره عدم مدیریت صحیح برداشت آب در سال‌های گذشته نیز بیان کرد: به وسیله تونل دوم کوهرنگ و خدنگستان به طور کلی ۳۸۰ میلیون متر مکعب آب در سال وارد زاینده‌رود می‌شود اما وزارت نیرو مقدار بیشتری سهمیه به مناطق دیگر اختصاص داده که این مقدار اضافی از سهم آب کشاورزان اصفهان تأمین شده و سبب بروز مشکلات شده است.

وی افزود: وزارت نیرو بر روی برداشت‌های غیرمجاز آب نظارتی ندارد و ما خواستار برخورد با این موارد و هم‌چنین اجرای مصوبات شورای عالی آب هستیم، این سوء مدیریتی است که ما در حال پیگیری هستیم تا بتوانیم آن را رفع کنیم.

عابدی با اشاره به طرح‌های تونل سوم کوهرنگ و انتقال آب بهشت‌آباد و وضعیت اجرایی آن‌ها تصریح کرد: تونل سوم کوهرنگ به پایان رسیده و حتی یک بار با پمپ آب را در آن جریان داده‌اند ولی این تونل نیازمند احداث سد است که در غیر این صورت هیچ آبی در این تونل جاری نخواهد شد.

وی ادامه داد: طرح انتقال آب بهشت آباد نیز نیازمند اضافه شدن آب به تونل و زاینده‌رود و باز شدن مسیر است و اگر به آب تونل اضافه نشود در حقیقت آبی برای انتقال وجود ندارد. باید اضافه کنم که مسئولان بدون بهره‌برداری از تونل سوم و انتقال آب بهشت‌آباد، به اندازه سهم آب آن‌ها در حال برداشت هستند که سبب تشدید مشکلات شده است.

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت بحرانی تالاب گاوخونی و مشکلاتی که در صورت رسیدگی آن برای کشور به وجود می‌آید، خاطر نشان کرد: تالاب گاوخونی نقطه‌ای بسیار بحرانی و حساس است که در صورت عدم رسیدگی به وضعیت آن، سلامت نقاط مرکزی اصفهان را به خطر خواهند انداخت.

وی ادامه داد: تالاب گاوخونی در سال‌های پیاپی به دلیل تخلیه فاضلاب‌ها دارای مواد سمی بسیاری است و اگر خشک شود علاوه بر از بین رفتن زیستگا‌ههای پرندگان و یکی از مناطق گردشگری، رسوبات این تالاب به صورت ریزگرد در هوای استان‌های مرکزی مانند، یزد، تهران، قم، چهارمحال و بختیاری و اصفهان پخش خواهد شد و سلامتی مردم را به خطر خواهد انداخت.

عابدی گفت: کاهش نزولات جوی در مشکلات به وجود آمده برای استان اصفهان تأثیرگذار بوده ولی امکان مواجهه با این بحران توسط مدیریت صحیح آب وجود داشته که در سال‌های گذشته ما شاهد این گونه مدیریت نبوده‌ایم.