به گزارش پایگاه خبری ربیع، وحدت ملی در همه جوامع عنصر تعیین‌کننده جایگاه یک جامعه در سطح منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای به حساب می‌آید.

جوامع هم‌بسته و منسجم و هم‌گرا، برخوردار از وفاق و همدلی در تمام عرصه‌های زندگی، سیاسی، اجتماعی و… از موفقیت‌های چشم‌گیری برخوردارند، جوامعی که مردمان آن از انسجام و همبستگی کافی برخوردار نیستند، در معرض آسیب‌ها و ناکامی‌های فراوان قرار دارند.

هر نظام اجتماعی، برای بقا و تداوم حیات اجتماعی خویش، نیازمند آن است که شناخت کاملی از ملت خویش داشته باشد و دشمن خود را نیز به‌خوبی بشناسد، تا در مواقع لزوم با بسیج همگانی مردم بتواند تهدیدها را مهار سازد و با آن‌ها مقابله نماید؛ ازاین‌رو برقراری وحدت و پیوند عمیق میان قشرهای مردم یکی از ضروریات انکارناپذیر جامعه قلمداد می‌شود که به طور خاص باید مسئولان به آن توجه نمایند.

مقام معظم رهبری در ضرورت این مهم فرمودند: «من بر روی وحدت ملی تأکید بیشتری دارم، به خاطر اینکه امنیت هم ناشی از وحدت است، اگر وحدت نباشد، امنیت ملی هم به خطر می‌افتد و ایجاد ناامنی می‌شود.» اگر مقوله وحدت ملی را کشورهای جهان اسلام، به صورت مسئله‌ای جدی دنبال کنند و مسلمانان به آثار و فواید آن پی ببرند، بی‌شک می‌توانند به بزرگ‌ترین قطب جهانی تبدیل شوند و تمام ابرقدرت‌ها را تحت فشار و سیطره خود قرار دهند و این زمانی اتفاق می‌افتد که همه ملت‌های مسلمان به این باور برسند که یک ملتند.

اگر امروز ما مشاهده می‌کنیم که کشورهای اسلامی وضع اقتصادی، سیاسی و امنیتی نابسامانی دارند، به‌خاطر درک ناصحیح از ضرورت این مهم است. اما چرا به بحث وحدت ملی پرداختیم؟ زیرا، شاهد هستیم آمریکا در پی توطئه جدید بر علیه ملت‌های مسلمان به‌ویژه ایران است!

دشمن که در توطئه‌های مختلف احساس شدید شکست نموده و به شدت خود را تحقیرشده می‌داند، امروز وارد عمل شده تا وحدت و قدرت منطقه‌ای ایران را با چالش روبه‌رو کند. اینکه با هزینه گزاف در عراق تحرکاتی را بر پا می‌کند، مشخص است که کار آمریکا است والا مشکل معیشت و اقتصاد در عراق تازه و جدید نیست و حضور ایران در عراق نیز تازگی ندارد؟

اینکه در آستانه راهپیمایی پر قدرت اربعین در گوشه و کنار شهرهایی در عراق تلاش کرد تا اعتراض‌هایی برپا شود و در حاشیه این اعتراض‌ها اقدامات کوچکی توسط سرسپردگان بعثی بر علیه ایران انجام شود، حکایت از یأس و ناامیدی دشمن در ایجاد مشکلات داخلی برای ما و از طرفی تأثیرگذاری ایران در کشورهای دیگر مسلمان است.

به نظر می‌رسد اقدامات منطقه‌ای آمریکا در ایجاد تفرقه و راه‌اندازی تحرک قومی و قبیله‌ای و حتی مذهبی برای فشار مضاعف بر ایران است! بنابراین هرگونه عقب‌نشینی و کوتاه‌آمدن در شرایط کنونی کشور ایران باعث طرح موضوعات جدیدتر برای فشار به ایران خواهد شد؛ بنابراین حضور مقتدرانه همپای ملت عراق در بزرگداشت اربعین، دشمن را مأیوس خواهد نمود.

خوشبختانه رصد مواضع ساعات ابتدایی که از طرف چهره‌های سیاسی و اجتماعی کشور ایران و عراق در برابر توطئه در عراق صادر شد، نشان داد منطقه در شرایط فوق‌العاده‌ای از لحاظ وحدت و همدلی برای مقابله با آمریکا و اسرائیل قرار گرفته است که این امر را باید به فال نیک گرفت.

گرچه سوابق سال‌های پس از حکومت صدام همین را به ما نشان می‌دهد که اگر هر یک از دو کشور دچار هجمه دشمن شده آن یک همراهی خود را در مقابله با دشمن ابراز داشته است و در جریان داعش، ایران برای نجات عراق تمام قد وارد عمل شد و همه می‌دانند چه همکاری تأثیرگذاری با مردم عراق از خود نشان داد که دشمن را ناامید و ریشه داعش در عراق کنده شد!

امروز مسئولان کشور باید برای حفظ و تقویت وحدت ملی و منطقه‌ای با تدبیر پیش روند و دشمن را از بهم‌ریزی منطقه و کشورهای همسایه همراه مأیوس نمایند.

باید  فرصت وحدت ملی و منطقه‌ای را غنیمت دانست و نباید این فرصت را از دست داد، بلکه باید اظهارات و مواضع ضد ایرانی و ضد منطقه‌ای را به محلی برای ضربه‌زدن به منافع آمریکا در پرونده‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تبدیل کرد.

باید تأکید کرد که همه مسئولین دولتی و مردم به‌ویژه زائران امام حسین (ع) در ایام اربعین موظفند از این فرصت بزرگ وحدت (بزرگداشت اربعین) برای عقب راندن آمریکا و تثبیت منافع ملت مسلمان منطقه نهایت استفاده را ببرند و به تعبییر درست‌تر، درست استفاده کنیم.

باید خروجی این روزهای مواضع و اقدامات این باشد که آمریکا یک دشمن قسم‌خورده برای همه مسلمانان، اعم از عرب و عجم و کرد و ترک و سنی و شیعه است که به‌کلی مورد اعتماد نیست و پس از این باید بیشتر از این به آن بدبین بود و مهم‌تر اینکه کینه و دشمنی مقامات آمریکایی از مسلمانان ریشه چند ده ساله دارد و نباید هیچ وقت فراموش شود، به همین دلیل واقع‌بینی حکم می‌کند که امروز خواص نه فرصت‌طلبی سیاسی و نه لجبازی سیاسی داشته باشند و هدف که همان عقب‌ راندن و به زمین زدن مقامات زورگوی آمریکا هست را لحظه‌ای فراموش نکنند.

وحدت ملی و البته منطقه‌ای، دشمن را زمین‌گیر می‌کند؛ لذا همگان باید مراقب باشند که دشمن نتواند از سخن یا رفتاری در جهت تفرقه منطقه‌ای یا ملی استفاده کند. آری، ایران العراق لایکن الفراق، این دو کشور جداشدنی نیستند.