به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از شهرستان ساری، عزیزالله شهیدی‌فر در نشست خبری مشترک با مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری مازندران، با اشاره به انجام رزمایش مبارزه با مگس میوه مدیترانه‌ای همزمان با سراسر استان اظهار کرد: این رزمایش روز یکشنبه ۲۷ مردادماه ۹۸ در شهرستان ساری با حضور مسؤولین کشوری و استانی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: ۶۰۰ نوع آفت در کشور وجود دارد که ۴۰۰ نوع آن در مازندران وجود دارد که بیشتر این آفت‌ها خسارت‌زا و به دام و طیور، شیلات و محصولات باغی خسارت وارد می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه حدود ۴ دهه است که مگس میوه مدیترانه‌ای وارد استان شد، گفت: مگس میوه به بیشتر محصولات باغی خسارت وارد می‌کند و این خسارت با آغاز فصل بهار و به بار نشستن محصولات باغی بیشتر می‌شود.

این مسؤول بیان کرد: مازندران سالانه با تولید ۲.۵ میلیون تن مرکبات و ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش اقتصادی نقش کلیدی در اقتصاد کشور و استان دارد و به همین دلیل باید از انتقال این آفت به سمت محصول استراتژیک استان جلوگیری شود.

شهیدی‌فر از یک‌هزار ایستگاه رصد میوه مدیترانه‌ای در استان خبر داد و افزود: این ایستگاه‌ها شکار مگس میوه و حجم خسارت را رصد می‌کنند تا نسبت به کنترل آن اقدام شود.

* ورود مگس میوه مدیترانه‌ای از ۴۰ سال قبل

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری مازندران در ادامه با بیان اینکه حفظ و حراست از جان و مال مردم یکی از وظایف پدافند غیرعامل است که در گام نخست باید تهدیدات زیستی شناسایی شود، گفت: تهدیدات متعددی برای انسان‌ها وجود دارد که از جمله آن می‌توان به تهدیدات زیستی اشاره کرد که این نوع تهدید اولویت نخست برای مازندران است.

منفرد با اشاره به اینکه مگس میوه از جمله آفت‌هایی است که در حوزه کشاورزی وجود دارد و با تغذیه افراد سر و کار دارد، ادامه داد: مگس میوه از ۴۰ سال قبل وارد شد و در همه این سال‌ها فعال بوده اما امسال زاد و ولد و شدت آن نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شد.

وی با بیان اینکه ۱۳ کارگروه پدافند غیرعامل در استان فعال است، افزود: کارگروه پدافند غیرعامل جهاد کشاورزی از جمله کارگروه‌های فعال در بخش کشاورزی است که جزو کارگروه‌های فعال شناخته شده است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری مازندران درباره آفت شب‌پره شمشاد گفت: این آفت از سال ۹۳ وارد استان شد و در این راستا اقدامات زیادی مانند مبارزه مکانیکی و شاخه‌زنی در شمشادستان‌ها انجام شد.

منفرد اظهار کرد: در حال حاضر منابع طبیعی نوشهر و ساری  اقدام به تولید یک میلیون و ۸۰۰ هزار اصله نهال شمشاد کردند که تا پایان سال به ۲ میلیون اصله نهال خواهد رسید.

انتهای پیام/