به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از گرگان، متأسفانه سیلاب اخیری که در سطح استان گلستان رخ داد بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی شهرستان‌های کلاله، گنبدکاووس، مینودشت، آق قلا، گمیشان، بندرترکمن، کردکوی، گرگان و بندرگز را به طور صد درصد خسارت وارد کرده است.

در بخش‌های زنبورداری، ساختمان، جاده‌های بین مزارع و جایگاه‌های دام خسارات بسیار زیادی بر اثر سیلاب در گلستان ایجاد شد بطوریکه حدود ۶ هزار و ۶۳۶ واحد جایگاه دام در سطح استان گلستان بر اثر وقوع سیلاب دچار خسران شدند.

۱۲۰۰ میلیارد تومان در بخش کشاورزی استان گلستان بر اثر سیل خسارت وارد شد و در بخش صنعت حدود ۱۹۰ میلیارد تومان خسارت ایجاد شد.

در این زمینه گفت و گویی با محمد حمیدی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گلستان صورت گرفت.

* ۲ هزار و ۲۰۰ واحد صنفی در گلستان تحت تاثیر سیلاب قرار گرفتند

 آیا خسارات سیل در بخش‌های مختلف استان گلستان برآورد شده است؟ چه میزان اعتبار برای جبران خسارات ناشی از وقوع سیل در استان تخصیص پیدا کرده است؟

حمیدی: در بخش‌های زنبورداری، ساختمان، جاده‌های بین مزارع و جایگاه‌های دام خسارات زیادی بر اثر سیل در استان ایجاد شد و حدود ۶ هزار و ۶۳۶ واحد جایگاه دام در سطح استان گلستان بر اثر وقوع سیلاب دچار خسران شدند.

۲ هزار و ۲۰۰ واحد صنفی در سطح استان گلستان تحت تاثیر سیلاب قرار گرفتند و برخی از این واحدهای صنفی بویژه در شهرستان‌های گنبدکاووس، آق‌قلا و گمیشان بر اثر وقوع سیلاب دچار خسارت شدند.

۱۰ هزار واحد بافنده فرش که در منازل مستقر هستند بر اثر وقوع سیلاب دچار خسران شدند و ۱۵۰ واحد صنعتی در سطح استان گلستان از ۲۰ درصد الی ۸۰ درصد دچار خسارت شدند بویژه در شهرستان آق‌قلا که ۳ هزار و ۵۰۰ شغل در این شهرستان فعال بودند خسارت زیادی بر اثر سیلاب ایجاد شد.

خسارات سیل در استان گلستان برآورد شده است و خوشبختانه مصوبات خوبی در راستای جبران خسارت حوزه صنعت انجام شده است.

*خسارت ۱۹۹ میلیارد تومانی سیل به بخش گردشگری گلستان

چه میزان خسارات در بخش گردشگری و کشاورزی استان گلستان بر اثر سیل ایجاد شده است؟ آیا دولت در زمینه جبران خسارات ناشی از سیل در گلستان اقدامی انجام داده است؟

حمیدی: ۱۹۹ میلیارد تومان در بخش گردشگری از جمله بناهای تاریخی، پروژه‌های گردشگری و غرفه‌های صنایع‌دستی استان گلستان خسارت وارد شد که این خسارات بسیار قابل ملاحظه بود.

۱۲۰۰ میلیارد تومان در بخش کشاورزی استان گلستان بر اثر سیل خسارت وارد شد و در بخش صنعت حدود ۱۹۰ میلیارد تومان خسارت ایجاد شد.

خوشبختانه دولت برای جبران خسارات ناشی از وقوع سیلاب در استان گلستان مصوبات خوبی را درنظر گرفته است.

*دولت ۱۶۲ میلیارد تومان اعتبار برای تامین خسارت‌های بخش کشاورزی به حساب استانداری گلستان واریز کرد

 تاکنون دولت چه میزان اعتبار برای جبران خسارات ناشی از سیل به استان گلستان تخصیص داده است؟ چه بخش‌هایی تاکنون اعتبار از دولت را دریافت کردند؟

حمیدی: تاکنون دولت ۱۰ میلیارد تومان به حساب استانداری گلستان واریز کرده است که مقداری از این مبلغ را در بحث هزینه‌کرد به فرمانداری‌ها برای تهیه نیاز ضروری مدیریت بحران توزیع کردیم و بخشی دیگر از این وجه را به دستگاه‌های اجرایی درگیر سیل توزیع کردیم.

۱۰ میلیارد تومانی که دولت به حساب استانداری گلستان واریز کرده است هنوز توزیع نشده است و این مبلغ را در اسرع وقت به دستگاه‌های اجرایی درگیر سیل قرار می‌دهیم تا بتوانند هزینه‌های ضروری را انجام دهند.

خساراتی که سیل به استان گلستان وارد کرد متاسفانه با این میزان هزینه قابل جبران نیست و باید اعتبار برای دستگاه‌های دولتی واریز شود.

رئیس‌جمهور در سفری که به استان گلستان داشتند قول مساعد دادند که خسارات ناشی از سیل در استان را جبران می‌کنیم طی دو روز گذشته ۱۶۲ میلیارد تومان اعتبار برای تامین خسارت‌های بخش کشاورزی در قالب وام بلاعوض به حساب استانداری گلستان واریز شد که از صبح امروز نخستین کارگروه برای نحوه پرداخت خسارت‌ها در گلستان برگزار شد.

تیم‌های کارشناسی در سطح شهرستان‌های گلستان پیش‌بینی شد که میزان خسارات به اراضی کشاورزی را شناسایی کنند و برای هر هکتار از اراضی کشاورزی مبلغ ۲ میلیون تومان وام بلاعوض و برای اراضی باغی به ازای هر هکتار ۵ میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت می‌شود.

خوشبختانه ۵۰ درصد اعتبارات از سوی دولت تاکنون واریز شده است و ۵۰ درصد مابقی اعتبارات به محض واریز به حساب استانداری گلستان به دست کشاورزان گلستانی می‌رسانیم.

انتهای پیام/۸۳۰۱۹/خ