به گزارش پایگاه خبری ربیع، ویژه ‌برنامه «هنرمَردان» که با هدف افزایش سرانه مصرف فرهنگی شهروندان اجرا می شود، به همت معاونت اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان  وبا مشارکت دفاتر تخصصی معاونت فرهنگی هنری این سازمان ، دفاتر تخصصی سینما، هنرهای نمایشی، موسیقی و سرود و تجسمی از۱۲  تا ۱۶ دی ماه هر شب از ساعت ۱۸ تا ۲۳ درمیدان امام حسین(ع) و در قالب ۸ موکب میزبان همشهریان است.

مشق مردان، نقل مردان،رسم مردان، نام موکب های فرهنگی است که در میدان گاه مرکزی اصفهان مستقر شده اند و برنامه های خود را ابتدا با اجرای سرود از گروه های سرود “مولا و آوای مهر طه “آغاز می کنند و سپس هر موکب برای مخاطبان خود به نمایش فیلم‌های کوتاه جشنواره عمار، اجرای تئاتر، هنرآفرینی هنرمندان و اساتید نقاشی و خوشنویسی، می پردازند که البته تمامی مضامین این برنامه ها سوگواره حضرت زهرا (س) و شهادت سردار سلیمانی است .

درموکب خوشنویسی و خط که هنرمندان انجمن خوشنویسان درآن حضوردارند استاد” امیر گنجعلی” مدیریت آن را برعهده دارد و در موکب نقاشی علاوه بر حضور اساتید نقاشی استاد “افشین جلیلی” از هنرمندان به نام این هنر نیز حضور دارد و ایشان تصویری از سردار سلیمانی را برای مخاطبان نقاشی می کند .

مشاهدات عینی خبرنگار کیمیای وطن نشان دهند ه این است که حضور پر شور مردم در این برنامه حاکی ازمطلوب بودن این برنامه نسبت به ذائقه مردم فرهنگ پرورو دین پرور اصفهان برای برگزاری چنین رویدادهایی در شهر است.

در این ویژه برنامه البته جای مدیران شهری برای همراهی با این برنامه و در کنار مردم نیز باز است و هر شب مسئولانی برای تماشا و برآورد میزان مخاطبان این دست برنامه های ترکیبی که بخشی ازآن به عهده هیات های مذهبی شهر اصفهان است در میدان امام حسین (ع) حضوردارند.

از مهمترین برنامه های ویژه برنامه «هنرمَردان» برگزاری “گردهمایی بزرگ هیات های مذهبی درشب شهادت حضرت زهرا(س)” است و مردم می توانند در این شب به صورت خانوادگی در مجلس عزای فاطمیه حضور یابند .

 استقبال خانوادگی از برنامه «هنرمَردان»

اما صحبت های معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان حاکی ازآن است که در طی شب های سپری شده از این رویداد فرهنگی در شهر اصفهان استقابل خوبی از سوی مردم صورت گرفته است ،سعی ما در تدوین برنامه های فرهنگی شهر در این دوره آن بوده است که با پرداختن به تعظیم شعائر اسلامی و استفاده از کالبد هنرجلوه متفاوتی از برنامه های فرهنگی را نسبت به سایر برنامه‌های مشابه برگزار کنیم .

سعید امامی ،در گفتگو با خبرنگار کیمیای وطن ،با اشاره به اینکه هنرمردان قرار است در کنار کار ارزشمند پذیرایی از مردم در سایر موکب‌های ایام عزاداری، نوع جدیدی از خدمت را ترویج دهد افزود: درموکب “روایت ها ” فیلم‌های جشنواره فیلم عمار با همکاری دفتر تخصصی سینما وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در مورد مقاومت و ایثار، حضرت زهرا(س) و سردار شهید حاج قاسم سلیمانی هر شب به صورت تکرارشونده اکران می‌شود.

وی در رابطه با موکب “نقل مردان” به این موضوع اشاره داشت که در تالار هنر فراخوانی برای اجرای تئاتر درباره حاج قاسم سلیمانی و حضرت زهرا(س) اعلام شد که ۶ اثر برگزیده آن فراخوان در همین موکب‌ها به صورت تکرارشونده اجرا می‌شود.

امامی گفت: گروه‌های سرود برجسته شهر اصفهان نیز در این موکب‌ها هر شب به اجرای برنامه می‌پردازند. همچنین هنرمندان حوزه خط و نقاشی در موکب‌ها اثر هنری خلق می‌کنند و مردم می‌توانند هنرآفرینی آنها را از نزدیک ببینند.

 

۵ شب پذیرایی فرهنگی و هنری از مردم در میدان امام حسین(ع)

معاون فرهنگی شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با اشاره به بهره‌گیری از خلاقیت گروه‌های مردمی برای برگزاری ویژه‌برنامه هنرمردان اظهار داشت: تلاش کردیم این ویژه‌برنامه جلوه متفاوتی نسبت به سایر برنامه‌های مشابه داشته باشد تا در کنار برپایی موکب‌ها، سرانه فرهنگی شهروندان را نیز افزایش دهیم.

مجتبی شاه‌مرادی، افزود:برپایی موکبی که نمونه مشابهی در شهر نداشته باشد از اهداف ما برای برگزاری این برنامه بوده است. در حال حاضر موکب‌هایی در میدان امام حسین‌(ع) برپا شده که مردم می‌توانند از پذیرایی فرهنگی و هنری آنها استفاده کنند.