به گزارش خبرنگار ربیع ، شهردار محمد آباد در آئین افتتاح نمایشگاه بهاره مشاغل خانگی، صنایع دستی و گردشگری که به میزبانی شهرمحمد آباد جرقویه اصفهان در ارگ این شهر با حضور فرماندار جرقویه، معاون میراث فرهنگی اصفهان واعضای شورای شهر برگزار شد با اشاره به اینکه برگزاری این نمایشگاه در راستای تحقق شعار امسال که توسط مقام معظم رهبری به نام “تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین “نامگذاری شده است بوده و کاری ابتکاری است که به همت شهر داری  ، جوانان و مردم این منطقه جهت رونق بخشی به بخش گردشگری این شهردر اواخر اردیبهشت ماه برگزار شده است افزود: این نمایشگاه با محوریت اشتغال آفرینی برگزار شده است و از استان هایی چون تبریز، شیراز، کرمان، چهار محال و بختیاری و غیره در آن شرکت دارند.

محمد آباد ظرفیت های بسیاری در حوزه صنایع دستی و گردشگری دارد

محمد اسماعیل زاده، افزود:هدف ما معرفی گردشگری و صنایع دستی محمد آباد ابتدا به استان و فراتر از استان در کشور است، این نمایشگاه در ۷ روزدر محل ارگ محمد آباد میزبان مهمانان کل کشور است تا بتوانیم از این طریق شهر محمد آباد را به کل کشور نشان دهیم.

وی با اشاره به اینکه آئین اختتامیه این نمایشگاه در روز سوم خرداد همزمان با حماسه آزاد سازی خرمشهر و روز مقاومت و ایثار است افزود: برای برگزاری این نمایشگاه دو ماه تلاش شبانه روزی شده است، تلاش داریم از طریق این نمایشگاه رونق سابق شهر به محمد آباد برگردد و مبحث اقتصادی مردم نیز تأمین شود.

شهردار محمد آباد با اشاره به برنامه هایی که در طول ۸ ماه تصدی ایشان در شهرداری به مرحله اجرا رسیده است تصریح کرد: پیست موتورسواری محمد آباد در ۸ سال اخیر احیا شده است، البته از اداره راه و شهرسازی درخواست داریم برای تغییرات کاربری زمین های  این منطقه همکاری لازم را برای تسهیل در صدور سند و تفکیک اراضی انجام دهد.چرا که زمین های این منطقه سند ندارد و شهرداری برای توسعه این شهر با مشکل روبه رو است .

اسماعیل زاده، با اشاره به اینکه محمد آباد شهری با شش هزار نفر جمعیت در ۶۵ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان واقع شده است گفت:این شهر دارای مراکز گردشگری برج کبوتر خانه، مسجد جامع، منزل ریاحی، شبستان مسجد، حمام قدیمی که پنج‌مورد از آنها ثبت میراث فرهنگی شده است.

وی ادامه داد:بودجه شهرداری محمد آباد در سال جاری ۹ میلیارد است که با تفریق بودجه به ۱۱ میلیارد تومان می رسد ، نیمی از بودجه این شهرعمرانی و نیم دیگر جاری است.

وی تاکید کرد: سرانه فضای سبز شهر محمد آباد ۲۵ متربرای شهروند است که از سرانه مصوب نیز بیشتر است .هدف شهرداری این است که با استفاده از این ظرفیت ها شهر محمد آباد را به گردشگران معرفی کند.

برپایی نمایشگاه مشاغل خانگی در محمد آباد یک حرکت رو به جلو در حوزه اقتصادی و فرهنگی است

در اد امه این آئین همچنین فرماندار جرقویه اظهار داشت: این نمایشگاه نشان دهنده استعدادهای مختلف میراث، گردشگری و مشاغل خانگی محمد آباد است و نشان می‌دهد محمد آباد چه توانایی عظیم در حوزه‌های مذکور دارد.

محسن ریاحی افزود: امیدواریم نمایشگاه مشاغل خانگی بتواند یک حرکت رو به جلو برای محمد آباد در حوزه اقتصادی و فرهنگی باشد، به خصوص که در دو الی سه سال گذشته مشکلات عدیده در همه جای کشور از کرونا داشتیم و گردشگری و میراث بیش از بقیه حوزه‌ها متضرر بود.

فرماندار جرقویه ادامه داد: هدف ما اتصال شهرستان‌ها بین یکدیگر است که صنعت گردشگری این امر را تسهیل می‌کند، گردشگری می‌تواند کل آحاد مردم را درگیر کند و مباحث اقتصادی آن را تأمین کند که در این راستا برنامه ریزی می‌کنیم.

ریاحی اضافه کرد: ارگ محمد آباد یکی از مراکز گردشگری است که روی آن مانور جدی می‌دهیم که بعد از ۲ سال شیوع کرونا در حال احیا است که می‌تواند به اقتصاد کمک کند، مبحث امروز کشور اقتصاد است که در شرایط کمبود منابع آب با توسعه گردشگری ممکن است.

 

هنرگیوه بافی در محمد آباد احیاء شود

همچنین نور الله عبداللهی معاون صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی استان اصفهان در این آئین ضمن تبریک هفته میراث فرهنگی اظهار داشت: آثار خیلی خوبی در این شهر بود و اکثریت مردم این شهر فرهنگی هستند که باعث خوشحالی ماست و بزرگترین سرمایه این شهر فرهنگ جریان در این شهر است.

وی افزود: بعد از آسیب در کشاورزی و دامداری مجبوریم به سمت صنایع دستی و گردشگری برویم این صنعت  می‌تواند جایگزین خوبی برای کشاورزی باشد، در شرق اصفهان قلعه‌های زیبایی وجود دارد که بهترین پتانسیل گردشگری را دارند.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی استان اصفهان ادامه داد: اصفهان بیشترین مناطق گردشگری در کشور را دارد و ۲۲ هزار اشیا گرانبها دارد و وقتی می‌توانیم در استفاده از آن موفق باشیم که از گردشگری همه استان استفاده کنیم.

وی در خصوص میراث گیوه که به شهر محمد آباد منتسب است گفت: هنر گیوه بافی در این شهر که زمانی مامن این هنر بود در حال نابودی است ، باید فرهنگ‌سازی بین آقایان و بانوان انجام شود که این هنررا  باد بگیرند و مهم‌ترین رسالت این مردم آموزش بافت گیوه به نسل آینده است.

زهرا نصیری