زهرا نصیری

به گزارش پایگاه خبری ربیع، براساس آخرین آمارها در این ایام بیش از ۷۰۰ مسجد، NGO، انجمن و هیئت مذهبی برای برگزاری جشن از شهرداری اصفهان درخواست کمک کردند که بر این اساس آماده حمایت از این افراد هستیم. همچنین پیش‌بینی برگزاری جشن و نور افشانی در نقاط مختلف شهر ویژه ایام الله دهه فجر انجام شده است، البته بیشتردر دل محلات  شاهد برگزاری جشن‌های مردمی و محلی پرشورهستیم.

شهردار اصفهان، در گفتگو با ربیع درباره طرح  های بازآفرینی بافت‌های فرسوده به عنوان یک کار اساسی و ریشه‌ای در  محلات گفت: تلاش ما این است بافت‌های فرسوده شهری با کمک مردم به عنوان ضلع اول، شهرداری ضلع دوم و سرمایه‌گذار ضلع سوم تجمیع، تفکیک و نوسازی شود و مردم هر محله در خانه‌های نو در همان محل ساکن شوند، به این نحو که زمین‌ها و خانه‌های غیرقابل سکونت در محلات از سوی مردم، پیگیری و اعطای مجوزهای لازم برای ساخت از سوی شهرداری و بخش خصوصی به عنوان کمک کننده در زمینه ساخت‌وساز منازل نو، سه ضلع یاد شده را ایجاد کرده و در نهایت در دل همان محلات، مسکن‌های نوساز، پایدار و ایمن به مردم تحویل داده می‌شود.

وی با اشاره به ضرورت اجرای پروژه‌ها در محلات شهر اصفهان و ارتقای سطح کیفیت زندگی در دل محلات گفت: در ادوار گذشته آنگونه که لازم بوده است، به محلات شهر پرداخته نشده و بیشتر تمرکز مدیران قبلی شهر به معابر اصلی بوده است، اما طی یکسال گذشته محله‌محوری در مدیریت شهری جدی گرفته شده است و بر این اساس ۳۰ محله در سال ۱۴۰۱ به لحاظ محرومیت و مشکلات در دستور کار ارتقای کیفیت زندگی قرار گرفته و در حال احیا است.

تلاش برای  الحاق اراضی زمین‌های کشاورزی منارجنبان به محدوده شهری

شهردار اصفهان افزود: سال آینده با توجه به شدت محرومیت، ارتقای کیفیت زندگی در محلات در اولویت قرار می‌گیرد و بر این اساس یک بسته اعم از موضوعات زیبا سازی، پروژه‌های عمرانی، مباحث فرهنگی، اجتماعی و ترافیکی در آنها اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به بعضی از اراضی مزاحم شهروندان در محله منارجنبان گفت: زمین‌های بایری که در محله منارجنبان وجود دارد، بیشتر خارج از محدوده شهری بوده و زمین‌های کشاورزی محسوب می‌شوند، لذا شرایط خاص خود را دارد، البته طرح الحاق اراضی زمین‌های کشاورزی این محله به محدوده شهری را به کمیسیون ماده ۵ استانداری ارسال کرده‌ایم.

قاسم زاده افزود: یکی از محلاتی که در منطقه ۹ اصفهان، طرح ابتدایی بازآفرینی آن تهیه شده، محله منارجنبان با محوریت گردشگری است، محلات دیگر نیز به ترتیب در اولویت بازآفرینی قرار می‌گیرند، لذا امیدواریم با حمایت استان، اقدامات خوبی در زمینه محله منارجنبان انجام دهیم.

شهردار اصفهان با اشاره به درخواست مردم ساکن محله عاشق‌آباد واقع در خیابان امام خمینی (ره) و مطالبه مردم محله برای ایجاد یک دسترسی راه برای اتصال به محله ملک شهر گفت: تا جایی که ضوابط به شهرداری اجازه داده است خدمات متنوعی همچون خیابان‌کشی، آسفالت، ایجاد معابر اصلی و فرعی را برای رفاه حال شهروندان در این محله ایجاد کرده کرده‌ایم، اما از یک نقطه‌ای به بعد در این محله، به اراضی کشاورزی برخورد می‌کنیم که با توجه به کاربری آن‌ها، هر گونه عملیات عمرانی از اختیار شهرداری خارج است و طبق قانون امکان ورود برای ارائه خدمات را نداریم.

  فراهم کردن مقدمات قانونی برای ایجاد یک خروجی برای محله عاشق‌آباد

وی ادامه داد: بر این اساس لازمه ایجاد معبری برای اتصال به محله دیگری در چنین نقاط، آن است که شهروندان تقاضایی را تنظیم و به کمیسیون ماده ۵ استان بدهند و در آن کمیسیون نمایندگان جهاد کشاورزی، شهرداری و دستگاه‌های ذی‌ربط با نگاه کلان به توسعه شهری تصمیم‌گیری خواهند کرد.

قاسم‌زاده گفت: برای رفع مشکلات مردم ساکن عاشق‌آباد، در یک ماه گذشته مدیرکل جهاد کشاورزی از محل بازدید میدانی داشته و گفت‌وگوهایی در این زمینه صورت گرفته است اما هنوز توافق نهایی نشده است و دستگاه‌های مختلفی همچون اداره کل راه‌وشهرسازی، استانداری و جهاد کشاورزی باید در این زمینه تصمیم بگیرند.

وی تاکید کرد: شهرداری اصفهان طبق ضوابط نمی‌تواند به این موضوع ورود کند، اما برای رفع مشکل شهروندان جلساتی را با معتمدان محله برگزار کردیم و با دعوت و حضور برخی نمایندگان مجلس و مدیران جهاد کشاورزی در حال فراهم کردن مقدمات قانونی ایجاد یک خروجی برای محله عاشق‌آباد هستیم، اما با توجه به اراضی کشاورزی موجود در این منطقه، رفع این مشکل زمان‌بر خواهد بود.

مرمت درزهای انبساط و انقباض پل امام خمینی (ره) تا نوروز

قاسم‌زاده با اشاره به اصلاح و مرمت درزهای انبساط و انقباض پل دوطبقه امام خمینی (ره) که باعث ایجاد حوادث برای خودروهای در حال تردد شده است، گفت: اصلاح و مرمت درزهای انبساط، از جمله فعالیت‌های عمرانی است که در راستای حفظ و نگهداری و تعمیرات پل‌ها انجام می‌شود، در این راستا واحد تعمیر و نگهداری شهرداری اصفهان پس از بررسی تمام پل‌ها، نقشه‌ای را برای اصلاح و تعمیرات پل‌های سطح شهر تهیه کرده است.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، قرار است تا عید نوروز اصلاح و مرمت درزهای انبساط و انقباض پل دو طبقه امام خمینی (ره) انجام می‌شود.

شهردار اصفهان تصریح کرد: ۷۴ درز انبساطی روی پل دو طبقه امام خمینی (ره) وجود دارد که سال ۹۹ تعداد ۱۲ مورد و سال ۱۴۰۰ تعداد شش مورد اصلاح شده است و تعدادی نیز تا پایان امسال اصلاح خواهد شد.

زهرا نصیری