به گزارش پایگاه خبری ربیع، شهردار همدان گفت: همدان با داشتن آثار بی‌نظیر سهمی در ثبت جهانی آثار تاریخی در سازمان جهانی یونسکو داشته باشد. عباس صوفی در آغاز به کار اجلاس جهانی «راه ابریشم» در همدان با تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری این اجلاس اظهار کرد: همدان به عنوان نخستین پایتخت ایران و شهری با بیش از ۵ هزار سال مدنیت، همواره خاستگاه تاریخ و فرهنگ و هنر بوده است. وی گفت: این شهر با برج و باروهایش، با مهندسی دایره‌وارش و با آب و هوای کوهستانی و بی‌مثالش در طول تاریخ همیشه مستحکم و با اقتدار ایستاده و حتی پس برخی تجاوزها و تهاجم‌ها، بار دیگر ققنوس‌وار سر بلند کرده است. شهردار همدان با بیان اینکه همدان از گذشته‌های دور تاکنون شهر بازرگانی بوده و به واسطه قرار گرفتنش در مسیر راه ابریشم حلقه اتصال شرق به غرب به شمار می‌رفت افزود: از شیان تا هتیان تا اوزکند و کاشمر و سمرقند و تا بغداد و دمشق و استانبول و رم، همه و همه برای مبادلات تجاری خود از شرقی‌ترین نقطه آسیا تا قلب اروپا از همدان می‌گذشتند و مبهوت تاریخ و عظمت و بزرگی این شهر بودند. وی با اشاره به اینکه هنوز هم همدان در آسمان پرستاره راه ابریشم می‌درخشد و هیچ گاه در این راه کم فروغ نخواهد شد تأکید کرد: این شهر جلوه کم‌نظیری از تجمع فرهنگ و ادیان مختلف در یک نقطه جغرافیایی است، شهری که سال‌های سال پیروان ادیان مختلف الهی در آن در کنار هم زیسته‌اند و هنوز هم آثار این زیستن در گوشه گوشه شهر هویداست. صوفی ادامه داد: همدان به خصوص بعد از ظهور تمدن بزرگ اسلامی نقش بی‌بدیلی در مناسبات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی داشته و اکنون به عنوان کهن‌ترین شهر جهان بر خود می‌بالد مردان و زنانی را از سرزمین‌هایی با تاریخ و فرهنگ غنی دور هم جمع کرده تا پیرامون یکی از بزرگ‌ترین میراث معنوی بشریت یعنی راه ابریشم با هم تبادل نظر کنند. وی با بیان اینکه بسیار خرسند خواهیم شد در این چند روز با نگاه ژرف و اندیشمندانه بزرگان حاضر در این اجلاس آشنا شده و صحبت‌های آنان را پیرامون تبادلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بشنویم گفت: در این راستا سازمان جهانی یونسکو به عنوان متولی اصلی حراست میراث تاریخی، طبیعی و معنوی بشر در دنیا می‌تواند نقش محوری در حفاظت از آثار برجامانده از «راه ابریشم» داشته باشد و به کمک کشورهای عضو این اجلاس بیاید. شهردار همدان با اشاره به اینکه همدان نیز این آمادگی را دارد تا در راستای حفظ و حراست از میراث معنوی راه ابریشم هر قدمی که لازم است بردارد بیان کرد: انتظار ما به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پایتخت‌های جهان این است که همدان با داشتن آثار بی‌نظیری چون تپه هگمتانه، کتیبه‌های گنج‌نامه، گنبد علویان، دستکندهای ارزانفود و دیگر آثار کم‌نظیر سهمی در ثبت جهانی آثار تاریخی در سازمان جهانی یونسکو داشته باشد.

راه ابریشم یک راه حل برای جهان امروز است

جاده ابریشم علاوه بر مسیر اقتصادی، محمل فرهنگی بوده و این جاده راه حلی برای جهان امروز است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران با تقدیر از زحمات برگزار کنندگان همایش جهانی راه ابریشم اظهار داشت: ما جز نوادر انجمن‌ها و اتحادیه‌هایی در جهان هستیم که به نام یک راه دور هم جمع شدیم و این اتفاق چه زیباست. حجت‌الله ایوبی ادامه داد: راه یعنی امید، هدف، تحرک و پویایی؛ راه یعنی دور را دیدن و مراقبت و از مسیر منحرف نشدن. شمس می‌فرماید یک انگشت که از راه بگشتی بیابان است. دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران عنوان کرد: ملت‌های ساکن راه ابریشم ملت‌هایی ویژه هستند؛ نگاهی به تاریخ پر افتخار این سرزمین‌ها بی اندازید به این مهم دست می‌یابید.

میراث ماندگار سرزمین‌های جاده ابریشم نشان می‌دهد مردم این سرزمین‌ها پر از شادی و بهجت هستند و به قول شمس اینها آثار آثار رحمت الله است. ایوبی با اشاره به گسترده شدن باغ‌ها و بوستان‌ها در سرزمین‌های جاده ابریشم عنوان کرد: مردم این منطقه بدون رنگ نمی‌توانند زندگی کنند و هر خانه‌ای رنگ و گلستان و بوستان است و این باغ‌ها به قول شمس گلها و لاله‌ها در اندرون است.

همچنین نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نشست راه‌ابریشم احیای یک فرهنگ و گفتگوی ادیان است، تصریح کرد: امیدواریم همدان با ۱۸۰۰ اثر تاریخی بتواند در این زپینه نقش خود را ایفا کند.

امیر خجسته با اشاره به اینکه انتظار ما این است که همدان با داشته‌های تاریخی و طبیعی، بحث ثبت جهانی آثار همدان نهایی شود، گفت: حق همدان این است که حداقل یک اثر ثبت جهانی داشته باشد.

وی عنوان کرد: بنده از دبیر کل یونسکو می‌خواهم که ثبت جهانی یکی از آثار همدان را قطعی کند و نام همدان را در دنیا ببینیم. این مسئول با اشاره به اینکه همدان میزبان چندین برنامه بین المللی بوده است، گفت: امیدواریم این مهم هر چه سریع‌تر صورت بپذیرد و شاهد ثبت جهانی یکی از آثار همدان باشیم.