نجمه کریمیان

به گزارش پایگاه خبری ربیع، برنامه تلویزیونی همآهنگ یک مسابقه سرودی است که در آن گروه های سرودی از نقاط مختلف کشور باهم رقابت می کنند و از شبکه های افق و نسیم پخش می شود.

مهدیار عقابی کارگردانی این برنامه را به عهده دارد و سید محمد صادق حسینی تهیه کننده آن است.هیات داوران همآهنگ متشکل از فلورا سام ،امیریل ارجمند،عباس غزالی و اشکال کمانگری است که با دقت و تیزبینی به داروی می پردازند.یکی از موضوعاتی که درباره این برنامه مطرح است اینکه تلویزیون نسبت به سرود آنهم طی دهه های اخیر بی مهر بوده و توجهی به آن نداشته است.این در حالی است که در دهه های اول انقلاب سرود جزء برنامه های اصلی در تلویزیون بود و مورد استقبال مخاطبان قرار می گرفت و با جنسی مردمی، مردم مشتاق شنیدن آن بودند.گواه این ادعا این است که هنوز هم سرودهای اوایل انقلاب در اذهان مردم باقی مانده است.

به نظر می رسد دلیل اینکه دست اندرکاران همآهنگ سراغ این سبک از برنامه تلویزیونی رفته اند این باشد که بار دیگر چراغ سرود را در قاب جادویی روشن کنند.البته تا حدودی در این مسیر موفق عمل کرده اند.

از نکات دیگر در این برنامه حضور گروه های سرود از نواحی مختلف ایران است که به نوعی در این برنامه دیده شدند و مخاطبان بسیاری را جلب کردند.همچنین در این برنامه ظرفیت واقعی سرود به نمایش درآمده و از حالت سفارشی و ارگانی خارج شده است.طرز پوشش و هماهنگی بین اعضای گروه سرود نیز بیانگر میزان هماهنگی و تسلط افراد در اجرای سرود است.

در رابطه با تسلط داوران به داوری در این برنامه نیز باید این نکته را یادآور شد و اینکه هر کدام در جایگاهی که قرار دارند به خوبی از عهده داوری برآمدند و با فضای سرود آشنا هستند.در کل ترکیب درستی از داوری در کنار هم قرار گرفته است.بهر حال با توجه به قسمت های پخش شده از این برنامه فرصت بی نظیری برای رونق گرفتن سرود و شناخته شدن گروه های سرود گمنام در کشور فراهم شده است.

امید است رسانه ملی با تولید چنین برنامه هایی سرود را در تلویزیون رونق بخشد و به همان مسیری که در اوایل انقلاب قرار داشت برگردد.

نجمه کریمیان