به گزارش پایگاه خبری ربیع، همزمان با آغاز فصل گرما، دامپزشکی اصفهان درباره شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هشدار داد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: شهروندان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری خطرناک تب کریمه کنگو حتماً گوشت قرمز مورد نیاز را از مراکز تحت نظارت و مورد تأیید دامپزشکی خریداری و به مهر دامپزشکی بر روی لاشه‌ها دقت کنند.

دکتر محمد کشتکار افزود: این بیماری خطرناک هیچ گونه علائمی در دام زنده ندارد و در صورت آلوده بودن دام فقط زمانی می‌توان از گوشت آن استفاده کرد که شرایط پس از کشتار و نگهداری لاشه در سالن پیش سرد به مدت ۲۴ ساعت رعایت شده باشد.

وی با بیان اینکه این بیماری در دامداران و اشخاصی که با دام در کشتارگاه در ارتباط هستند، شایع است افزود: سمپاشی و پاک کردن گله از هر نوع کنه در جلوگیری از این بیماری بسیار اهمیت دارد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان از دامداران خواست در صورت مشاهده کنه روی پوست حیوانات از له کردن آن با دست خودداری کنند چرا که منجر به انتقال بیماری می‌شود.

وی به شهروندان هم توصیه کرد از قصابی‌های غیرمجاز اطراف شهرها که بدون نظارت بهداشتی اقدام به ذبح و فروش دام کرده‌اند، خرید نکنند و از مصرف گوشت، جگر و دل و قلوه خام خودداری کنند.

وی ادامه داد: استفاده از دستکش هنگام خرد کردن گوشت در مراکز عرضه و منازل، خودداری از جدا و له‌کردن کنه‌ها توسط شیردوشان و دامداران، خودداری از پشم‌چینی دام‌ها بدون استفاده از تجهیزات و لوازم ایمنی و حفاظت کننده از موارد بهداشتی است که باید رعایت شود.

گفتنی است،CCHF یا همان تب کریمه کنگو، بیماری خطرناک و قابل انتقال به انسان است که در صورت ابتلای فرد به این بیماری، اگر اقدامات تشخیصی و درمانی به موقع انجام نشود، موجب مرگ فرد مبتلا می‌شود. این ویروس با تماس مستقیم با خون یا ترشحات بیمار، لاشه حیوان آلوده موجب ایجاد همه‌گیری‌های ناگهانی می‌شود.