به گزارش پایگاه خبری ربیع، من هم مثل اکثر افراد جامعه، کسب و کار آزاد دارم و گرچه مثل بقیه مردم از شرایط اقتصادی گله‌هایی دارم ولی اخبار مهاجرت فرزندان بعضی از مسئولان مرا آزرده خاطر نمی‌کند؛ اخبار اختلاس‌ها اخبار سوءمدیریت‌ها، اعداد نجومی از پاداش هیئت‌مدیره‌ها، اخبار حق مأموریت‌های کذایی، اخبار چند شغله‌ها و اخبار عضویت‌ها در هیئت مدیره‌ها! می‌پرسید چرا؟! عرض می‌کنم، من برای اربعین راهی کربلا شدم؛ من هم مثل سردار دلها، مثل رزمندگان دفاع مقدس، مثل شهدای مدافعان حرم و… خاک جاده کربلا و نجف را انتخاب کردم. اینجا خلوص نیت دارد. اینجا بخشیدن همه دارایی یک خانواده را آموزش می‌دهد. اینجا صفا دارد. این راه پر از حاتم‌های طایی است. این راه ابومهندس دارد. این راه، راه جابر است، چشم سر نمی‌خواهد، چشم دل می‌خواهد.

ولی می‌بینم و می‌شنوم بعضی از مسئولان و خانواده‌هایشان دلشان گیر کانادا و اروپاست! انگار هنوز به مهاجرت راضی‌ترند تا به خدمت! مثل اینکه حتماً باید در آنجا تحصیل کنند و آنجا شرکت بزنند! نمی‌دانم چرا دل از دلار نمی‌کنند؟ چرا بعضی سلبریتی‌ها حتماً باید آن طرف بچه به دنیا بیاورند؟! چرا بعضی مسئولان که این طرف صاحب فرزند شدند، برای تحصیل و کار از شرکت‌های دانش بنیان آن طرف استفاده می‌کنند؟! چرا بعضی از فرزندان مسئولان ما برای خریدهایشان آن طرف می‌روند؟! چرا برای گرفتن مسئولیت، آن هم در ایران اسلامی که حاصل خون هزاران شهید است، عطش دارند؟! آیا نمی‌دانند باید برای تک‌تک امضاهایشان جواب بدهند؟ آیا نمی‌دانند شهید رجایی در مورد جایگاه مسئولان نظام اگر خیانت کنند چه می‌گفت؟!

می‌دانم در مسیر کربلا گرمازدگی هست، تاول پا هست، دلهره هست، خطر هست، پر از بیابان و پر از خاک است! و می‌دانم مسیر کانادا و اروپا پر از چمن سبز است! آنجا حقوق به دلار است؛ آنجا در شرکت‌های دانش‌بنیان کار هست اما من بین خاوری بودن و سلیمانی بودن دومی را انتخاب می‌کنم.

خطابم به بعضی از مسئولان گرامی است؛ حقوق نجومی مال شما، دو تابعیتی بودن مال شما، خرید سیسمونی از فرنگ مال شما، پاداش هیئت مدیره مال شما، چند پستی بودن مال شما، کار بعد از بازنشستگی مال شما، تحصیل در فرنگ مال فرزندان شما؛ من هیچ گله‌ای از شما ندارم و راضی‌ام به این تقسیم! راه پر خطر کربلا مال ما، خدمت در هیئت مال ما، تابعیت کربلا مال ما، مسئولیت در جاهای بدون حقوق مال ما، حقوق اداره کار مال ما و تحصیل در دانشگاه‌های ایران هم مال ما! در یکی از دروس خارج رهبر انقلاب شنیدم که ایشان از حضرت علی (ع) نقل کردند از گرفتن مسئولیت فراری باشید همچون که از شیر درنده فرار می‌کنید و ایشان تاکید کردند تا احساس وظیفه نکنید و در خود توان انجام مسئولیت را ندیده‌اید پیش‌قدم نشوید. از حضرت آیت‌الله مهدوی کنی هم شنیدم که در دانشگاه به شاگردانشان همین موارد را می‌فرمودند.

گرچه در بین مسئولان انسان‌های فرهیخته همچون سلیمانی‌ها هستند هنوز، ولی آنچه در این سال‌ها یاد گرفتم این است که در سفر آخرت توشه نیاز است که بس سفر سختی است.

حسن قانیان