به گزارش پایگاه خبری ربیع، درهمین پیوند، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اصفهان با بیان اینکه هدف اصلی بسته حمایتی طرح مردمی سازی و عادلانه کردن یارانه‌ها، تحول اصلاحی استفاده همزمان از منافع اصلاح قیمت و حفظ قدرت خرید مردم است، گفت: سایر اقلام مشمول ارز ترجیحی نیز به تدریج طی روزها و ماه‌های آینده از دامنه شمول این نوع ارز خارج خواهند شد.

علیرضا عربها ،درگفتگو با کیمیای وطن درباره موضوع هوشمند سازی یارانه نان سنتی که برعهده وزارت اقتصاد است، افزود: با این فرآیند نخست از نانوایی‌ها قاچاق آرد صورت نمی‌گیرد و دوم اینکه به ازای نان‌هایی که پخته و به مردم تحویل می‌شود، یارانه به نانوا تعلق خواهد گرفت.

وی با تأکید بر اینکه هدف اصلی این طرح تحول اصلاحی استفاده همزمان از منافع اصلاح قیمت و حفظ قدرت خرید مردم است، تصریح کرد: سایر اقلام مشمول ارز ترجیحی نیز به تدریج طی روزها و ماه‌های آینده از دامنه شمول این نوع ارز خارج خواهند شد.

عربها گفت: در این نوبت، خانوارهای مشمول دریافت یارانه بر مبنای دهک بندی اعلام شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ۹ دهک تقسیم شده که بر این اساس به مشمولین دهک‌های اول تا سوم به ازای هر نفر ماهیانه مبلغ ۴ میلیون ریال و به دهک‌های چهارم تا نهم به ازای هر نفر ماهیانه مبلغ ۳ میلیون ریال به حساب سرپرستان پرداخت خواهد شد.

وی اضافه کرد: براساس فهرست اعلام شده، مشمولین دریافت یارانه توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از ۲۳ میلیون خانوار ایرانی هستند که ۷۲ میلیون ایرانی را شامل می‌شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اصفهان اظهار کرد: متقاضی می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر یا هر گونه پرسش به سامانه رسیدگی به درخواست یارانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  به آدرسhemayat.mcls.gov.ir مراجعه و یا با مرکز پاسخگویی تلفنی آن وزارتخانه به شماره ارتباطی ۶۳۶۹-۰۲۱ تماس حاصل کند.

وی گفت: ثبت نام از متقاضیان جدید یارانه، از قلم افتادگان، جاماندگان و منصرفین دوره قبل نیز به زودی از طریق وب‌گاه سازمان هدفمندسازی یارانه ها و رسانه‌های جمعی اطلاع رسانی خواهد شد.

عربها تأکید کرد: با تصمیمات اتخاذ شده و بنا بر دستور رئیس جمهور متقاضیانی که به هر دلیلی از یارانه دوره‌های قبل محروم و یا از ثبت نام یارانه جامانده‌اند بعد از طی مراحل ثبت نام و بررسی شرایط متقاضی در صورت واجد شرایط بودن مانند سایر مشمولین یارانه جدید نیز از این دو نوبت از یارانه بهرمند خواهند شد.

وی همچنین گفت: برحسب اطلاع رسانی‌های قبلی صورت گرفته، اقساط تسهیلات قرض الحسنه ۱۰ میلیون ریالی کمک معیشت نقدی و کرونا از سرپرستان خانواری که این تسهیلات را دریافت کرده‌اند، کسر شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اصفهان یادآور شد: با واریز این دو مرحله از یارانه جدید، یارانه‌هایی که در دهم و بیستم هرماه به حساب سرپرستان واریز می‌شد از این تاریخ پرداخت نمی‌شود.

 

در۲ ماه گذشته مصرف کالاهای اساسی در استان‌های مرزی افزایش قابل توجهی یافته است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ۳۰ درصد از بودجه کالاهای اساسی در زنجیره توزیع از بین می‌رود، گفت: تنگناهای ارزی کشور جدی است.

مهدی طغیانی  افزود:دولت نگاه افزایشی به قیمت نان و دارو ندارد بدین معنی که از طریق کارت بانکی خرید انجام می‌شود.

وی گفت:تنگناهای ارزی کشور جدی است و به دلیل شکاف زیاد باید این اقدامات انجام می‌شد، بیشتر نهاده‌ها و غلات تولیدی در بازارهای جهانی با افزایش قیمت شدید مواجه شدند و امسال مجبور هستیم ارز بیشتری تزریق کنیم تا در وضعیت سال گذشته بمانیم. در سال گذشته ۴۰ درصد کل درآمد ارزی دولت را برای کالاهای اساسی مصرف کردیم و برای نان  ۷۱ هزار میلیارد تومان معادل کل یارانه معیشتی و هدفمندی در سال قبل مصرف شده است.

وی با اشاره به نحوه محاسبه دهک‌ها گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سامانه رفاه ایرانیان را راه اندازی کردند که در این سامانه بر اساس اطلاعات موجود دهک بندی کردند بر این اساس زمانی که درآمد هرکس که از حدود ۹ میلیون تومان بیشتر باشد جز دهک دهم حساب می‌شود و حدود ۸.۵  میلیون نفر از جمعیت کشور در دهک دهم هستند.

طغیانی تصریح کرد: طی دو ماه گذشته مصرف کالاهای اساسی در استان‌های مرزی افزایش قابل توجهی یافته و به نوعی این کالاها از استان‌های مرزی در شرق و غرب خارج شده است. این در صورتی است که تمام مرزها قابل کنترل دقیق و مسدودسازی نیست.اگر می‌خواهیم دچار بلایا نشویم باید جهش‌های ارزی را کنترل کنیم.

وی ادامه داد: کنترل جهش ارزی به این صورت خواهد بود که دست دولت از جهت ارزی پر باشد، یعنی سبد متنوع ارزی و درآمدهای ارزی داشته باشد نه اینکه ۸۰ درصد منابع ارزی نفت خام و یا وابسته به نفت خام باشد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: جهش ارزی ناشی از ناترازی است وقتی نیاز ارزی بالا و درآمد پایین و غیر متنوع باشد نتیجه همین می‌شود از این رو مجبوریم تعداد کمی از کالاهای اساسی را حفظ کنیم که اثرات آن سال‌ها بعد مشخص خواهد شد. باید تورم را کنترل کنیم. تورم هم نیاز به اصلاح اقتصادی دارد این در حالی است که بودجه ما ناتراز است.

از سال ۹۳ تاکنون بخش زیادی ازیارانه نان صرف صادرات ماکارونی شده است

در همین پیوند ،دبیر کمیته آرد و نان شهرستان اصفهان اساسی‌ترین کالای مصرفی مردم کشور را آرد و نان دانست و گفت: دولت در شرایط حال حاضر چاره‌ای جز این ندارد تا با یک جراحی اقتصادی روند هزینه کرد این یارانه را اصلاح کند.

مهدوی با اشاره به مصوبه مجلس گفت: دولت موظف شده تا این هدفمندی را اجرا کرده و به سرمنزل مقصود برساند.

وی با بیان اینکه استان اصفهان رتبه نخست در تعدیل سرانه آرد دارد، گفت: این سرانه بر اساس نیاز سنجی بوده، ولی کمیته منتخب آرد و نان باید براساس عدالت تقسیم این روند را پیگیری کرده و سهمیه‌ای عادلانه تخصیص دهد.

وی با اشاره به نیاز ۱۴ میلیون تن گندم کشور گفت: از این میزان ۱۰ میلیون تن آن نیاز حوزه خبازی است.

مهدوی با اشاره به اینکه از سال ۹۳ تاکنون یارانه نان پرداخت شده و بخش زیادی از آن مصرف صادرات ماکارونی شده گفت: برای مثال ۹۰ درصد ماکارونی کشور دوست و همسایه افغانستان از ایران تامین می‌شود و این به معنی آنست که یارانه آرد و نان را به کشور‌های مقصد صادرات این محصول هم بهره مند می‌شوند.

زهرا نصیری