پایگاه خبری ربیع_ اصفهان: شاید هنوز بسیاری از افراد، فعالیت های حوزه های علمیه در پابرجا ماندن دین را باور نداشته باشند اما نکته حایز اهمیت این جا است که در جهان کنونی که رسانه ها و شبکه هایی دست به تخریب دین می زنند وجود فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های علمیه می تواند در زنده نگه داشتن دین تاثیر گذار باشد.

رئیس حوزه علمیه اصفهان گفت: توجّه به فقه سنّتی پایه و اصل ثابت در مسائل آموزشی و پژوهشی حوزه‌های علمیّه است.

آیت‌الله مظاهری در دیدار با حجت‌الاسلام و المسلمین عماد، معاون پژوهشی حوزه‌های علمیّه با اشاره به اهمیت و جایگاه برجستۀ تحقیق و پژوهش در حوزه‌های علمیّه، فعالیت‌های انجام شده در این خصوص طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی را ارزشمند خواند و افزود: اگرچه پیشرفت حوزه‌های علمیّه در امر پژوهش چشم‌گیر بوده است، امّا این ترقّی و پیشرفت در مقایسه با انتظارات اسلام عزیز و قرآن کریم و مطالبات دنیای معاصر و نسل جوان از حوزه و روحانیّت، هنوز کم است و همچنان باید مورد توجّه و اهمیت بیشتری قرار گیرد.

وی توجّه به فقه سنّتی را پایه و اصل ثابت در مسائل آموزشی و پژوهشی حوزه‌های علمیّه دانست و افزود: فعالیت‌های چشم‌گیر پژوهشی که نمود آن را در تعدّد کتب، نشریات و مقالات تخصّصی ملاحظه می‌کنیم، علامت رشد و حیات حوزه‌های علمیّه است، امّا نهادهای حوزوی و به خصوص متصدّیان امور آموزش و پژوهش در حوزه‌ها باید مراقب باشند که توجّه به مسائل گوناگون، آنان را از اهتمام به محوریت آموزش و پژوهش حوزه‌ها که همان فقه سنّتی است، باز ندارد.

مظاهری با اشاره به موضوع افت علمی حوزه‌ها تصریح کرد: افت علمی حوزه‌ها که اکنون موجب نگرانی است، به این معنا نیست که حوزه‌ها و روحانیون فعالیت علمی ندارند یا پیشرفت و ترقّی آنان در زمینۀ تولید علم بی‌فایده بوده است، بلکه منظور از افت علمی این است که متأسفانه به پایه و ریشۀ دروس حوزوی که همان فقه سنّتی است، کمتر توجّه شده و جهت‌گیری برنامه‌های آموزشی و پژوهشی آن گونه که مورد انتظار است به رشد و ارتقاء و تقویت فقه سنّتی منجر نشده است. این مسئله‌ای است که در دراز مدّت برای بنیۀ علمی و حیات حوزه‌های علمیّه خطرناک است.

وی بر اهتمام لازم به مقدمات فقه سنّتی تأکید و اظهار کرد: تقویت بنیۀ ادبی طلاب در سطح مقدمات و نیز جدیت در فهم و درک مناسب و عالمانه از دروس سطح عالی از مصادیق اهتمام به فقه سنّتی است.

این مرجع تقلید برنامه‌ریزی و اقدام در جهت احیای سنّت‌های حسنه و فراموش شدۀ تعلیم و تعلّم در حوزه‌های علمیّه را برای تقویت بنیۀ پژوهشی طلاب و حوزه‌ها، ضروری و اجتناب‌ناپذیر خواند و ادامه داد: سنّت‌هایی نظیر پیش مطالعه، مطالعه، مباحثه، تقریرنویسی و اظهارنظر و بیان اشکال در دروس که متأسفانه متروک شده است، باید به طور جدی در حوزه‌های علمیّه احیا شود و بدون احیای این سنّت‌های سلف صالح، فعالیت‌های پژوهشی با همۀ قداستی که دارد، از عمق و کیفیت لازم برخوردار نخواهد شد و لذا مثمر ثمر نخواهد بود.

مظاهری از علم اخلاق به عنوان یکی از ارکان عالی حوزه‌های علمیّه نام برد و اظهار کرد: قرآن کریم، کتاب اخلاق و پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص)، معلّم آموزشی و تربیتی بشریت است و از این جهت اهتمام به گسترش و ترویج علمی و عملی اخلاق در حوزه‌های علمیّه، به معنای حقیقی کلمه، واجب است.

وی اضافه کرد: فقه سنّتی با همۀ اهمیت و قداستی که دارد، در سایۀ موضوع اخلاق و معنویت به کار می‌آید. به این معنا که فقه سنّتی بدون اخلاق، به جز وزر و وبال و شقاوت، چیزی به همراه نخواهد داشت.

این مرجع تقلید با تأکید بر ضرورت گسترش فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در زمینۀ اخلاق، خاطرنشان کرد: باید با کمک گرفتن از افراد متخلّق به اخلاق الهی در حوزه‌های علمیّه، زمینۀ تحقیق و پژوهش در موضوع اخلاق و نیز تربیت عملی طلاب در پرتو قرآن و عترت، بیش از پیش فراهم شود.