روزنامه کیمیای وطن بررسی کرد:

نگاهی به حواشی یورو ۲۰۱۶

 

مسابقات یورو پس از جام جهانی مهمترین مسابقات در رده ملی است که علاقه مندان بیشماری هم در ایران و هم در جهان دارد. یورو ۲۰۱۶ فرانسه از بیست و یکم خرداد ماه با حضور ۲۴ تیم برتر قاره اروپا آغاز می‌شود. به همین بهانه در این گزارش قصد داریم نگاهی داشته باشیم به برخی حواشی این رقابت‌ها.

سومین تورنمنت گرانقیمت جهان

۵۵۲ بازیکن در یورو شرکت خواهند کرد که ارزش آن‌ها بیش از ۴ میلیارد یورو است. بر این اساس، یورو ۲۰۱۶ سومین تورنمنت گرانقیمت جهان محسوب می‌شود. لیگ قهرمانان با ۷.۴۸۰ میلیون و لیگ اروپا با ۵.۷۵۰ میلیون، با ارزش‌تر از رقابت‌های ملی اروپایی هستند.

با ارزش‌ترین تیم‌ها

با ارزش‌ترین تیم، آلمان است. شاگردان یواخیم لو ۵۶۲ میلیون ارزش دارند. آن‌ها پس از رئال مادرید ۶۹۷.۸ میلیون یورویی، بارسلونا ۶۹۳ میلیون یورویی و بایرن مونیخ ۵۷۲.۶۳ میلیونی، چهارمین تیم گرانقیمت جهان هستند. پس از تیم ملی آلمان در یورو، اسپانیا قرار دارد. ارزش بازیکنانی که ویسنته دل بوسکه با خود به فرانسه می‌برد، ۵۵۷.۵۰ میلیون است. چهار تیمی که بعد از لاروخا قرار دارند، تیم‌های بلژیک با ۴۶۰.۹ میلیون، فرانسه با ۴۵۴ میلیون، انگلیس با ۴۴۶ میلیون و پرتغال با ۳۲۱.۷ میلیون یورو هستند.

گران‌ترین بازیکنان

گرانقیمت ترین بازیکن این رقابت‌ها، کریستیانو رونالدو نام دارد. مهاجم ۱۱۰ میلیونی پرتغالی به تنهایی از کل تیم مجارستان ارزشمندتر است. ارزش او از هشت کشور حاضر (ایرلند شمالی، آلبانی، ایسلند، رومانی، چک، سوئد، اسلواکی و ایرلند) نیز بیشتر است. پس از رونالدو، گرت بیل با ۸۰ میلیون قراردارد. او ۴۷.۴ درصد ارزش تیم ملی ولز را تشکیل می‌دهد. توماس مولر آلمانی با ۷۵ میلیون یورو در رتبه سوم جای دارد و در ادامه نیز روبرت لواندوفسکی و ادن هازارد با ۷۰ میلیون قرار دارند.

ستارگان غایب

در مسابقات یورو ستارگان زیادی حاضرند اما در این میان برخی ستارگان نامدار دنیای فوتبال به دلایل مختلف از جمله مصدومیت در این رقابت‌ها حضور نخواهند داشت از آن جمله می‌توان افراد زیر اشاره کرد:

جک بوتلند

دروازه بان ۲۳ ساله انگلیسی استوک سیتی فصل فوق العاده ای را پشت سر گذاشت. او در ۳۱ بازی فصل ۳۱ گل دریافت کرد و ۱۰ بازی هم کلین شیت کرد. بوتلند در دیدار دوستانه انگلیس برابر آلمان از ناحیه قوزک پای راست آسیب دید.

رافائل واران

دیگر بازیکن آسیب دیده از رئال مادرید است. مدافع فرانسوی نه تنها فینال لیگ قهرمانان اروپا را از دست داد بلکه نمی‌تواند کشورش را نیز همراهی کند. او در لالیگا ۲۶ و در لیگ قهرمانان اروپا در هفت بازی به میدان رفت. مدافع مادرید برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی با په‌په در رقابت بود. ۲۳ ساله است و مهره کلیدی برای دیدیه دشان محسوب می‌شد.

مارکو وراتی

کونته یکی دیگر از بازیکنان خوبش را از دست داد. سرمربی تیم ملی فوتبال ایتالیا نمی‌تواند از حضور مارکو وراتی، هافبک پاری سن ژرمن بهره ببرد. آسیب‌دیدگی او در ناکامی و فرانسوی‌ها برابر منچسترسیتی تاثیرگذار بود. تیم ملی ایتالیا نیز کنترل بازی و خلاقیت را در میانه میدان از دست خواهد داد.

البته بازیکنان دیگری نیز هستند که یورو ۲۰۱۶ را از دست دادند. کورت زوما و آیمریک لاپورته نیز غایبان تیم ملی فرانسه هستند. لوک شاو نمی‌تواند تیم ملی انگلیس را همراهی کند، فابیو کونترائو، دنی و برنادو سیلو از همراهی پرتغال محروم شدند. آلن زاگوئف نیز نمی‌تواند برای روسیه به میدان برود. دیروز نیز لاسانا دیارا فرانسوی و مارکو رویس آلمانی هم به دلیل آسیب دیدگی یورو را از دست دادند.