به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از اهواز، محمد حاج رسولیها، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ظهر امروز در نشست تخصصی بررسی سیلاب خوزستان اظهار کرد:بارندگی اخیر، یک بارندگی خاص در کل کشور و یک بارندگی بی‌سابقه در آمار ۵۰ساله بود؛ از یکم مهر تا ۳۱فروردین سال آبی ۹۷-۹۸، این بارندگی به بیشترین میزان خود و رتبه یک کشور رسید.

وی افزود: بارندگی که در فروردین ماه امسال اتفاق افتاد یک بارندگی بی‌سابقه در طول آمار ثبت شده است و این بارندگی سال۹۸ در شرایطی در رتبه قرار گرفت که در سال گذشته در رتبه پنجاه‌ویکم بود.

حاج‌رسولیها عنوان کرد: در خوزستان شاهد افزایش ۶۳درصدی میزان بارش‌ها بودیم؛ اوج وقوع سیلاب نیز در جبهه دوم یعنی در بازه زمانی ۱۱ الی ۱۲فروردین ۹۸بود، جبهه اول نیز از ۲۶اسفند۹۷ تا ۶فروردین۹۸ بود که خوزستان تنها در همین دو جبهه، ۲۵درصد از بارش سالانه آبی خود را دریافت کرد و بارش نیمه فروردین سال آبی جاری، ۵۲برابر سال گذشته بود.

وی افزود: آن شبی که سیلاب اتفاق افتاد علی‌رغم تمام انتظارات اما از سیلاب‌های قبلی تبعیت نکرد و نقطه اوج و فرود نداشت چرا که تمام استان‌های بالادست خوزستان درگیر بارش‌های شدید بودند و آوردها به سمت خوزستان می‌آمد سیلاب همچنان در اوج خود ماند.

مدیرعامل شرکت مدیر آب منابع ایران گفت: ؛ خسارات سیل قابل صفر کردن نیست؛ همزمان با سیل ایران چند ایالت در آمریکا نیز با سیل مواجه شدند.

وی افزود: علی‌رغم اینکه آمریکایی‌ها خود را مهد تکنولوژی می‌دانند خسارت دیدند و نمیتوان خسارات را به صفر رساند اما میتوان کاری کرد که میزان خسارات از رقم فعلی کمتر باشد.

در مورد سیل باید بی‌تعارف حرف زد

علی ساری، نماینده مردم اهواز در مجلس نیز اظهار کرد:  ما باید خیلی بی‌تعارف‌تر سر موضوع سیل با همدیگر صحبت کنیم؛ ما در استانی زندگی می‌کنیم که به ویژه در موضوع آب دچار مدیریت بخشی شده‌ایم و درست زمانی که ما در سیلی به این وسعت به سر می‌بردیم خیلی‌ها در جای‌جای کشور برای سیاست‌های انتقال آب با ما صحبت می‌کردند و می‌گفتند” دیدید که گفتیم آب زیادی وجود دارد”، غافل از اینکه همین سال گذشته بود که دبی آب در مقطع رودخانه کارون ۸۰مترمکعب بر ثانیع بود، دبی که در طول روزهای مربوط به سیل به ۳۲۰۰مترمکعب بر ثانیه رسیده بود.

وی افزود: من آماری را اعلام می‌کنم تا تامل خوبی بر این قسمت داشته باشیم؛ در ۵فروردین۹۸ اولین سیلاب در حوزه کرخه شروع شد، ارقام سد طبق ترندهای اعلام شده توسط سازمان از ۲۱۶متر به ۲۲۴متر رسیده است یعنی افزایش تراز سد ۳/۶درصد است؛ وقتی که ما در طول این مدت یعنی ۶روز منتهی به ۱۲فروردین۹۸ صحبت و حجم آب رها شده را محاسبه کنیم، این سوال پیش می‌آید که به چه اندازه زمان نیاز بود تا آب را از پشت سدها خارج می‌کردیم که این اتفاق نمی‌افتاد؟، این سوالی بود که در نقاط مختلفی که مراجعه می‌کردیم مردم مطرح می‌کردند و از ما جواب می‌خواستند و ما جوابی برای این موضوع نداشتیم.

ساری گفت: با این همه امکاناتی که در اختیار دوستان بود این مسائل قابل هضم نبود؛ کل آبی که بر سر مردم رهاسازی شد و این بلا و مشکلات را برای ما به‌وجود آورد، همه متاثر از این قسمت‌ها بود؛ این حجم از آب را اگر می‌خواستیم که در مدت گذشته تخلیه کنیم ممکن بود مانع سیلاب شویم.

وی افزود: با صفرمطلق درنظر گرفتن متغییرپیش‌بینی سیلاب‌ها و فرض اینکه من هیچ پیش‌بینی در رابطه با وقوع سیلاب نداشتم این سوال پیش می‌آید که” آیا بحث‌های مهندسی حکم نمی‌کرد که ما در حد ۵درصد، ۱۰درصد از آب پشت سدها را تخلیه کنیم؟ تخلیه اما نه به سمت خلیج فارس، تخلیه‌ای که به سمت مخازن طبیعی خودمان برود.

نماینده مردم اهواز گفت: در خشکسالی تابستان گذشته، کشاورزان را با مشکلاتی مواجه کردیم حالا اگر این آب را در حد ۱۰درصد به سمت مخازن طبیعی استان جاری می‌کردیم آیا واقعا در بحث منابع آب پشت سد مشکلات بسیاری به وجود می‌آمد؟،  از خاطرم نمی‌رود که وقتی از ظرفیت کل آب ذخیره شده پشت سدها در طی تابستان گذشته صحبت می‌کردیم آن عدد نسبت به عدد فعلی که ۲۰میلیارد رسید واقعا قابل تامل بود که ما چند درصد پشت سدها ذخیره‌سازی انجام خواهیم داد و این بلا را برای مردم رقم بزنیم.

وی افزود: ما نمی‌خواهیم خدمات دولت را نادیده بگیریم؛ در این شرایط بدی که در کشور با انواع تحریم‌های ظالمانه دست‌وپنجه نرم می‌کنیم هیچکس نمی‌تواند منکر کار کردن دولت در این شرایط سخت باشد؛ اما شما دولتی‌ها که در این شرایط سخت متوجه اتفاقات در کشور هستید و میدانید که با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم میکردیم آیا بر خود لازم نمی‌دانستید که نسبت به انتقال آب ذخیره شده در پشت سدها به منابع طبیعی خودمان اقدام کنید.

انتهای پیام/