نجمه کریمیان

به گزارش پایگاه خبری ربیع، فصل جدید برنامه اعجوبه‌ها مدتی است از قاب شبکه سوم سیما پخش می‌شود. فصل‌های قبلی این برنامه یک شو استعدادیابی بود که با هدف استعدادیابی کودکان و نوجوانان تولید شد و به خوبی توانست نگاه مخاطبان را به تلویزیون ملی جلب کند. اما فصل جدید این برنامه برخلاف فصل‌های قبلی با حال و هوای کودکان زیر ۳ سال مهمان خانه هااست و فضایی توام با شور و حال کودکی را به تصویر کشانده و با رنگ و لعابی جذاب همراه با دکور چشم نواز کودکان شرکت کننده را مجذوب خود می‌کند تا با فضای خسته کننده‌ای مواجه نباشند. کودکان نیز با زبان شیرین و رفتارهای کودکانه خود در جذابیت این برنامه افزوده‌اند.

اجرای این برنامه نیز بر عهده حامد سلطانی است و انصافاً خوب ظاهر شده و ارتباط خوب و نزدیکی با بچه‌ها برقرار می‌کند. این نشان از شناخت او از دنیای کودکان و آشنایی او با زبان آن‌ها دارد. در نتیجه انتخاب مجری به درستی صورت گرفته است.

درباره هدف از تولید این فصل از برنامه می‌توان گفت به طور غیر مستقیم به مقوله تشویق به فرزندآوری اشاره شده و سازندگان تلاش کردند با نمایش شیرینی‌های واقعی کودکان افراد را به فرزندآوری ترغیب پیدا کنند. گرچه در گذشته برنامه‌های دیگری نیز درباره تشویق به فرزندآوری ساخته شده اما جای این دست برنامه‌ها با این فضا خالی بود.

این برنامه شامل قسمت‌هایی است که هر بخش از آن با هدف خاصی طراحی شده که در یک قسمت از آن کودک باید کیکی را تزئین کند و در نهایت نفر برتر با امتیاز شرکت کنندگان انتخاب می‌شود و یا در بخشی دیگر از پدرها خواسته می‌شود که کودک را برای مهمانی رفتن آماده کنند. که این قسمت همراهی پدر در قبال مراقبت از فرزند را نشان می‌دهد. به طور کلی یک تیم تخصصی از سازندگان توانسته تصویری از لطافت کودکی و ارتباط او با دنیای پیرامون خود را به نمایش بگذارد.

با وجود تمام‌نکات مثبت این فصل از اعجوبه‌ها خالی از ایراد نیست. مثلاً در قسمت‌هایی از برنامه کودک باید اسامی سختی را بیان کند تا پدر حدس بزند و این عدم تناسب بین رشد شناختی کودک و نوع بازی را نشان می‌دهد.

در پایان باید گفت این برنامه تقریباً توانسته رسالت خود را بیان کند از طرفی دنیای کودکان خاص است و برنامه سازان باید بر اساس همین دنیای محدود و خاص به تولید برنامه بپردازند تا در برابر هجوم برنامه‌های رنگارنگ خارجی موفق ظاهر شوند.

نجمه کریمیان