به گزارش پایگاه خبری ربیع، طرح ایجاد پست بانک ایران بر اساس تجارب ۲۰۰ ساله پست بانک‌های موفق دنیا و با استفاده از زیر ساخت‌های وزارت پست، تلگراف و تلفن وقت و بنا بر ضرورت ارائه خدمات بانکی در سطح کشور به ویژه مناطق کم‌تر توسعه یافته و روستاهای دور افتاده و مناطق مرزی، تأمین نیازهای پولی و بانکی مردم و کاهش تردد آنها به شهرها جهت دسترسی به خدمات و جلوگیری از اتلاف وقت هموطنان و توسعه نقاط دسترسی عمومی به خدمات بانکی طی لایحه‌ای توسط دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه و سپس در ۲۱ شهریور سال ۱۳۷۴ مورد تصویب قرار گرفت و چندی بعد نیز شورای نگهبان آن را تأیید کرد.

بر این اساس فعالیت پست بانک ایران از اول دی ماه ۱۳۷۵ به طور رسمی آغاز شد.

همچنین در جلسه ۱۰۲۱ شورای پول واعتبار، این بانک به عنوان بانک دولتی وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مجاز به انجام تمامی فعالیت‌های بانکی شد.

هم اکنون این نهاد نوپا و نو اندیش در آغاز سومین دهه تلاش و فعالیت خود با ایجاد و راه اندازی بیش از ۸ هزار شعبه و باجه خدمات بانکی متصل به شبکه بانکی شتاب تمامی خدمات بانکی را در سراسر کشور به هموطنان ارائه می‌کند.

افشین کلانی مدیرشعب پست بانک استان اصفهان در گفت و گو با کیمیای وطن گفت: پست بانک ایران طی سال‌های اخیر موفق به اخذ عاملیت بانکی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و صندوق توسعه ملی شده و به موجب مصوبه مورخ ۶/۰۵/۹۵ مجلس شورای اسلامی مأموریت آن به بانک تخصصی – توسعه‌ای حوزه ICT و بززرگترین خرده بانکدار کشور ارتقا یافته است.

وی تأکید کرد: علاوه برآن از سوی مجلس شورای اسلامی به عنوان بانک عامل طرح اشتغال روستایی انتخاب شده است. قطعاً مأموریت‌های جدید پست بانک ایران موجب ارتقاء جایگاه آن در شبکه بانکی و افزایش نقش موثرآن در اقتصاد کشور خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر این بانک حمایت از کسب و کارهای خرد (SME ها) و فعالان حوزه‌های IT و ICT و دانش بنیان‌ها و کشاورزان و فعالان حوزه‌های روستایی را در راستای اشتغال زایی و رونق تولید داخلی در اولویت فعالیت‌های خود قرار داده است.

کلانی در خصوص نقش پست بانک در توسعه روستایی گفت: پست بانک ایران به عنوان بزرگترین خرده بانک دار کشور و متولی ارائه خدمات بانکی در مناطق روستایی و دور افتاده است که با حضور در بیش از ۸ هزار نقطه تماس و به عنوان عامل اجرایی دولت در روستاها توانسته است با پرداخت تسهیلات خرد گام‌های مهمی را در راستای اشتغال زایی پایدار و کارآفرینی و محرومیت زدایی و همچنین مهاجرت معکوس و گسترش عدالت اجتماعی بردارد. به طوریکه طی دو وسال اخیر تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه کسب و کارهای خرد و متوسط (SME) ها پرداخت نموده است. این بانک سالانه بالغ بر ۵۰۰ میلیون تراکنش بانکی در مناطق روستایی داشته که مبین جلوگیری از ۵۰۰ میلیون سفر و تردد غیر ضرور هموطنان روستایی به شهرها و کاهش هزینه‌های عمومی و مالی آنان در هر سال است.

وی ادامه داد: پست بانک ایران توانسته است به عنوان گسترده‌ترین شبکه بانکی کشور در روستاها ۶۰۰۰ باجه بانکی را فعال نماید. هدف از حضور در روستاها و مناطق محروم، تأمین مالی کارگاه‌های کوچک وزود بازده، وام‌های روستایی اشتغال زا، توسعه باجه‌های بانکی در روستاهایی است که بانک‌ها در آن حضور ندارد.

کلانی تصریح کرد: هم اکنون ۴۰۰ دفتر روستایی در استان اصفهان مشغول ارائه خدمات به روستاها هستند همچنین در سال ۹۶ حدوداً ۱۲۶۲ دستگاه ATM در روستاهای کشور و ۱۵۲ فقره در روستاهای اصفهان نصب شده است و قرار است تا پایان دولت آقای روحانی تمامی باجه‌های روستایی مجهز به دستگاه ATM شوند

مدیریت شعب پست بانک اصفهان گفت: پست بانک ایران؛ تأمین کننده مالی فعالان حوزه‌های IT و ICT کشوراست. پست بانک ایران به عنوان عامل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک توسعه‌ای و تخصصی حوزه ICT کشور، متولی تأمین مالی و سرمایه در گردش فعالان حوزه‌های IT و ICT و طرح‌های دانش بنیان و سایر بخش‌های اقتصادی و امور زیر بنایی و توسعه‌ای و بازرگانی با همکاری صندوق توسعه ملی است و در این راستا تسهیلات ویژه و کلان را با نرخ سوود پایین اعطا می‌نماید. براین اساس متقاضیان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به شعب و یا واحدهای ستادی این بانک در سراسر کشور مراجعه نمووده و از این تسهیلات بهره مند شوند. نمونه طرح‌های تأمین مالی شده: اینترنت روستایی (HIWEB)، تأمین مالی وجوه اداره شده، صدور ضمانت نامه ریالی و ارززی برای فعالان حوزه‌های فناوری اطلاعات و…، تأمین مالی پروزه های ملی تولید ماهواره و فعالیت‌های فضایی، تأمین مالی شرکت‌های بزرگ خدمات ارتباطی همراه اول، مخابرات ایران و رایتل و…. و تأمین مالی سایر طرح‌ها و پروژه‌های ملی و منطقه‌ای.