پایگاه خبری ربیع/

رهبر معظم انقلاب، امسال را به نام «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری نمودند؛ زیرا موانع در مسیر جهش تولید بسیار است و پشتیبانی کم! و حل این مسئله نیاز به کار مضاعف، ابتکار عمل و پیدا کردن میانبرها دارد تا هم عقب‌ماندگی‌ها جبران شود و هم مشکلات کشور به‌خصوص مشکلات اقتصادی مرتفع گردد.

در این راستا هر کس باید نقش خود را درک کرده و اقدامات شایسته را به کار ببندد تا این شعار محقق شود. ازجمله اینکه دولت باید به عنوان حامی تولید داخلی صادرات و واردات را مدیریت کند و جلوی قاچاق را بگیرد، موانع تولید ملی را رفع کند و مشوق‌هایی برای تولیدکنندگان داخلی وضع نماید.

این موارد عزم جزم دولت را می‌طلبد. باید راه صادرات تولیداتِ زیادتر از نیاز کشور هموار شود، البته نباید بی‌حساب صادرات داشت و مجبور به واردات کالایی شد که به حد کافی تولید در داخل دارد؛ این خود هزینه‌سازی است و زیانش حتماً بیشتر از نفعش می‌باشد.

باید واردات کنترل‌شده باشد و مواد و کالاهایی وارد شود که تولید داخلی نداریم یا به حد کافی نیست. اینجا نیز رعایت حدود مهم است؛ اگر زیادتر از نیاز واردات انجام شود تولید با مشکل مواجه خواهد شد و به بیکاری دامن زده شده است.

قوه قضائیه و دستگاه‌های نظارتی نیز باید تخلفات را رصد و با فساد اقتصادی مقابله مقتدرانه کنند؛ مخصوصا در صادرات و واردات و احیانا کالاهای قاچاقی که وارد کشور می‌شود. نظارت بر تخصیص ارز به افراد و حتی دستگاه‌هایی که با دنیای خارج مرتبط هستند نیز جزو مسائل مهم است. همچنین مجلس باید قوانین متقنی در جهت پشتیبانی از تولید و رفع موانع در مسیر آن وضع کند و قوانین دست‌وپاگیر و زاید را حذف نماید.دستورالعمل‌های پیچیده‌ای که راه تولید را سد می‌کنند و کارها را به تأخیر می‌اندازند باید حذف و به‌روزرسانی شوند.

نظارت بر کیفیت و قیمت محصولات داخلی نیز امری بسیار مهم است که باید توسط دولت و نهادهای نظارتی صورت گیرد.

تولیدکنندگان هم باید با همت مضاعف و روحیه جهادی و انقلابی به تولید کالا و خدمات با کیفیت ملی بپردازند و باعث جذب سرمایه‌های داخلی و عدم خروج آن از کشور شوند. باید در تولید کالا به استانداردهای ملی و بین‌المللی توجه نمایند و کیفیت و کمیت تولیدات خود را ارتقا بخشند.

از طرفی تجار باید متوجه باشند که اگر واردات بطور بی‌رویه و صرفا بر مبنای سود شخصی صورت گیرد، تولید کشور را دچار رکود و خسارت می‌کند؛ لذا بازرگانان علاوه بر رعایت قوانین کشور باید با نگاه حمایتی به تولید داخلی، زمینه کاهش واردات کالاهایی که امکان تولید داخلی دارد را فراهم کرده و صادرات محصولات ملی را رونق دهند.

همچنین توزیع‌کنندگان باید کالاها و خدمات داخلی را در اولویت خرید و توزیع به فروشندگان قرار دهند، آن‎ها را تبلیغ نمایند و تلاش کنند تا خریداران کالای داخلی را ترجیح دهند؛ چنانچه در سال‌های اخیر گاهی مشاهده می‌شود فروشندگانی در تابلوی فروشگاهشان می‌نویسند «باافتخار کالای ایرانی می‌فروشیم». این روحیه باید فراگیر شده و باعث افتخار فروشندگان باشد. در ویترین مغازه‌ها باید تولیدات ملی به نمایش گذاشته شود و کالاهای خارجی کمتر در دید مصرف‌کنندگان و خریداران قرار گیرد. تعصب ملی باید جای خودباختگی را بگیرد. آحاد ملت نیز باید به عنوان خریداران کالا و خدمات با تعصب محصولات داخلی را تقاضا و خریداری نمایند؛ همچنانی که درباره تیم‌های ورزشی تعصب به تیم قرمز یا آبی نشان می‌دهند، تعصبی که وزنه بازار را تغییر می‌دهد(هرچه تقاضای کالای داخلی بیشتر، تولید ملی پررونق‌تر). ناگفته نماند که مبلغین و اهالی رسانه نیز می‌توانند در این راستا بسیار ایفای نقش کنند.

هرکس که قلبش برای عزت ایران و پیشرفت کشور و آحاد ملت خصوصا جوانان عزیز می‌تپد و به هر نحوی صاحب تریبون و رسانه است، باید مخلصانه در جهت ترویج تولید داخلی و ترغیب خرید کالای ایرانی تلاش نماید تا نجات کشور از مشکلات اقتصادی شتاب بیشتری بگیرد.

 مظفر حاجیان