گزارش کیمیای وطن از نابودی یک تیم قدیمی فوتبال ایران

نفت تیمی که سوخت

بردیا عباس زاده

تیم دوست داشتنی نفت تهران از معدود تیم‌های لیگ برتر فوتبال ایران بود که با پشتوانه بازیکن سازی و اعتماد به جوانان توانسته بود در این سالهای اخیر از مدعیان فوتبال ایران باشد. این تیم قدیمی و ریشه دار یکی از آخرین باشگاه‌هایی بود که به جوانان گمنام شهرستانی این شانس را می‌داد که در سطح اول فوتبال ایران بدرخشند. اما جبر زمانه یا بی تدبیری مزمن تیم‌های دولتی به سراغ این باشگاه هم آمد و حالا سرمایه‌های نفت هر روز تاراج می‌شوند و تا کوتاه زمانی دیگر نام و نشانی از این باشگاه قدیمی باقی نخواهد ماند و نفت هم به سرنوشت ناگوار پاس خواهد پیوست.

قصه نابودی نفت

قصه نابودی نفت درست مثل چند باشگاه ریشه دار پایتخت از چند سال پیش و با موضوع انتقال به شهری دیگر آغاز شد گرچه با هجمه انتقادی رسانه‌ها علیه این تصمیم، نفت همچنان در تهران به فعالیتش ادامه داد و دست بر قضا نتایج فوق العاده ای هم گرفت اما چه فایده که با گذشت مدت کوتاه دوباره سیاست‌های وزارت نفت به عنوان مالک و متولی این باشگاه در بحث تیم داری حرفه‌ای تغییر کرد تا نفتی‌ها یک فصل عجیب و غریب را پشت سر بگذارند.

وضعیت اسفبار نفت

تیمی که در هفته‌های پایانی درست مثل تیم‌های محلی اداره می‌شد نه هتلی داشت که اردو بزند نه پولی که با هواپیما از این شهر به آن شهر برود. بازیکنانش روز بازی چند ساعت زودتر در یک نقطه شهر دور هم جمع می‌شدند، ناهار می‌خوردند و راهی ورزشگاه می‌شدند تا مقابل حریف خود صف آرایی کنند! اما با این حال خم به ابرو نیاوردند و توانستند فصل را با جایگاه نسبتاً خوبی به پایان برسانند.

تاراج بازیکنان

بازیکنان نفت وقتی دیدند مدیران باشگاه در خواب زمستانی فرو رفته و تمایلی ندارند تا تکلیف روشن کنند یکی پس از دیگری به پیشنهادات رسیده پاسخ مثبت دادند تا جایی که دیروز هم دو چهره سرشناس دیگر این تیم راهی دو تیم مطرح پایتخت شدند تا از ترکیب ۱۱ نفره اصلی پارسال تا الان بیرانوند، سیدجلال حسینی، وحید امیری، سعید لطفی و علی قربانی جدایی‌شان قطعی شده و به این جمع به احتمال فراوان تا چند روز آینده ایمان مبعلی، سیامک کوروشی، وحید شیخ ویسی، ارسلان مطهری و مهدی شیری نیز اضافه خواهند شد تا عملاً از ترکیب ۱۱ نفره پارسال ۹۰ درصد راهی تیم‌های دیگر شوند.

سرنوشت تیم‌های ریشه دار

تیمی که در دو، سه فصل گذشته با سوزاندن رقبای خود نتایجی گرفت فراتر از انتظار حالا تا آستانه نابودی پیش رفته و کسی هم نیست به داد این تیم برسد. البته فوتبال ایران عادت دارد شاهد این اتفاقات باشد چون کم تیم مثل نفت نبود که در این سال‌ها به خاطر سوء مدیریت این گونه در ورطه نابودی قرار بگیرد. فوتبال ایران بدون تیم‌های ریشه داری مانند نفت، دارایی، برق شیراز، شاهین بوشهر و … نمی‌تواند به آینده روشن امیدوار باشد زیرا که درختی که ریشه نداشته باشد محکوم به سقوط است.