نشست بررسی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری اصفهان و لهستان با حضور هیات تجاری ۶۰ نفره لهستانی در درسالن همایش های بین المللی اتاق بازرگانی اصفهان  برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان ،قاسم جباری عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست با اشاره به دیرینه بودن روابط دو کشور ایران و لهستان گفت: ایران در جنگ جهانی دوم میزبان هزاران لهستانی بود و دو کشور روابط اجتماعی و فرهنگی نزدیکی با هم دارند .

وی با اشاره به صادرات محصولات کشاورزی ایران به لهستان گفت: محصولات صنعتی عمده ترین  واردات ایران از لهستان است و امیدوارم تولیدات صنعتی و خدمات فنی و مهندسی جزو اقلام صادراتی ایران به لهستان قرار گیرد.

وی وجود ۱۵۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی در استان اصفهان را فرصتی برای توسعه همکاری های علمی و دانشگاهی بین لهستان و اصفهان دانست و گفت:استان اصفهان در زمینه فولاد،نساجی ،پتروشیمی ،صنایع شیمیایی ،محصولات کشاورزی جایگاه ویژه ای در ایران دارد و بازرگانان لهستانی می توانند از فرصت های پیش رو استفاده کنند.

 آدام برژوک مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت توسعه اقتصادی لهستان ، کراکوف را پس از ورشو دومین شهر بزرگ در لهستان برشمرد و گفت: یکی از مهم‌ترین شهرهای فرهنگی اروپای مرکزی به‌شمار می‌آید و  یکی از زیباترین شهرهای اروپا به شمار می آید که شباهت بسیاری با اصفهان دارد.

وی با اشاره به توسعه  کشاورزی استان اصفهان گفت: لهستان می تواند در بخش ماشین آلات کشاورزی و همچنین ماشین آلات معدنی همکاری نزدیکی با فعالان اقتصادی استان اصفهان داشته باشند.

وی افزود: لهستان در صنایع پزشکی ،بهداشتی ،پتروشیمی ،انرژی پاک و تصفیه فاضلاب دارای مزیت هایی برای برقراری روابط اقتصادی با ایران بویژه استان اصفهان است .

وی تحریم های اقتصادی  علیه ایران را بزرگترین مانع تجارت با این کشور دانست و گفت:برداشتن تحریم ها فرصت مناسبی برای تجارت بین المللی ایران است تا روابط اقتصادی خود را با سایر کشورها توسعه دهد.

وی  برطرف کردن موانع روابط تجاری ایران و لهستان را وظیفه دولتها برشمرد و گفت:استان اصفهان می تواند نقش مهمی در تقویت روابط اقتصادی لهستان و ایران داشته باشد.

کمیسیون مشترک اقتصادی لهستان و ایران تشکیل شود

آندره پیوات  رییس اتاق بازرگانی لهستان در این دیدار با اشاره به تفاهم نامه همکاری های اقتصادی و تجاری  لهستان و ایران گفت: تشکیل  کمیسیون مشترک اقتصادی لهستان و ایران  می تواند به توسعه روابط دو کشور کمک کند

وی حضور نمایندگان استان های ایران در این کمیسیون را باعث استفاده از تمام ظرفیت های اقتصادی این کشور برشمرد و گفت:ایران شامل استان هایی توانمند  با پتانسیل است که هر یک می توانند روابط تجاری گسترده ایی با لهستان داشته باشند.

وی از آمادگی اتاق بازرگانی لهستان جهت میزبانی هیات اقتصادی استان اصفهان گفت:از ابتدای سال میلادی ۳ هیات از ایران و ۴ هیات از لهستان به  کشور های یکدیگر سفر کردند  .

وی هدف از سفر هیات ۶۰ نفری بازرگانی لهستان را بررس فرصت های تجاری در بخش صنایع انرژی ،معادن ،حمل و نقل ،ساختمان،ماشین آلات ،صنایع غذایی ،کشاورزی،نرم افزار  و مبلمان  برشمرد و گفت:این هیات تجاری فقط بر تهران  تمرکز نکرده و به استان های بزرگ و تاثیرگذار نیز سفر کرده است .

گو آیلو سفیر لهستان در ایران در این نشست از برداشتن موانع بانکی پیش روی تجارت لهستان و ایران خبر داد و گفت:در هیات تجاری لهستان نماینده بانکها و بیمه های لهستان برای تسهیل تجارت دو کشور حضور دارند.

وی از گشایش حساب بانک های ایرانی در بانکهای لهستانی خبر داد و گفت:برقراری مجدد سویفت زمینه برقراری همکاری بانکی لهستان با ایران را تسهیل ساخته است .

وی شناختن ظرفیت ها و توانمندیهای دو طرف را عامل توسعه روابط اقتصادی دانست و گفت:تبادل هیات های تجاری بین دو کشور می تواند فرصت ها و ظرفیت های اقتصادی را برای دو طرف تبیین  و روشن سازد.

در پایان این  نشست هیات تجاری لهستان با همتایان اصفهانی خود به مذاکره پرداختند.