به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از خبرگزاری رویترز انگلیس، کاهش صادرات نفت کشورمان به دلیل فشارهای آمریکا نیز به افزایش قیمت نفت در روز گذشته کمک کرد.
از نهم فروردین امسال که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، تعلیق تحریم های هسته ای ایران را تمدید نمی کند، معامله گران احتمال می دادند که بازار نفت دچار کسری عرضه شود. اینک هر چه به زمان تحریم صادرات نفت ایران (چهارم نوامبر یا ۱۲ مهر) نزدیک می شویم، اندازه این احتمال افزایش می یابد.
بهای نفت خام برنت دریای شمال که دو سوم نفت های جهان از جمله نفت اوپک بر پایه آن قیمت گذاری می شوند، در پایان معاملات روز گذشته بازار لندن با یک دلار و ۶۹ سنت یا ۲.۲ درصد افزایش نسبت به روز پیش از آن به ۷۹ دلار و شش سنت رسید.
بهای نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در بازار نایمکس این کشور با یک دلار و ۷۱ سنت یا ۲.۵ درصد افزایش نسبت به روز پیش از آن به ۶۹ دلار و ۲۵ سنت رسید.
گزارش انجمن نفت آمریکا نشان می دهد موجودی انبارهای نفت این کشور در هفته گذشته ۸.۶ میلیون بشکه کاهش یافته، این در حالی است که تحلیلگران انتظار یک کاهش ۸۰۵ هزار بشکه ای را داشتند. گزارش وزارت انرژی آمریکا در این رابطه، امروز (چهارشنبه) منتشر می شود.
واشنگتن از متحدانش خواسته است تا واردات نفت خام را از ایران را کاهش دهند و به نظر می رسد خریداران آسیایی نفت ایران شامل کره جنوبی، ژاپن و هند صادرات نفت خود از ایران را را کاهش داده اند.