زهرا نصیری

به گزارش پایگاه خبری ربیع، استان اصفهان به جهت جای دادن حجم صنایع بزرگ و کوچک از موقعیت خاص صنعتی در کشور برخوردار است و به همین جهت از آمار بالای مهاجرت ها نیز برخودرا است چرا که متقاضیان کار از سراسر کشورو حتی اتباع خارجی این استان را محل مناسبی برای داشتن شغل می پندارند ، بر اساس آمار های به دست آمده میزان اشتغال در بخش صنعت در این استان  ۴۱ درصد، بخش کشاورزی بیش از ۸درصد و خدمات ۵۱ درصد از سهم اشتغال را از آن خود کرده اند .

در همین زمینه مدیر روابط کار اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان، در گفتگو با ربیع با اشاره به اینکه نرخ بیکاری کاشان در حال حاضر ۵ درصد و استان اصفهان ۱۰ درصد است افزود: کاشان جز شهرهای موفق  استان اصفهان در خصوص ایجاد صلح و سازش در پرونده های کارگری و کارفرمایی است که تا پنج سال قبل و پیش از ابطال فعالیت  شورا های سازش توسط دیوان عدالت اداری پیشگام شهرهای استان بود.

شورای سازش دراصفهان ۷ درصد از کشورکمتر است

محمد مغزی، با اشاره به طرح آمار گیری این هر ۴ سال یک بار یکی از روش های مرسوم  برای مشخص شدن میزان نرخ بیکاری توسط مرکز آمار کشور درشهرستان ها و آمار گیری فصلی ویژه استان ها است که بر این اساس نرخ بیکاری کاشان در حال حاضر ۵ درصد  و استان اصفهان هم ۱۰ درصد است.

وی ازفعالیت دوباره شورای سازش پیش از رسیدگی هیات های تشخیص  به دعاوی کارگری و کارفرمایی برای کارگاه های بزرگ دارای تشکل های کارگری در سال جاری خبر داد و گفت: بالغ بر ۳۱۷ هزار دادخواست دعاوی کارگری و کارفرمایی در کل کشور  بر اساس آخرین داده های مرکز برنامه ریزی و اطلاعات راهبردی وزارت خانه کار، تعاون و رفاه اجتماعی استخراج شده است.

وی ادامه داد: بیش از ۳۳ هزار پرونده در استان اصفهان ثبت شده که در واقع ۱۰ درصد از کل پرونده های کشور بوده، لیکن تامین  نیروی انسانی مورد نیاز و  بضاعت مالی مراجع  چندان  کیفی نیست.

وی تصریح کرد: برای رسیدگی و صدور رای این تعداد پرونده ۶۵۸ مرجع رسیدگی در کشور وجود دارد و سهم استان اصفهان فقط ۴۸ هیات تشخیص است که در مقایسه با پرونده های متشکله ناچیز بوده ودر واقع  تعداد مراجع استان اصفهان ۷ درصد از آمار مراکز رسیدگی کننده کشور است.

راه اندازی مجدد شورای سازش فقط در کارگاه های بزرگ

معاون روابط کار اداره کل استان اصفهان افزود: تشکیل پرونده در دیوان عدالت اداری به منظور اعتراض به آرای صادره به سبب راحت شدن مراحل شکایت در سامانه جامع روابط کار و دسترسی به دفاتر خدمات قضایی است.

وی تاکید کرد: دستور العمل جدید راه اندازی مجدد شورای سازش فقط برای کارگاه های بزرگ دارای تشکل های کارگری است و برای رفع این مشکل به دنبال متمم های قانونی با هدف رفع این نقیصه هستیم.

مغزی  با اشاره به تعهد اشتغال ۸۰ هزار نفری استان در اجرای برنامه مذکور خبر از تحقق ۴۷ درصدی برنامه مذکور در قالب ایجاد ۳۷ هزار شغل در سامانه رصد اشتغال داد و افزود: هم اکنون نرخ بیکاری استان با کاهش ۲ درصدی از ۱۲.۶ درصد در تابستان ۱۴۰۰ به ۱۰.۶ درصد درتابستان ۱۴۰۱ کاهش یافته است.

چالش صنایع تولیدی منطقه کاشان کمبود نیروی کار است

همچنین رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی  کاشان گفت:  یکی از مهمترین چالش های پیش روی صنایع تولیدی منطقه کمبود نیروی کار است و برای رفع این مشکل بهره مندی از شرکت های دانش بنیان در منطقه ویژه اقتصادی کاشان دارای اولویت است.

باغبانی، با بیان اینکه عملیات اجرایی منطقه ویژه اقتصادی کاشان در سال ۱۴۰۰ و با سرمایه گذاری و مدیریت شرکت ایمدرو و در منطقه مشکات کاشان شروع شده افزود: فاز نخست این طرح در وسعت ۲۵۰هکتاری و سرمایه گذاری ۱۱۰۰۰هزار میلیارد ریالی در حال انجام است.

وی تاکیدکرد: پیش بینی و مقدمات مجوز تاسیسات آب،برق و گاز منطقه انجام شده و با اجرای طرح برای ۲۰هزار نفر به شکل مستقیم اشتغال ایجاد می شود.

وی راه اندازی شورای صلح و سازش در اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان کاشان پیش از ابلاغ دستور العمل های لازم را تجربه ایی موفق دانست که می توان آن را به سایر شهر های استان و کشور تعمیم داد.

  زهرا نصیری