به گزارش پایگاه خبری ربیع، نهج البلاغه بریل در ۱۷ جلد که ۱۰ جلد شامل خطبه‌ها، ۴ جلد نامه‌ها و ۳ جلد حکمت‌ها است برای نابینایان منتشر شد.

مدیر موسسه خیریه فرهنگی قرآنی روشن دلان گفت: یکی از نیازهای مهم نابینایان داشتن قرآن با کیفیت به خط بریل بود، لذا برای اولین بار قرآن طه حسنی با خط بریل تنظیم شد؛ هر سه جز این قرآن داخل یه جلد قرار گرفته که ده جلد آن یک قرآن کامل است و رسم خط آن با استانداردهای بین المللی مطابقت دارد و زیر نظر مراجع ذی صلاح مجوزهای لازم برای آن گرفته شده است.

 سید مرتضی نیک زاد، با اشاره به اینکه نابینایان به قرآن باترجمه نیز نیاز داشتند، ادامه داد: قرآن با ترجمه آیت الله مکارم شیرازی تنظیم کردیم و چون خط بریل آن را پر حجم‌تر می‌کرد به همین دلیل پس از چاپ با ترجمه قرآن در سی جلد منتشر شد.

 وی با اشاره به اینکه موسسه خیریه فرهنگی قرآنی روشن دلان ۱۵ سال است که در اصفهان فعالیت می‌کند و اولین موسسه‌ای است که در زمینه علوم قرآنی و معارف اسلامی در اصفهان راه اندازی شده است ادامه داد: پس از تنظیم قرآن به سراغ کتاب‌های دیگر رفتیم مانند صحیفه سجادیه که یک سمت آن متن عربی و سمت دیگر آن ترجمه فارسی حسین انصاریان است که در پنج جلد چاپ شد.

وی تصریح کرد: کتاب مفاتیح الجنان کتاب بعدی بود که با ترجمه جمعاً ۳۶ جلد و بدون ترجمه چاپ شد همچنین ادعیه و زیارت سفر، زیارت نامه مشهد مقدس داخل یک جلد و دعا و زیارت نامه‌های های کربلا و نجف داخل یک جلد مناسب سازی شد و حتی کتابچه‌های جیبی و کیفی برایروشن دلان تعریف کردیم که شامل قرآن دعا و زیارت نامه است.

مدیر موسسه خیریه فرهنگی قرآنی روشن دلان با بیان اینکه تمام کتاب‌ها را به چاپ رساندیم اما حلقه مفقوده‌ای در این زمینه وجودداشت گفت: دوسال قبل در گروه تحقیق وپژوهش گرد هم آمدیم تا حلقه مفقوده که نهج البلاغه را با ترجمه محمد دشتی وبا خط بریل برای نابینایان آماده سازی کنیم.

 نیک زاد، بیان داشت: در بهمن ماه سال گذشته به مناسبت چهل مین سالگرد شکوه مند انقلاب اسلامی میزبان ۴۰ نفراز حافظان و قاریان قرآن نابینا کشور عراق و کویت بودیم که نوید نهج البلاغه به خط بریل را به ان ها دادیم و در هفته گذشته بود که شاهد پیام‌های تبریک از سوی شهرهای بغداد، نجف و کربلا بودیم که تقاضای نهج البلاغه را داشتند.

تدوین نهج البلاغه بریل در طول ۲ سال

کارشناس مسئول موسسه خیریه فرهنگی قرانی روشن دلان در این نشست، اظهار کرد: تیم شش نفره ای در طی دوسال این اثر ارزشمند با خط بریل را مناسب سازی و در ۱۷ جلد آماده نمود که ۱۰ جلد شامل خطبه‌ها، ۴ جلد نامه‌ها و ۳ جلد حکمت‌ها است.

عصمت باقریان، ادامه داد: قیمت هرجلد ۳۵ هزارتومان برآورد شده چراکه نابینایان بتوانند تهیه کنند، قیمت اصلی سه چهار برابر بیشتر است و برای خرید باید به خود موسسه واقع در میدان قدس ابتدا خیابان علامه مجلسی کوچه ۱۲ مراجعه کنند.