زهرانصیری
به گزارش ربیع به نقل از روزنامه کیمیای وطن ، در حالی در سال های اخیر چشم بامدادی ها پا درکفش صنعت کفش کشور کرده و کفاشان ایرانی را زمین گیر نموده اند ،قرار بود دولت با ابزار تعرفه جلوی واردات کفش های چینی به کشور رابگیرد،این داستان نه تنها به اینجا ختم نشد بلکه اینروزها پسابرجام هم دروازه های واردات رابه روی کفش های ایتالیایی ، آلمانی ، ترکی،تایلند وهند و…. گشود تا ۶ هزار  و ۴۰۰ کارگر ایرانی خانه نشین شوند.
اما در این میان اصفهان که روزگاری قطب تولید کفش کشورلقب داشت و پس از تبریز حرف اول تولید کفش در کشوررا می زد،مدت زمان مدیدی است که ازجایگاه اصلی خود کناره گرفته و گرفتاررکود و نابسامانی شده است به گونه ای که به گفته فعالان این صنف، اصفهان دردهه ۷۰ بیش ازهزارکارگاه تولید کفش داشت، اما درحال حاضر حدود دو سوم این کارگاه ها تعطیل شده اند.
با همه این تفاسیرنظررئیس اتحادیه کفاشان استان اصفهان براین است که اشتغال۵ هزار نفر به صورت مستقیم و ۳ هزار نفر به صورت غیر مستقیم در صنعت کشورنشان دهنده ظرفیت بالای این صنعت است به گونه ای که ۵۰۰ کارگاه نیمه صنعتی ،زیرپله ای و خانگی و ۸ کارخانه صنعتی در استان اصفهان سالانه ۱۳ میلیون جفت کفش برای مردم تولید می کنندوبه صورت مستقیم برای ۵هزارنفر اشتغالزایی ایجاد کرده اند.
اکبر زاهدی،در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کیمیای وطن با بیان این که اکنون حال صنعت کفش اصفهان روبه بهبودی است وواحدهای تولیدی کفش با ۶۰ درصد ظرفیت مشغول به کار هستند، می گوید: اگر مشکلات واحدهای تولیدی اصفهان حل شود این استان ظرفیت تولید سالانه ۲۲ میلیون جفت کفش را خواهد داشت.
وی به اینکه مردم اصفهان طرفدار کفش با کیفیت هستند اشاره کرده و می افزاید: یک کفش خوب بالای ۳۰۰تا ۴۰۰هزار تومان در بازارقیمت دارد که البته اقشارخاصی طرفداراین جورکفش ها هستند. 
درآمد با هزینه بالانس نیست
زاهدی، البته ازآمار۲۰درصدی گرانی کفش درسال جاری هم سخن می گوید ودلیل آن را اضافه شدن ۱۰درصد ی هزینه های تولید ی مانند آب و برق و…ازسوی تولید کننده می داند.
وی به این مساله هم اشاره دارد که اکنون رویکرد چینی ها به تولید کفش های با کیفیت رفته است و به دلیل اینکه این کشوردربازاررقابت با ترکیه، تایلند،آلمان ، ویتنام،ایتالیا قرار گرفته  به تولید کفش یک میلیون تومانی هم روی آورده است زیرا دیگر تولید کفش های بی کیفیت برایش ارزش افزوده ندارد.
رئیس اتحادیه کفاشان استان اصفهان، با بیان اینکه ۳۰درصد تولیدات مصنوعی کفش به اصفهان اختصاص دارد گفت:  ۱۸۰میلیون کفش سال گذشته در کشور تولید شد که اصفهان می توانست سهم۴۸۰میلیونی آن را به خود اختصاص دهد اما به دلیل نبود بازارهای صادراتی در این زمینه تولید کفاشان اصفهان به میزان قابل توجهی کاهش یافت.
زاهدی، ورود ۳۰درصد کفش های ورزشی به صورت قاچاق را عامل اصلی ضربه به کارخانجات کفش اصفهان و تولیدکنندگان این صنف دانست و گفت: هم اکنون کفش های مجلسی بیشتر تولید داخلی بوده و تنها ۱۰درصد آن به صورت خارجی وارد می شود با اینکه ۲۸۰تولید کننده کفش ورزشی درکشورداریم  و ۵۰نفرازآن ها  در اصفهان مشغول فعالیت هستند ولی درسال قبل ۱۳درصد تولید کفش کشور به اصفهان اختصاص داشت و ازسال ۸۹تاکنون۴۰درصد کاهش تولید کفش در اصفهان روبه رو بوده ایم.
وی بهترین نوع کفش را کفش راحتی که دارای پاشنه ۳ سانت ،تخت و رویه باشد عنوان می کند و به این مسئله اشاره دارد که متاسفانه هیچ یک از کفش های موجود در بازارما دارای استاندارد نیست.کفش استاندارد دارای شرایط خاصی است که با قیمت های کنونی تولید نمی شود. 
جایگاه صفراصفهان درصادرات کفش
وی مقصد صادرات کفش ایران را به کشورهای عراق، نخجوان،ازبکستان، تاجیکستان عنوان کرد و بیان داشت: باید تلاش کنیم که صادرات مستقیم به کشورهای اروپایی داشته باشیم ، متاسفانه اصفهان در این زمینه از تبریز و تهران عقب افتاده و نتوانسته بازارصادراتی برای خود بدست آورد اما نباید خود را محدود به صادارت کشور های آسیایی کنیم.
وی با اشاره به اینکه اصفهان در سال های گذشته رتبه نخست تولید کفش را داشت اما مشکلات مختلف از جمله نبود سرمایه در گردش باعث کاهش ۴ پله ای این رتبه شد گفت:اگر به هر واحد تولیدی۱۰۰میلیون تومان تسهیلات داده شود بسیاری از مشکلات تولیدکنندگان حل می گردد.
رئیس اتحادیه کفاشان استان اصفهان مالیات برارزش افزوده را ازدیگرمشکلات این صنعت عنوان کرد وافزود: سود تولیدکنندگان کفش۱۰درصداست و اگر قرار باشد ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازند، چه چیز برای آن ها خواهد ماند وبا این وضع واحدهای تولیدی در بازار رقابت حذف می شوند.