«ناهماهنگی‌های بین‌دستگاهی» مسئله اساسی در اجرای پروژه‌ها و مشکلات مختلف منطقه ۹ و غرب اصفهان است؛ معضلی که امروزه به سدی محکم در برابر رفع مشکلات غرب اصفهان تبدیل شده و از شکوفا شدن بسیاری از زمینه‌های پیشرفت این منطقه جلوگیری کرده است.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، افزایش مشارکت اجتماعی و همچنین پاسخگویی مدیران و مسئولان شهری در راستای کسب رضایت مردمی اهداف مهمی هستند که مدیران و مسئولان شهری اصفهان را بر این داشته تا در قالب «نهضت پاسخگویی» به میان شهروندان دیار نصف‌جهان آمده و به صورت مستقیم پای درد و دل آنها بنشینند.

یکی از مهم‌ترین ارکان نهضت پاسخگویی ملاقات شهردار و معاونان وی با مردم مناطق ۱۵گانه شهر به صورت هفتگی است، این همنشینی چند ساعته که با حضور شهردار اصفهان و جمعی از معاونان و مدیران شهری صورت می‌گیرد، در واقع به دنبال افزایش مشارکت مردم در اداره شهر، پاسخگویی مسئولان شهری و برطرف کردن مشکلات شهروندان است.

در نهمین هفته از این طرح تیم مدیریت شهری اصفهان به منطقه ۹ شهرداری اصفهان رفت و پای صحبت شهروندان این منطقه نشست؛ منطقه ۹ یکی از سه منطقه مهم اصفهان در غرب اصفهان بوده که در چند سال اخیر با توجه ویژه شهرداری شاهد اجرای و آغاز پروژه‌های مختلفی بوده است.

ایجاد فروشگاه کوثر، احداث و تکمیل ورزشگاه غرب، ایجاد و فضاسازی مادی‌ها و فضای سبز موجود منطقه و گسترش ویژه برنامه‌های فرهنگی منطقه از مهمترین دغدغه شهروندان و معتمدان این منطقه بود که به گوش مدیران شهری اصفهان رسید و آنها نیز در راستای اجرای آن برنامه‌های ویژه‌ای را تبیین کردند.

دغدغه‌های مشترک مردم و مدیران شهری / ناهماهنگی‌ بین دستگاه‌های اجرایی بخش عمده مشکلات شهروندان منطقه ۹

شهردار اصفهان در حاشیه دیدار با معتمدان منطقه ۹ گفت: بسیاری از دغدغه‌های شهروندان و تیم مدیریت شهری اصفهان مشترک بوده که این موضوع در این منطقه مصادیق بسیاری پیدا کرده است.

مهدی جمالی‌نژاد اظهار کرد: بسیاری از مشکلات شهروندان در منطقه ۹ شهرداری اصفهان، ناهماهنگی‌هایی است که بین سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی وجود دارد و همین موضوع دست شهرداری به عنوان نماینده مردم در برطرف کردن این مشکلات را بسته است.

وی بیان کرد: مباحث فضای سبز، فعالیت‌های عمرانی و برخی مباحث فرهنگی از جمله نیازهای منطقه ۹ اصفهان بود که خوشبختانه در جلسات مختلف با معتمدان و شهروندان بیان شد و مدیران شهری نسبت به آن مطلع شدند.

شهردار اصفهان افزود: از عمده مطالبات مردم در این دیدار چند ساعته، احداث یک فروشگاه کوثر در غرب اصفهان بوده که در راستای آن برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته و به زودی در قالب پروژه‌های مختلف شهری، این موضوع برای شهروندان این منطقه محقق می‌شود.

وی ادامه داد: بخش دیگری از این مطالبات به مباحث ورزشگاه بزرگ غرب اصفهان و ساماندهی بخشی از فضای سبز این منطقه باز می‌گشت که متأسفانه این مقوله نیاز به هماهنگی‌های بین سازمانی و دستگاه‌های اجرایی دارد و نیاز است این دستگاه‌ها وارد میدان شده و در راستای رفع این مشکلات عنایات و فعالیت لازم را انجام دهند.

جمالی‌نژاد پیرامون برنامه‌های ویژه شهرداری اصفهان در این منطقه نیز تأکید کرد: پروژه‌های مختلف شهری در قالب‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و عمرانی برای این منطقه در نظر گرفته شده که با توجه به نگاه ویژه تیم مدیریت شهری به منطقه غرب اصفهان در راستای آن اقدام می‌شود.

وی اضافه کرد: خوشبختانه فضای خوبی بین شهروندان و خدمت‌گذارانشان در شهرداری اصفهان وجود دارد، با توجه به این موضوع مردم، شهرداری را نماینده و خدمت‌گذار خود می‌دانند و همین موضوع سبب دلگرمی مدیران شهری در انجام پروژه‌های مختلف در نصف‌جهان می‌شود.

کلیدواژه مشترک شهروندان منطقه ۹ و شهردار اصفهان

نکته قابل توجه در دیدار شهردار اصفهان با معتمدان و شهروندان منطقه ۹ اصفهان جدیت و پیگیری آنها در راستای مطالبات و مشکلات منطقه از سایر دستگاه‌ها بود؛ به گونه‌ای که بیشتر معتمدان بر ضرورت ورود سایر دستگاه همچون جهاد کشاورزی برای بر طرف کردن مشکلات غرب اصفهان تأکید داشتند.

خیابان‌سازی و ایجاد فضای سبز از برنامه‌های عمرانی ویژه منطقه ۹

معاون عمران شهری شهرداری اصفهان نیز در ادامه به اهمیت منطقه ۹ اشاره و اظهار کرد: این منطقه از لحاظ جغرافیایی دارای فضاهای مختلف گیاهی و فضای سبز بوده و با توجه به این مسئله شهرداری توجه ویژه‌ای به احداث پارک‌ها و فضای سبز دارد.

ایرج مظفر ادامه داد: در مقوله خیابان‌سازی نیز طی چند سال اخیر فعالیت‌های مثبتی صورت گرفته و خیابان‌هایی همچون میرزاطاهر سوم، زیتون، بهشت، قدس و … ایجاد شده است؛ خیابان‌هایی مانند شهید ترک لادانی (آذرمهر) و فاز سوم خیابان بهشت نیز در دست اقدام بوده که در آینده نزدیک شهروندان می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی بیان داشت: احداث چند بوستان و آغاز فعالیت پیاده‌روسازی در این منطقه به صورت ویژه قابل توجه بوده و در حد فاصل خیابان‌های خرم و خیام و خیابان میرزاطاهر سوم تا خیابان مظاهری این موضوع به زودی در دست اجرا قرار می‌گیرد.

معاون عمران شهری شهرداری اصفهان افزود: پل صاحب‌روضات که یکی از پل‌های مهم این منطقه نیز به حساب می‌آید، در حال حاضر به دلیل مشکلات ترافیکی شهر در فعالیت‌های مقدماتی است و با برطرف شدن برخی مسائل ترافیکی آن فاز اجرایی این پروژه در کوتاه زمان ممکن اجرا شده و این پل را در اختیار شهروندان این منطقه قرار می‌دهد.

مشارکت مثبت مردم در ویژه برنامه‌های فرهنگی منطقه ۹ / ضرورت گسترش ویژه برنامه‌های فرهنگی در غرب اصفهان

بخش دیگری از مشکلات منطقه ۹ به مسائل فرهنگی و اجتماعی باز می‌گشت؛ مشکلاتی که نشأت گرفته از بیکاری کشاورزان این منطقه به دلیل بی‌آبی بوده و آنها را با بحران اساسی بیکاری مواجه کرده است؛ شاید در این شرایط برگزاری برنامه‌های ویژه فرهنگی و اجتماعی به منظور کاهش مشکلات و همچنین پیشگیری از مصائب موجود یک اصل اساسی و مهم باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری اصفهان نیز در راستای این موضوع گفت: با توجه به فعالیت محله‌محور شهرداری اصفهان در حوزه فرهنگ، زمینه‌های مختلفی در مناطق ایجاد شده و خوشبختانه شهروندان نیز از آنها استقبال می کنند.

علی قاسم‌زاده ادامه داد: در این منطقه در بخش‌های متعدد همچون کودک و نوجوان، خانواده، اعتیاد و مناسبت‌های مختلف ویژه برنامه‌های شاخصی برگزار می‌شود که خوشبختانه مورد استقبال مردم قرار گرفته و همین موضوع مشارکت اجتماعی در برنامه‌های منطقه را افزایش داده است.

وی بیان کرد: در مقوله خانواده در منطقه ۹ اصفهان فعالیت‌های خوبی صورت گرفته که به طور مثال باید به طرح مادرانه در این زمینه اشاره کرد.

ظرفیت‌های گسترده گردشگری منطقه آماده شکوفایی

آنچه در شرایط امروزه منطقه ۹ اصفهان قابل توجه بود، آماده بودن بسترها و ظرفیت‌های مناسب اقتصادی و گردشگری این منطقه است که شهردار و مدیران شهری نیز در راستای فعال‌سازی و آماده کردن این فضا برای شکوفا شدن ظرفیت‌های منطقه ۹ و همچنین زمینه‌سازی برای پیشرفت و توسعه این منطقه تأکید کردند.

مسئله اساسی دیگر در پروژه‌ها و مشکلات مختلف منطقه ۹ و غرب اصفهان، مشکلات بین‌دستگاهی این منطقه است؛ مشکلاتی که امروزه به سدی محکم برابر رفع مشکلات غرب اصفهان تبدیل شده و از شکوفا شدن بسیاری از زمینه‌های پیشرفت این بخش جلوگیری کرده است؛ شهردار اصفهان در این زمینه با جدیت تلاش و هم‌افزایی بسیاری از دستگاه‌ها همچون جهاد کشاورزی، کمیسیون ماده ۵ استانداری، اداره‌کل ورزش و جوانان را خواستار شد و تأکید کرد که مدیران استانی برای رفع مشکلات غرب اصفهان وارد میدان شده و در راستای رفع مصائب عنایات ویژه و فعالیت‌های مناسب را انجام دهند و شهرداری را در این مسیر تنها نگذارند.