به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایبنا، حمیده ماحوزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر درباره نشر کتاب در این استان بیان کرد: وضعیت نشر کتاب استان بوشهر، همانند دیگر استان‌هاست می‌توان گفت، فقط نفس می‌کشیم.

وی درباره برنامه‌‌های اداره کل در حوزه نشر کتاب افزود: برگزاری جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی،‌ جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان‌ در همه شهر‌ها و روستا‌‌ها برگزار شده است. علاوه‌براین با شروع سال تحصیلی از مربیان پرورشی مدارس دبستانی و متوسطه اول برای اجرای طرح «جمع کتابخوانی» دعوت شده است.

ماحوزی ادامه داد: طرح‌های اهداء کتاب به پادگان‌‌ها، بیمارستان‌ها و زندان‌ها ادامه دارد. این طرح به فراخور کتاب‌هایی که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختیار اداره کل قرار می‌گیرد. توزیع هدفمند کتاب در این جریان یک اصل است. هر سال به ارزش ۱۴۰ میلیون تومان کتاب در اختیار اداره کل استان قرار می‌‌گیرد و کتاب‌ها در پنج نوبت توزیع‌ می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر گفت: با توجه به فعالیت دو‌هزار باشگاه کتابخوانی در استان، نخستین تقاضای اداره کل، دریافت کتاب‌های کودک و نوجوان است. هرچند که آموزش و پروش استان، برای تامین کتاب برای اعضا باشگاه‌ها‌ حمایت‌های قابل توجهی را انجام  می‌دهد اما اداره کل فرهنگ و ارشاد استان برای اجرای طرح‌های مختلف در حوزه کتاب به حمایت‌های بیشتری نیاز دارد.

ماحوزی درباره حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد استان بوشهر از ناشران برای ۶ ماه دوم سال بیان کرد: اداره‌های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز استان‌ها فقط می‌توانند صدای فعالان نشر را به مقامات بالا‌تر برسانند. مدیران کل چیزی در دست ندارند که انتظار ناشران به‌ویژه در بحث تامین کاغذ را برآورده کند.

به گفته وی، متاسفانه بودجه فرهنگی اداره‌هل کل فرهنگ و ارشاد استان‌ها ناچیز است و هیچ استان توانایی حمایت مورد انتظار ناشران را ندارد.

۲۱۰