به گزارش پایگاه خبری ربیع، ناتوی عربی به پیشنهاد عربستان و پشتیبانی ترامپ طراحی گشت اما یقیناً نتیجه‌ای نخواهد داشت. کشورهای عربی منطقه که در زمین ترامپ بازی می‌کنند تبدیل به مهره‌هایی برای این بازی شده‌اند، بازی‌ای که خود مبتنی بر خیالات ذهنی ترامپ و بن سلمان است و واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران تنها برای امنیت در خاورمیانه تلاش می‌کند و تا به حال حاکمیت کشوری را نقض نکرده است بنابراین باید گفت هدف ناتوی عربی نیز مبتنی بر سراب است.

طبق گزارش‌های منتشر شده، مصر از برنامه «ناتوی عربی» به رهبری دولت دونالد ترامپ و سعودی‌ها برای مقاومت در برابر نفوذ منطقه‌ای ایران، عقب کشیده است. یک منبع عرب به رویترز گفته که مصر دلایل متعددی را برای خروج خود از برنامه ناتوی عربی اعلام کرده که از جمله آنها شک و تردید به جدیت ابتکارعمل اتحاد استراتژیک بوده است. مصر همچنین نگران است که این سازمان به تشدید تنش‌ها با ایران منجر شود. ظاهرا سران مصر نگران این مساله هستند که اگر ترامپ در سال ۲۰۲۰ مجددا در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده رای نیاورد، برنامه اتحاد استراتژیک خاورمیانه از هم بپاشد؛ از این رو، قاهره به این نتیجه رسیده که مشارکت در این برنامه هیچ معنا و نتیجه‌ای ندارد.

با خروج مصر از برنامه ناتوی عربی می‌توان گفت ناتوی عربی قبل از تشکیل و تدوین دچار فروپاشی شده است چرا که مصر بزرگترین ارتش جهان عرب را دارد. البته پیش‌بینی ناکارآمدی و حتی فروپاشی ناتوی عربی دور از ذهن نیست زیرا ناتوی عربی برنامه‌ای نظامی است که با توجه به کابوس عربستان درباره ایران شکل گرفته است و با واقعیت فرسنگ‌ها فاصله دارد.