به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل ازمهر،سیاوش رضوانی افزود: همایش توسعه صادرات از طریق دریای خزر با هدف توجه به ترانزیت و صادرات در بندر در تیرماه سال جاری در دستور کار قرار گرفته و با تغییر همایش توسعه صادرات از ملی به بین المللی، تلاش داریم تا صادرات بندر را به صورت بین المللی دنبال شود.

وی اظهار کرد: به دلیل اهمیتی که ترانزیت و صادرات در بنادر دارد و همچنین رونق صادرات و ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همایش بین المللی توسعه صادرات از طریق دریای خزر ۲۰ و ۲۱ تیرماه سال جاری با حضور مسؤولان کشوری و مدیران بنادر شمالی کشور و استانداران و میهمانان بنادر حاشیه دریای خزر از جمله کشور آذربایجان، ترکمنستان، قزاقزستان و روسیه به میزبانی بندرامیرآباد برگزار می شود.

مدیرکل بندر امیرآباد، هدف از برگزاری این همایش را بررسی چالش‌ها و فرصت‌های توسعه صادرات دریایی به کشورهای حوزه CIS عنوان کرد.

رضوانی گفت: نقش بنادر و کیفیت خدمات در ارتقاء صادرات، مزیت قوانین و تسهیلات منطقه ویژ اقتصادی در افزایش صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر، نقش شرکت‌های چند وجهی Door-to-Door در صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر، ارائه نمونه‌های موفق در زمینه صادرات کالا به کشورهای حوزه CIS ، فرصت‌های ناشی از شرایط موجود سیاسی بین روسیه و کشورهای غربی و نقش سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی برای صادرات مجدد از محورهای اصلی این همایش دو روزه است.

وی با اعلام اینکه این همایش در دو روز ۲۰ و ۲۱ تیرماه با حضور مسئولان کشوری و استانی و مهمانان کشورهای حاشیه خزر برگزار می شود؛ افزود: این همایش در روز نخست به صورت علمی و با ارائه سخنرانی‌ها، راهکارها و نشست‌های تخصصی برگزار می شود و در روز دوم هم بازدید از فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود در بندر امیرآباد برای توسعه صادرات دریایی برای فعالان اقتصادی و حاضران در همایش در دستور کار است.

رضوانی گفت :راهکار حمایت از کالای ایرانی،توسعه صادرات کالای ایرانی است که برای این مهم و برای اولین بار در تیرماه امسال ۹هزار تن کالای صادراتی مواد معدنی و سیمان از بندرامیرآباد به کشور گرجستان ارسال شد.

به گزارش مهر، نخستین همایش بین المللی توسعه صادرات از طریق دریای خزر ۲۰ و ۲۱ تیرماه سال جاری با حضور مسئولان کشوری و مدیران بنادر شمالی کشور و استانداران و میهمانان بنادر حاشیه دریای خزر از جمله کشور آذربایجان، ترکمنستان، قزاقزستان و روسیه به میزبانی بندرامیرآباد برگزار می شود.