خطری در دنیای ورزش

 

متاسفانه این روزها افراد بسیاری برای کوتاه کردن راه خود برای رسیدن به اندام مناسب و ایده‌آل خودشان بدون آگاهی از عوارض مکمل‌ها بدون تجویز پزشک و متخصصان به مصرف آن روی آوردند. به گزارش پایگاه خبری ربیع، باوجودی که از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی نظارت خوبی بر باشگاه‌های ورزشی می‌شود، اما بازهم گاهی اوقات دیده شده که افراد غیرمتخصص و مربیان ورزشی ناآگاه به صورت غیرقانونی اقدام به فروش، تجویز و تزریق هورمون‌های رشد می‌کنند؛ درصورتی که اگر این افراد به متخصصان مراجعه کنند حداقل در جریان عوارض سوء داروها و هورمون‌ها قرار خواهند گرفت. در برخی موارد نیز در حین تمرین همدیگر را تشویق می‌کنند که اگر فلان دارو را درست تزریق کنند کم‌کم عضله بازویشان رشد می‌کند و دیگر سایز و شکلش تغییر نمی‌کند. تجویز و تزریق هورمون‌ها و شبه‌هورمون‌های غیراستاندارد توسط افراد غیرمتخصص به آرایشگاه‌های زنانه نیز راه‌یافته است. زنان و مردان ناراضی از شرایط موجود، بدون اینکه بخواهند برای هیکلی متناسب، ورزش کرده و رژیم غذایی صحیحی را رعایت کنند، دست به انتخاب‌های اشتباهی می‌زنند که آنها را گاهی به بیراهه‌های بی‌بازگشت می‌کشاند و اعتیاد، رفتارهای خشونت‌آمیز، نارسایی کبدی، اختلال رشد، اختلال در یادگیری، عقیمی و… از شایع‌ترین عوارض مصرف این قبیل داروهاست.

شیوع استفاده از هورمون‌ها و شبه هورمون‌ها

شهرزاد محمدیان، متخصص تغذیه ورزشی در مورد شیوع استفاده از این هورمون‌ها و شبه هورمون‌ها می‌گوید: نوجوان‌ها و جوان‌ها گرایش بیشتری به استفاده از هورمون‌ها و شبه‌هورمون‌ها دارند. این افراد جذب برنامه‌های تلویزیونی وعکس‌های مجله‌ها می‌شوند و به جای برنامه غذایی و ورزشی مناسب به سمت این مواد کشیده می‌شوند و در نتیجه عوارض بسیار زیادی را تحمل می‌کنند.

عوارض مصرف هورمون‌ها و شبه هورمون‌ها

وی در مورد عوارض هورمون‌ها و شبه‌هورمون‌ها گفت: درنتیجه مصرف خودسرانه این هورمون‌ها، سطح کلی هورمون‌ها در بدن افراد به هم می‌ریزد. مرکز کنترل رفتارهای جنسی در مغز، نزدیک قسمت کنترل رفتار قرار دارد. وقتی سطح هورمون‌های جنسی که عموماً جزو هورمون‌های مردانه هستند تغییر می‌کند، رفتار فرد مصرف‌کننده نیز به طور خشونت‌آمیزی تغییر می‌کند. از دیگر عوارض این هورمون‌ها دیابت، پرفشاری و سکته‌های مغزی، قلبی و مشکلات کبدی و کلیوی است. از آنجا که هورمون‌ها به‌صورت تزریق استفاده می‌شوند، درصورتی که از سرنگ تمیز استفاده نشود، عوارض مصرف هورمون با بیماری‌هایی مانند هپاتیت و ایدز بیشتر می‌شود.

همه ورزشکاران نیاز به مکمل‌های ساده خوراکی ندارند

متأسفانه ورزشکاران برای اینکه شکل و تناسب هیکل خود را به هر قیمتی حفظ کنند به این هورمون‌ها و شبه‌هورمون‌ها روی می‌آورند و از این عوارض غافل می‌شوند. ورزشکاران باید بدانند که همه آنها نیاز به مصرف مکمل ندارند و فقط با تجویز متخصصان این امر مجاز هستند. محمدیان در این باره گفت: هورمون‌ها و شبه‌هورمون‌ها (تحریک‌کننده هورمون‌های بدن) ازجمله موادی هستند که برای بدن ورزشکاران مضرند و در لیست ممنوعه قرار دارند. برخی دیگر از این مکمل‌ها که در این لیست قرار ندارند مثل اسید آمینه، کراتین، پودرهای پروتئینی Bcaa ممنوع نیستند ولی نحوه استفاده و شرط سنی مصرف‌کننده دارند. به‌طور مثال افراد زیر ۱۸ سال به هیچ عنوان حق استفاده خودسرانه از این مواد را ندارند و باید با چکاپ‌های سلامتی و تحت شرایط بسیار خاص این مواد توسط پزشک برایشان به‌صورت دارو تجویز شود. متأسفانه افراد غیرمتخصص علاوه بر اینکه چنین موادی را تجویز می‌کنند، دوز مصرف نیز پیشنهاد می‌دهند. دوزهایی که روی بسته‌بندی این هورمون‌ها چاپ شده، دوزهای تجاری است. فروشنده‌ها به‌دنبال مصرف بیشتر مصرف‌کننده هستند. وی ادامه داد: مکمل‌ها باید آرم و لوگوی وزارت بهداشت و بارکد شبنم داشته باشند. دیده شده که در قوطی مکمل‌های اصلی و استاندارد، داروهای تقلبی ریخته شده است. بنابراین برای خرید این مکمل‌ها باید به داروخانه‌های مجاز مراجعه شود.