به گزارش پایگاه خبری ربیع، وضعیت فعلی به شدت نگران‌کننده است در این روزها بی‌پول‌ها و فقرا و نیازمندان در شرایط سخت‌تری قرار گرفته‌اند و پولدارها پله‌های صعود پولی را خیلی سریع پیموده و اگر فکری نشود می‌پیمایند و فقرا زمین‌گیر خواهند شد!

همه این شرایط گویای این است که اقتصاد کشور با شعار و حرف درست نخواهد شد، بلکه با تدبیر و برنامه‌ریزی صحیح سامان خواهد گرفت. مسئولان باید با نگاه تیزبینانه و البته تلاش شبانه‌روزی اوضاع را رصد و راهکار درمان درد را ارائه و تدبیر نمایند. گرانی ارز، سکه، مسکن و طلا  و به تبعش همه اقلام خوردنی و پوشیدنی و لوازم خانگی ومایحتاج و سبد روزانه خانوارها و… چنان رشد قیمت داشته که روی همه دوره‌های گرانی را سفید کرده است، البته بخشی از این گرانی‌ها حاصل تحرک اندکی است که موتور اقتصاد داشته است و نقدینگی را به تحرک واداشته است؛ شاید بتوان گفت و پذیرفت که عوامل خارجی از جمله برجام و شرایط جدیدش نیز بی‌تأثیر نباشد؛ اما تأثیر آنچنانی را نباید برای عوامل خارجی قائل بود؛ چنانچه بیش از ۳۰درصد تأثیر پذیرفتنی نخواهد بود. اما نباید از این مهم غافل بود که تدبیر لازم نیز به کار بسته نشده است؛ زیرا اگر تدبیر درست اقتصادی صورت می‌گرفت این موضوع قابل کنترل بود و خسارت بسیار کمتری را می‌شد تجربه نمود.

با خروج آمریکا از برجام، انتظار می‌رفت دولت با تغییر ریل جهت‌گیری‌ها، توان خود را مصروف بهره از ظرفیت‌های داخلی کشور برای حل مشکلات نماید که البته آنچه ضروری و لازم بود به درستی اتفاق نیفتاد و آن شد که نباید. شکی نیست که یکی از اصلی‌ترین علل اوضاع فعلی اقتصاد و انفجار قیمت‌ها در بازار، ناشی از افزایش بی‌سابقه حجم «نقدینگی» کشور است که در سال‌های اخیر و عمر ۵ ساله دولت ازحدود ۴۵۰هزار میلیارد تومان به ۳ برابر، یعنی ۱۵۰۰هزار میلیارد تومان رسیده است. کارشناسان اقتصادی تأکید می‌کنند، افزایش نقدینگی ارتباط مستقیمی با افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم دارد که باید به این موضوع توجه بیشتری می‌شد، تا امروز شاهد تحمیل هزینه این بی‌توجهی بر قدرت خرید مردم نباشیم. علاوه بر موضوع نقدینگی، بی‌انضباطی‌های مالی در رده‌های مختلف و ادارات و ارگان‌ها ازهر سه قوه، افزایش هزینه‌های جاری کشور و همچنین برنامه نداشتن دولت ومجلس برای بهبود شاخص‌های اقتصادی را می‌توان نمونه‌هایی از دلایل اصلی و داخلی مشکلات امروز اقتصاد ایران دانست که اتفاقا ارتباطی نیز به سیاست خارجی نداشته و دولت و مجلس می‌توانستند طی سال‌های گذشته با تدبیر مناسب، مانع بحران اقتصادی امروز کشور شوند؛ زیرا راهکار اصلی تن‌دادن به اقتصاد مقاومتی بوده و خواهد بود که در این رابطه به شدت کم‌کاری و بی‌برنامگی شده است. برای مثال می‌شد هزینه‌های جاری کشور را کنترل نمود که ظرف این دوره به بیش از دو، سه برابر نرسد؛ این هزینه که براساس برنامه‌ها باید کاهش می‌داشت دو و سه  برابر شده و کمر اقتصاد کشور و تلاش دولت در عرصه‌های خدمت‌رسانی و برنامه‌ریزی را شکسته است. به نظر می‌رسد مقامات دولتی بهتر است به جای شعار و مشکلات را پاس‌دادن و به گردن  این و آن عامل انداختن از تجربه سال‌های گذشته و سرنوشت برجام درس گرفته، توان و سرمایه خود را در شناسایی و تکیه به ظرفیت‌های بی‌شمار داخلی متمرکز نمایند و از مردم عزیز کمک بگیرند واز همه اندیشه‌های همراه نظام بهره بگیرند تا روند حل مشکلات اقتصادی بهتر به پیش برود؛ بدیهی است در غیر این صورت باز هم باید منتظر بدترشدن وضعیت بازار شد؛ زیرا اقتصاد کشور نیاز به عمل و قاطعیت و برنامه و کمک‌گرفتن از مردم و اهلش دارد.

این روزها مراقبت ویژه لازم است؛ زیرا مردم از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و بی‌ثباتی در رنجند و این فرهنگ و حتی ممکن است امنیت را دچار مشکل کند! این رنج باید از چهره اقتصاد جامعه زدوده شود. امید آنکه دولت و مجلس به سرعت تدبیر کنند و آرامش اقتصادی را به بازار برگردانند. این انتظار مردمی است که همه جا یار و یاور مسئولان بوده اند.