به گزارش پایگاه خبری ربیع، شهردارمنطقه دو اصفهان با بیان اینکه دو پروژه خانه کودک و پارک سوار صمدیه پروژه‌های محرک توسعه این منطقه به شمار می‌روند گفت: ۱۳ و نیم میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این دو پروژه در نظر گرفته شده است. پروژه بزرگ پارک سوار صمدیه، پهنه مثلثی شکلی است که سال‌ها رها بوده از این رو سازمان میادین و سازمان پایانه‌ها بخشی از زمین‌های آن را خریداری کرد.

محمد کیهانی، در اولین نشست خبری خود با رسانه‌ها و در سی و یکمین نشست «سه شنبه‌ها با رسانه، پاسخگویی در مسیر امید» اظهار کرد: منطقه دو تنها منطقه سه تکه شهرداری اصفهان است واز قدیمی‌ترین مناطق شهر اصفهان محسوب می‌شود که با مناطق یک، هشت، ۹، ۱۱، ۱۲ مجاور است، خوشبختانه بافت سنتی این منطقه از دیرباز حفظ شده و تب و تاب شهرنشینی بافت آن را دگرگون نکرده است.

وی با اشاره به اینکه منطقه دو با جمعیت صدهزار نفر دارای ۹ محله از جمله محله‌های جاوان، بابوکان، رسالت، مشکین و ولدان است افزود: ۱۰۴ هکتار از وسعت این منطقه را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد و تنها ۱۷ درصد زمین‌های موجود در این منطقه را می‌توان برای درآمدزایی به حساب آورد. تخفیف‌های خوبی برای بازآفرینی این بافت‌ها در نظر گرفته شده، اما بیشتر مردم ساکن در این بافت‌ها مخالف سکونت در واحدهای آپارتمانی هستند از این رو باید گفت بازآفرینی بافت فرسوده همت مشترک مردم و مسئولان را می‌طلبد.

کیهانی با اشاره به اینکه منطقه دو یک منطقه محروم نیست بلکه پتانسیل کمک به شهرداری مرکزی را دارد، اما نیاز به نگاه ویژه دارد گفت: باید درآمدهای پایدار برای شهر و شهرداری ایجاد شود، باید گره‌های مغزی را باز کرد تا رشد و توسعه اتفاق افتد.

آزاد سازی بخشی از اراضی پارک سوار

وی با بیان اینکه بخشی از آزادسازی زمین‌ها برای اجرای طرح پارک‌سوار انجام شده و با توجه به دستورات و تاکید شهردار اصفهان در زمینه احداث این پارک‌سوار همکاری خوبی با سازمان پایانه‌ها انجام و جلسات متعددی در این زمینه برگزار شده است، گفت: با اجرایی شدن طرح جدید خدمت‌رسانی ارتقاء پیدا کرده و این پایانه به یکی از ایستگاه‌های مهم اتوبوس‌های شهری در غرب اصفهان تبدیل می‌شود.

مدیر منطقه دو شهرداری اصفهان ادامه داد: ردیف بودجه تخصیص یافته برای این پارک‌سوار صمدیه ۱۰ میلیارد تومان از محل بودجه پروژه‌های محرک توسعه است و برای آغاز عملیات عمرانی این پارک‌سوار پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.

وی جمع‌آوری گاراژهای کوچک و تجمیع آنها، کاهش آلودگی و سوخت را از جمله مزایای اجرای طرح پارک سوار صمدیه عنوان کرد و افزود: ایجاد جزیره حرارتی در حاشیه اتوبان شهید خرازی از معایت اجرای این طرح به شمار می‌رود.

 خزانه واحد در شهرداری

وی ادامه داد: یکی از معضلات شهرداری اصفهان این بود که مناطق متکی به خود بودند و خزانه واحد متمرکز در آن وجود نداشت یعنی هرمنطقه به میزان درآمدزایی خود هزینه می‌کرد و این عامل نخستین ریشه شکاف بین مناطق برخوردار و غیربرخوردار بود. خوشبختانه مدیریت جدید شهری موضوع خزانه واحد در شورای اسلامی شهر پیگیری کرد و خوشبختانه اکنون این خزانه تشکیل و درآمدهای شهرداری به آن واریز می‌شود تا از طریق آن اعتبارات به مناطق عودت داده شود.

 بهشت گمشده

وی منطقه دو را بهشت گمشده عنوان کرد و افزود: در این منطقه پتانسیل تبدیل زمین‌های کشاورزی به باغ شهر وجود دارد چرا که آب و زمین به میزان کافی درآن وجود دارد، البته اعتقاد داریم نباید اجازه دهیم به بهای کسب درآمد چوب حراج به زمین‌های کشاورزی بزنیم.

وی با بیان اینکه قیمت زمین و پروانه در منطقه دو نسبت به سایر مناطق شهر اصفهان بسیار پایین است، افزود: این پتانسیل باتوجه به اینک مشکل میراثی در منطقه نداریم، بستر مناسبی برای انبوه سازی و سرمایه گذاری در منطقه است.

کیهانی با بیان اینکه اجرای برنامه‌های ورزشی در منطقه دو ۳۶۰ درصد افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: سال ۹۵، تعداد افراد استفاده کننده از برنامه‌های فرهنگی شهرداری ۵۶ هزار و ۷۰۰ نفر بوده که این آمار در سال ۹۷ به ۱۴۹ هزار و ۷۰۰ نفر افزایش یافته است.

مدیر منطقه دو شهرداری اصفهان از احداث بزرگترین مجموعه استخر آبی در خیابان صمدیه خبرداد و افزود: خوشبختانه مجموعه هتلینگ و زمین‌هایی برای برگزاری اردوهای تیم ملی در منطقه دو ایجاد شده است.

وی سرانه فضای سبز منطقه دو شهرداری اصفهان را ۲۶ مترمربع عنوان کرد و گفت: این منطقه در رتبه چهارم مناطق ۱۵ گانه شهرداری اصفهان از نظر سرانه فضای سبز قرار گرفته است.

شهر فروشی نکرده‌ایم

مدیرمنطقه دوشهرداری اصفهان با اشاره به رشد صدرصدی صدور پروانه ساختمانی در سال گذشته نسبت به سال ۹۶ گفت: منطقه دو شهرداری اصفهان در سال گذشته از نظر صدور پروانه ساختمانی رتبه دو را در بین مناطق ۱۵ گانه به خود اختصاص داده است و موفق به جلب نظر سرمایه گذاران برای ساخت و ساز و ایجاد آبادانی در منطقه شد.

وی ادامه داد: متراژ پروانه‌های صادر شده در هفت ماهه پایانی سال گذشته ۱۲۹ هزار و ۲۸۳ مترمربع است درحالی که در منطقه به هیچ عنوان شهر فروشی نکرده‌ایم.

کیهانی در خصوص انتقال کارگاه‌های موزاییک‌سازی از محدوده شمس‌آباد به بختیاردشت، گفت: در سال ۷۹ بنا به درخواست اتحادیه موزاییک سازان قسمتی از زمین‌های بختیار دشت جهت انتقال کارگاه‌ها خریداری شد، افزود: از سال ۸۱ با رعایت تمامی موارد قانونی تعدادی پروانه ساختمانی با کاربری صنایع کارگاهی صادر شد، اما به دلیل مشکلاتی در سال ۸۳ انتقال موزاییک سازان متوقف شد.

مدیر منطقه دو شهرداری اصفهان ادامه داد: در سال ۸۶ و با پیگیری مجدد شهرداری دوباره طرح انتقال به جریان افتاد، با این حال به دلیل بی اعتمادی میان شهرداری و نهادهای متولی دولتی باز هم فرآیند انتقال، ۹ سال به طول انجامید تا اینکه در سال ۹۵ یک لیست ۱۲ نفره از صاحبان موزاییک سازی آماده و جهت انتقال ارسال شد البته فرآیند انتقال بسیار کند صورت گرفت و عملاً تا سال ۹۶ اتفاق تازه‌ای رخ نداد.

کیهانی تصریح کرد: اکنون در سال ۹۸ این پروژه مهم در منطقه دو با جدیت دنبال می‌شود و با همکاری شهرداری مرکزی و سازمان‌های متولی در کلانشهر اصفهان روند واگذاری و انتقال با سرعت در جریان است.

وی با بیان اینکه تا کنون با انتقال ۱۲ کارگاه موزاییک‌سازی به منطقه بختیاردشت موافقت شده است، افزود: علاوه بر تغییر کاربری زمین‌های بختیاردشت، جابه‌جایی شش کارگاه دیگر نیز در دست بررسی است.

احداث بزرگترین خانه کودک

وی احداث خانه کودک در حاشیه پارک قلمستان و احداث پارک‌سوار صمدیه را از پروژه‌های محرک توسعه منطقه دو برشمرد و گفت: طراحی ایجاد فضای پارک کودک در حاشیه پارک بزرگ قلمستان در حال انجام است و نقشه‌های این طرح تا ۱۵ مردادماه ۹۸ نهایی می‌شود.

مدیر منطقه دو شهرداری اصفهان با بیان اینکه مبلغ سه و نیم میلیارد تومان در ردیف پروژه‌های محرک توسعه بودجه سال ۹۸ منطقه برای احداث خانه کودک در نظر گرفته شده است، افزود: در صدد هستیم کلنگ این پروژه را در نیمه نخست سال جاری به زمین بزنیم، البته عملیات احداث آن دو سال به طول می‌انجامد. غیر از احداث خانه کودکی که در دستور کار منطقه دو شهرداری قرار دارد، خانه کودک دیگری نیز در حاشیه زاینده رود است که به صورت تخصصی به امور کودکان می‌پردازد، اما این خانه کودک جدید بزرگترین خانه کودک اصفهان است.