به گزارش پایگاه خبری ربیع، قرارداد تولید ۱۵ هزار تن ریل با شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور امسال به صورت تحویل در مقصد بسته شده و فرصت شش ماهه‌ای نیز برای تحویل آن تعیین شده است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در نشست خبری که در نمایشگاه حمل و نقل ریلی و صنایع وابسته برگزار شد، با اعلام این مطلب از آمادگی ذوب آهن برای تحویل ریل در راستای قراردادی که با وزارت راه داشت خبر داد و گفت: در حال حاضر ۲ هزار تن ریل UIC60 تولید شده و در حضور بازرسان شرکت زیر ساخت آماده تأیید نهایی و تحویل طبق قرارداد هستیم.

منصور یزدی زاده افزود: این محصول پیشتر وارد می‌شد و امروز در داخل در انواع مختلف متناسب با نیاز کشور تولید می‌شود. ذوب آهن در حال حاضر توانایی تأمین ریل‌های مورد نیاز راه آهن و مترو در اغلب نقاط کشور را دارد و با توجه به رشد قیمت ارز، نرخ ریل‌های وارداتی با کیفیت مشابه بیش از محصول ذوب آهن قیمت دارد.

وی در خصوص دلایل تأخیر در بستن قرارداد از سوی وزارت راه برای تأمین ریل از ذوب آهن گفت: بخشی از تأخیر به ما و بخشی دیگر به طرف مقابل برمی گردد، چرا که خریدار ریل، دولت بوده و خرید ریل باید طی تشریفات اداری از طریق مناقصه انجام شودو قراردادی که به تازگی بسته شده روالی حدود ۴ ماهه را طی کرده تا به نتیجه منجر شده و برای بستن قرارداد بعدی نیز در حال مذاکره هستیم.

وی با بیان این‌که ریل‌های U33 طبق استاندارد EN-13674 تولید شده گفت: این ریل برای خطوط فرعی است که راه‌آهن در مقطعی قرارداد ۴۰ هزار تنی در این باره با ما بست، که ۵۰۰۰ تن تحویل داده‌ایم.

مدیرعامل شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان اظهار داشت: قرار بود قیمت‌ها در این قرارداد ارزی باشد، اما ریالی شد. ما درخواست تغییرات قیمتی از راه‌آهن و تعدیل قیمت دادیم که مدیرعامل راه‌آهن هم پذیرفته است و اگر محقق شود، همان ۴۰ هزار تن ریل را تحویل می‌دهیم یا قرارداد را به ریل‌های UIC60 تغییر می‌دهیم.