فرماندار شهرستان لنجان گفت: ملت ایران با هدایت رهبری و تلاش سرداران دیپلماسی به حق مسلم خود که همان انرژی صلح آمیز هسته ای است دست یافتند.

به گزارش ربیع به نقل از ایمنا ، سیدمحسن سجاد در شورای اداری شهرستان لنجان با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل اظهار کرد: هدف اصلی اقتصاد مقاومتی دستیابی به رشد اقتصادی مستمر و پایدار است از این رو باید گفت اقتصاد مقاومتی یک استراتژی و سیاست‌گذاری کلان است که باید ریشه ای و عمیق درک شود.
وی افزود: اقتصاد مقاومتی همان نسخه معاصر نظام اقتصاد اسلامی است که اگر شاکله نظام اقتصاد اسلامی را درک کنیم در حقیقت اقتصاد مقاومتی را در حوزه نظری و ماهیت مسئله درک خواهیم کرد.
فرماندار شهرستان لنجان تصریح کرد: مقاوم سازی اقتصاد کشور دغدغه ای است که در چند سال اخیر با شدت گرفتن تحریم های ظالمانه قوت گرفته است و باید گفت با اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی، اقتصاد کشور به اقتصاد مقاوم و غیرقابل نفوذ تبدیل می‌شود و در بعد دیگر نیز حمایت از تولید داخل در دستور کار قرار خواهد گرفت که این مسئله از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
وی ادامه داد: باید توجه داشت که اقتصاد مقاومتی مقاوم سازی اقتصاد ملی را در برابر تهدیدات، تغییرات داخلی و خارجی رقم خواهد زد و پیشرفت در اجرای چشم انداز ۲۰ ساله کشور را به همراه خواهد داشت و باید گفت مقاوم سازی اقتصاد، یکی از مباحثی است که در سال های اخیر به صورت جدی از سوی مقام معظم رهبری پیگیری می شود از این رو باید اجرای صحیح آن در دستور کار همه ما قرار گیرد.
سجاد اضافه کرد: البته باید به این نکته توجه داشت که اقتصاد مقاومتی هیچ شباهتی به اقتصاد ریاضتی ندارد و در الگوهای اقتصاد مقاومتی به هیچ عنوان انزوای اقتصادی مطرح نمی شود از این رو می‌توان گفت مردمی کردن اقتصاد، عدالت محوری، درون زایی و برون  گرایی از جمله مواردی است که باید در اقتصاد مقاومتی مورد توجه گیرد.
اقتصاد مقاومتی نقشه راه پیشرفت کشور است
وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های اصلی دولت اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است، عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی مخصوص یک دوران خاص نیست و برای شرایط تحریم صرفا طراحی نشده با رویکردی که ایران در شرایط تحریم و پساتحریم دنبال می کند و اکنون نیز شرایط رشد اقتصادی بهتری فراهم گشته است و باید تلاش کنیم تا سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی به خوبی اجرایی شود چرا که سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نقشه راه اساسی برای رسیدن به پیشرفت، رشد و عدالت در کشور است.
فرماندار شهرستان لنجان با اشاره به بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی بیان کرد: هر یک از بندهای این سیاست ها در حکم یک چرخ دنده از این ماشین بزرگ اقتصادی کشور است که حرکت به موقع آن اقتصاد مقاومتی را در مسیر درست به حرکت می اندازد از این رو نگاه مسئولان شهرستان لنجان نیز باید نگاهی ملی باشد و امکانات و ظرفیت های این شهرستان به خوبی شناسایی شود تا بتوانیم از این ظرفیت‌ها به خوبی بهره‌برداری کنیم.
وی یادآور شد: تولید ملی و مصرف ملی، دو اصل مهم در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است از این رو با توجه به اینکه اجرای این سیاست‌ها به وفاق مردم و مسئولان و مباحث دیگری وابسته است که دولت نیز در این راستا سیاست‌های متعددی را تدوین کرده است تا نتیجه این سیاست‌ها بتواند اقتصاد کشور را تقویت و آن را واکسینه کند.
سجاد با اشاره به اینکه ظرفیت های جدید در اقتصاد کشور با استفاده از ابزارهایی مختلف به وجود می آید، اذعان کرد: اقتصاد دانش بنیان یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری است و باید گفتاقتصاد دانش بنیان اقتصادی است که با بهره گیری از علم و دانش به دنبال تولید محصولات جدید، خلق بازارهای جدید در راستای اشتغالزایی و صادرات محصولات داخلی و بهره مندی تمامی اقشار جامعه از ثروت حاصل شده باشد از این جهت باید توجه داشت که موفقیت در پیاده سازی و تحقق اقتصاد مقاومتی و همچنین دستیابی به اهداف مورد نظر در رابطه با سند چشم انداز ۱۴۰۴، کاملا به استفاده بهینه، منطقی و اصولی از فرصت ها و نیز سرمایه انسانی و سایر منابع و امکانات موجود و قابل دسترس بستگی دارد.
وی تاکید کرد: با توجه به ظرفیت های موجود، صنعت و کشاورزی دو عنصر مهم در روند توسعه ای کشور هستند که در این دو بخش نیز پتانسیل های کافی برای رسیدن به رشد وجود دارد از این رو دولت تدبیر و امید نگاه ویژه‌ای به ظرفیت و جمعیت روستایی دارد تا با استفاده از این ظرفیت و رونق بخش کشاورزی وابستگی کشور را به سایر کشورها را کمتر کند.
فرماندار شهرستان لنجان خاطرنشان کرد: بی شک در اقتصاد، اقتدار و درآمد و رفاه منوط است به تولید و تولید مشتمل است بر دوگونه کالا و خدمات؛ از این رو توسعه صنعتی و کشاورزی هیچ وقت از هم جدا نیستند و دو عنصر اصلی و اساسی برای توسعه یافتگی کشور به شمار می روند که دولت یازدهم به این مهم توجهی جدی داشته و دارد.
سرداران دیپلماسی کشور همانند دوران هشت سال دفاع مقدس در برابر قدرت‌های جهانی ایستاند
وی در ادامه با اشاره به اینکه سرداران دیپلماسی کشور همانند دوران هشت سال دفاع مقدس در برابر قدرت‌های جهانی ایستاند، گفت: همانگونه که همه جهانیان دیدند سرداران دیپلماسی ما با هدایت های مقام معظم رهبری، حمایت مردم  و حرکت دقیق دیپلماتها، کار بزرگی را در مذاکرات هسته ای به سرانجام رساندند، هر چند که هنوز کار پایان نیافته و تا تامین حقوق و منافع ملت ایران این راه ادامه دارد اما نکته قابل توجه در این میان به رسمیت شناختن حق مسلم مردم ایران در دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای بود.
اقتدار ایران اسلامی در اوج تعامل
سجاد تاکید کرد: ملت ایران با ایستادگی و مقاومت خود راه تعامل سازنده و عزتمندانه با دنیا را انتخاب کردند و رهبری معظم انقلاب، ملت، دولت و نظام ما، در یک تلاش منسجم و هماهنگ، چهره واقعی ملت بزرگ ایران را به جهانیان معرفی کردند و توطئه‌های چندین ساله نظام سلطه را با این حرکت خود با شکست سنگین موجه ساختند.
وی اضافه کرد: امروز در صحنه بین المللی سرداران مذاکرات و دیپلماسی، برای ملت ایران غرور و افتخار آفریده اند و مردم ما نیز پشتیبان آنان هستند تا رشد و بالنگی هرچه بیشتر نظام مقدس جمهوری اسلامی را شاهد باشیم و باید گفت همچون گذشته مقاومت و ایستادگی مردم عبور از این برهه تاریخی را برای کشور رقم زد.
فرماندار شهرستان لنجان تصریح کرد: دولت تدبیر و امید در حوزه‌های اقتصاد، آموزش و سلامت اقدامات شایانی انجام داده که این امر سبب ایجاد نشاط در جامعه شده و با توجه به نیاز شهرستان لنجان اولویت خود را بر تامین آب سالم، نان و فضای آموزشی مناسب قرار داده‌ایم.
بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال در اجرای طرح تحول نظام سلامت در شهرستان لنجان هزینه شده است
وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته وضعیت بهداشت و درمان در کشور وضعیت مناسبی نداشت و با کمبودهای ساختاری و سخت‌افزاری مواجه بود از این رو یکی از شعارهای محوری دولت یازدهم توجه ویژه به بحث سلامت مردم در کشور قرار گرفت و امروز شاهد پیشرفتی اساسی در این حوزه هستیم که رضایت‌مندی مردم را به همراه داشته است.
سجاد ادامه داد: از آغاز اجرای طرح تحول نظام سلامت تا کنون بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال در شهرستان لنجان هزینه شده و کارهای زیرساختی فراوانی در این حوزه انجام گرفته است که این امر رضایتمندی مردم شهرستان را به همراه داشته است.
وی یادآور شد: پرداخت یارانه سلامت و کاهش فرانشیز بیماران روستایی ۳ درصد و بیماران شهری ۶ درصد، اجرای طرح اقامت پزشکان متخصص در چهار حیطه جراحی،داخلی، زنان و بهوشی،خرید تجهیزات جدید از جمله سی‌تی اسکن،اسپیرومتری و…با اعتباری بالغ بر ۶۱ میلیارد و۳۲۸ میلیون ریال از جمله اقدامات اجرای طرح تحول سلامت در شهرستان لنجان است.
فرماندار شهرستان لنجان عنوان کرد: طرح تحول سلامت در کشور با موفقیت‌آمیز اجرایی شد و امروز شاهدیم اجرای این طرح گام بلند و مثبتی را برای افزایش رضایتمندی مردم ار دولت و بهبود کیفیت خدمات بهداشتی درمانی در کشور برداشته شده است.
وی با اشاره به اینکه از زمان شروع طرح تحول سلامت تاکنون پرداخت هزینه‌های درمانی، تجهیزاتی و دارویی از دوش مردم برداشته شده است، بیان کرد: امروز با اجرایی شدن طرح تحول سلامت پرداختی از جیب مردم به شدت کاهش یافته و مردم در شهرها تنها شش درصد هزینه‌ها و در روستاها نیز سه درصد از هزینه درمان را پرداخت می‌کنند.
سجاد یادآور شد: این در حالی است که در گذشته بیمار پس از مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها با پرداخت هزینه‌های بسیار سنگینی مواجه می‌شدند چرا که پرداخت ۸۰ درصد هزینه‌ها به عهده افراد بود و کاهش چشمگیر پرداختی‌ها در دولت یازدهم رضایتمندی وشادابی هرچه بیشتر مردم را به همراه داشته است.
وی با اشاره به اینکه سلامت آحاد مردم جامعه مهمترین رکن زیرساختی در کشور به حساب می‌آید، بیان کرد: انتقال سواد سلامت به مردم، یک ضرورت بوده چرا که این مهم در افزایش کیفیت زندگی خانواده‌ها تأثیرگذار است و هر چه سطح سواد عمومی بالاتر برود امید به زندگی در جامعه افزایش می‌یابد.
فرماندار شهرستان لنجان در ادامه به طرح تحول بنیادین آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: امروز آموزش و پرورش در مسیر توسعه قرار گرفته و این راه همچنان ادامه دارد از این جهت طرح تحول بنیادین آموزش‌وپرورش می‌تواند اتفاقات خوبی را در این حوزه رقم بزند.