به گزارش پایگاه خبری ربیع، حسین عظیمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در نشستی که با شرکت های بیمه ای داشتیم، گلایه های بیمه ای به این شرکت ها اعلام و از آنان درخواست شد تا به پرداخت غرامت ها به خسارت دیدگان از زلزله سرعت دهند.
وی با اشاره به اینکه بیمه ها به عنوان یک بنگاه، به دنبال سود هستند خاطرنشان کرد: شرکت های بیمه ای در برابر پذیرش میزان خسارت های تعیین شده مقاومت می کنند و تلاش دارند تا میزان غرامت ها دوباره بررسی شود.
وی افزود: با این وضعیت قرار است تا کارشناسی دوباره بر روی میزان خسارت های وارد شده به واحدهای مسکونی خسارت دیده از زلزله انجام شود.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی تصریح کرد: این کارشناسی توسط کارشناسان مورد قبول شرکت های بیمه ای انجام خواهد شد.
وی افزود: استانداری به عنوان متولی بیمه منازل مسکونی روستاییان و بانک مسکن و اداره کل راه و شهرسازی به عنوان متولیان بیمه واحدهای مسکونی گلستان شهر، تلاش دارند تا حقی از آسیب دیدگان از زلزله ضایع نشود و مردم در پرداخت غرامت های بیمه ای به حقوق خود دست پیدا کنند.
وی با اشاره به اینکه کار آوار برداری از مناطق زلزله زده استان رو به اتمام است افزود: رویکرد ما این است که هر چه زودتر غرامت های بیمه ای برای بازسازی منازلی که بنیاد مسکن نسبت به آوار برداری آن اقدام کرده، تزریق شود تا کار بازسازی این واحدهای خسارت دیده سرعت گیرد.
عظیمی گفت: این چانه زنی ها برای تعیین میزان خسارت ها و میزان پرداخت غرامت ها ممکن است روند بازسازی منازل خسارت دیده و تزریق نقدینگی را با تاخیر همراه کند.
به گزارش ایرنا در آخرین گزارش های دستگاه های مسوول در خراسان شمالی اعلام شده بود که در زلزله ۲۳ اردیبهشت ماه امسال، ۱۴ هزار و ۵۰۹ واحد مسکونی در ۷۷ روستا و ۲ شهر استان خسارت دیدند.
در این حادثه ۲ هزار و ۴۲۹ واحد در روستاها به علت شدت زلزله باید تخریب و نوسازی شوند و در شهرها نیز ۲ هزار و ۵۰۰ واحد باید تخریب شوند.
در روستاهای استان ۲ هزار و ۸۰ واحد مسکونی و در شهرها هفت هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی نیاز به تعمیر پیدا کرده است.
برای بازسازی هر واحد خسارت دیده از زلزله در روستاها ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات با نرخ ۴ درصد و در شهرها ۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات با نرخ ۵درصد اعطا می شود علاوه بر آن در روستاها ۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض و در شهرها ۶۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض برای کمک به بازسازی مسکن های خسارت دیده استان زلزله تزریق می شود، اما هنوز اعتباری در این باره مصوب نشده است.
شرکت های بیمه ای نیز برای بازسازی واحدهای مسکونی روستایی تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال غرامت پرداخت می کنند.
بر اساس قول های داده شده، زلزله زدگان خراسان شمالی پیش از فصل سرما در منازل بهسازی و نوسازی شده اسکان پیدا می کنند.

انتهای پیام /ایرنا