به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از مهر، محمد رضا صادقی پیش از ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به رونمایی از سه نرم افزار تربیتی در مرکز  تحقیقات‌ رایانه ای حوزه علمیه اصفهان اظهار داشت: نرم افزارهای تربیتی ارائه شده کاری با عنوان سبک زندگی است که به دستور آیت الله مظاهری زعیم حوزه علمیه اصفهان طراحی شده است و تربیت کودک را در بازه زمانی قبل از تولد تا دوران دبستان تحت پوشش قرار می ‌دهد.

وی  با اشاره به ۶ هزار صفحه محتوای علمی این نرم افزار افزود: علاوه براین میزان محتوا برای علاقه مندان به کتابخوانی نیز ۵۰۰ صفحه کتاب طراحی کرده ایم که در این مجموعه موجود است.

مسئول واحد تحقیقات و پژوهش مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان بیان داشت: در تهیه این مجموعه سعی شده موازی کاری نشود و بر این اساس تمامی این نرم افزارها زیر نظر کارشناسان‌حوزه و دانشگاه در سراسر کشور تهیه محتوا و ارائه شده است.

بهداشت و سلامت کودک در طب سنتی و  جدید

وی با بیان اینکه به غیر از تولید محتوای علمی تمامی مراحل تهیه این نرم افزارها و محتوای آن شامل نگار خانه، مولتی‌مدیا، صدا و تصویر با استفاده از دانش فنی کارشناسان‌حوزه و دانشگاه در داخل این مجموعه انجام شده است،  ابراز داشت:  پنج نرم افزار در این مرکز تولید شده است که به اهمیت دوران‌کودکی می پردازد و مسائل مربوط به بهداشت و سلامت کودک در طب سنتی و  جدید در آن بررسی شده است.

صادقی با بیان اینکه نرم افزار کودک و رسانه برای اولین بار پس از انقلاب به موضوع افزایش دانش والدین و مربیان  در این زمینه توجه دارد، گفت: این نرم افزار برای پدران، مادران و مربیان در راستای شناخت انواع رسانه، شناخت تاثیرات رسانه بر کودکان، کارکردهای رسانه، آفات رسانه، وظایف والدین در عصر رسانه و نحوه بالابردن سواد رسانه ای توجه شده است.

داستانهایی به شکل گویا با موضوع کودک و رسانه

وی با اشاره به اینکه این نرم افزار شامل داستانهایی به شکل گویا با موضوع کودک و رسانه است، ابراز داشت: داستانهایی گویا با موضوع کودک و رسانه، متن کامل ۴۰ کتاب برگزیده با محوریت کودک و رسانه با امکان جست و جو و یادداشت برداری، پنجاه طرح گرافیکی زیبا با موضوع کودک و رسانه و سخنرانی و میزگرد دینی و علمی به صورت تصویری با حضور کارشناسان برجسته حوزه و دانشگاه از محتواهای این نرم افزار است.

مسئول واحد تحقیقات و پژوهش مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان با اشاره به رونمایی از نرم افزار اتاق شادی با یک هزار و  ۱۰۰  بازی عملی با دسته بندی داخل ساختمان و خارج ساختمان اظهار داشت: این نرم افزار در راستای آشنایی با ارزش بازی؛ شناخت اسباب بازی مناسب وشیوه های پرورش خلاقیت در کودکان طراحی و تهیه شده است .

وی ادامه داد: داستان هایی به شکل گویا با موضوع بازی، هنر و خلاقیت کودک در این نرم افزار وجود دارد و حدود ۱۸۰ دقیقه سخنرانی و میزگرد دینی و علمی بهصورت تصویری با حضور کارشناسان حوزه و دانشگاه از دیگر محتوای این نرم افزار است.

تهیه سه مجموعه نرم افزار تربیتی کودک

مسئول واحد تحقیقات و پژوهش مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان با بیان اینکه سه مجموعه نرم افزار تربیتی کودک با نام های دوران نوزادی، فرزندانی برای آینده و همشاگردی سلام توسط این مرکز در راستای تربیت کودکان از نوزادی تا دبستان تهیه شده است، ابراز داشت: نرم افزار نوزادی ویژه دوران بارداری و پرورش نوزاد است، فرزندانی برای آینده به شیوه های تربیت کودکان، تربیت فرزنئان با شرایط خاص مانند طلاق، تک فرزندی ، چند قلویی و همشاگردی سلام نیز در ارتباط با انواع مهارت های لازم برای سنین پیش دبستان و دبستان است.

وی با اشاره به رونمایی از نرم افزار طنین وحی که ترجمه گفتاری – نمایشی از قرآن کریم است، گفت: این نرم افزار حاصل کار هفت ساله ۱۶۰ هنرمند و ۸۰ نیروی اجرایی و مشاوران است.

مفهوم کلام وحی در قالب نمایش

مسئول واحد تحقیقات و پژوهش مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان تاکید کرد: در این نرم افزار که بر پایه ترجمه روان حجت الاسلام قرائتی شکل گرفته است هر شخصیت تقش خود را ایفا می کند و صحنه ها با جلوه های صوتی متنوع، فضاسازی شده است تا مفهوم کلام وحی بیشتر در ذهن و جان مخاطبان طنین افکند.