معاون وزیر امور خارجه با تاکید بر گسترش روابط ایران و ترکیه در دوره پسا تحریم گفت: در این دوره ما باید یک برنامه جدید اقتصادی تدوین کنیم، زیرا مکانیزم هایی که ما در دوران تحریم ها از آنها استفاده می کردیم پاسخگوی ضرورت های دوره جدید نیستند.

یک مقام ایرانی با اشاره به این که ایران به ترکیه به عنوان «اولویت» گسترش روابط تجاری پس از لغو تحریم ها نگاه می کند پیشنهاد کرد که یک برنامه جدید اقتصادی برای توسعه روابط کلی اقتصادی تدوین شود.

ابراهیم رحیم پور، معاون وزیر امور خارجه ایران که در گفت‌وگو با حریت سخن می گفت افزود: «کشور و دولت ترکیه، که در دوران تحریم ها کنار ما بودند، از اولویت های ما در این دوره جدید لغو تحریم ها قرار دارند. ما از ظرفیت  شرکت های ترک و همچنین ظرفیت شرکت های ایرانی آگاهیم. اما در این دوره جدید ما باید یک برنامه جدید اقتصادی تدوین کنیم، زیرا مکانیزم هایی که ما در دوران تحریم ها از آنها استفاده می کردیم پاسخگوی ضرورت های دوره جدید نیستند.»

رحیم پور لغو تحریم ها را به عنوان یک «معجزه و رنسانس» تعبیر کرد که تاثیرات بسیار قابل توجهی بر منطقه و جهان خواهد گذاشت.

وی افزود، در این دوره جدید، ایران و ترکیه با افزایش دیدارها و نشست ها در سطح بالا، مراودات خود را افزایش خواهند داد.

رحیم پور گفت، شورای عالی همکاری ایران و ترکیه سومین نشست خود را در سال ۲۰۱۶ برگزار خواهد کرد.

این دیپلمات ایرانی گفت، با لغو تحریم ها ایران در مسیر تقویت اقتصاد خود قرار دارد و در عین حال ترکیه برخی از بازارهای بزرگ خود را از دست داده است. «بنابراین ما می توانیم با هم کار کنیم. کشورهایی که در دوران تحریم ها کنار ما نبودند اکنون جلو آمده اند. چرا ترکیه که در دوران تحریم ها با ما بود، نباید اکنون در این جبهه باشد و با ما بماند؟»

رحیم پور گفت،  روابط اقتصادی دوجانبه ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۵ کاهش داشت، اما وقت آن فرا رسیده که نگاه ما رو به جلو باشد. «سال ۲۰۱۵ تمام شد. اکنون ما در سال ۲۰۱۶ هستیم. انرژی، تجارت، سرمایه گذاری و صنعت حوزه هایی هستند که فکر می کنیم می تواند حرکت رو به جلو داشته باشد.»