به گزارش ربیع به نقل از صاحب نیوز ،‌ مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان شامگاه دوشنبه در جمع اصحاب رسانه با ابراز اینکه امیدواریم بتوانیم در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل رسالت خود را به‌خوبی انجام برسانیم اظهار کرد: رویکرد سازمان امور مالیاتی منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

* توافق با ۸۷۰ اتحادیه برای ایجاد آرامش در بازار اصفهان

مراد امیری با اشاره به توافقی که اداره کل امور مالیاتی استان با حدود ۸۷۰ اتحادیه انجام‌ داده است، گفت: طبق این توافق، مالیات اصناف بدون تغییر در تعرفه به‌مانند سال گذشته دریافت می‌شود و این رویکرد باعث رضایت اصناف شده است.

وی ادامه داد: قطعاً این توافق به آرامش بازار اصفهان می‌انجامد و این همراهی اصناف به کاهش هزینه‌های اداری و اجتماعی منجر خواهد شد.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان بابیان اینکه ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی به‌طور کامل الکترونیکی شده است، تأکید کرد: دیگر شاهد صف‌های طولانی در ادارات مالیات نیستیم و مؤدیان می‌توانند حتی از خانه به‌صورت اینترنتی نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی خود اقدام کنند.

امیری بخش دیگر دریافت اظهارنامه مالیاتی را اظهارنامه اشخاص حقوقی عنوان کرد و افزود: طبق تعامل خوبی که با اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی انجام گرفت، این فعالان یک انضباط مالی را در امور خود انجام داده‌اند و به دنبال آن فروش‌های کتمان شده کاهش پیداکرده است که این نشان از فرهنگ بالای مردم و فعالان اقتصادی دارد.

وی گفت: در سال ۹۵ اصناف و شرکت‌های بزرگ با گوش دادن به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به سمت ارائه گزارش واقعی مالیات بر ارزش‌افزوده بر اساس ابراز واقعی رفته‌اند، همچنین ملاک مالیات مؤدیان حقوقی نیز ابراز واقعی خود آن‌ها قرار گرفته است.

* اجرای قانون مالیات‌های مستقیم با رویکرد مؤدی محوری

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با اشاره به اجرای قانون مالیات‌های مستقیم که در سال ۹۵ انجام‌گرفته است و رویکرد آن مؤدی محوری است، اظهار کرد: در این قانون بسته‌های حمایتی مناسبی ازجمله حمایت از تولید داخلی، ایجاد فرصت‌های اشتغال (به نسبت ایجاد اشتغال در واحدها تخفیف‌های مالیاتی لحاظ خواهد شد)، ایجاد فضای رقابت‌پذیری و توجه به صنعت گردشگری قرار داده‌شده است.

امیری، پیاده‌سازی طرح جامع مالیاتی و مالیات بر ارزش‌افزوده را از مراحل «طرح جامع مالیاتی» عنوان کرد که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وی مالیات بر ارزش‌افزوده را یک قانون عام بیان و تصریح کرد: متأسفانه در سنوات گذشته برخی از مؤدیان این قانون را یا اجرا می‌کردند یا نمی‌کردند و یا برخی پس از دریافت مالیات بر ارزش افزوده آن را به‌حساب دولت واریز نمی‌کردند، ولی با اجرای طرح جامع مالیاتی چتر مالیات بر ارزش‌افزوده آن‌چنان پهن خواهد شد که همه مؤدیان آن را پرداخت خواهند کرد.

* مالیات بر ارزش افزوده به آبادانی کشور کمک می کند

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با اذعان بر اینکه با جذب ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده می‌توانیم به آبادانی کشور کمک کنیم، گفت: اگر این طرح به‌خوبی اجرا شود دارای ثمرات بسیاری است در غیر این صورت یک نقص به وقوع می‌پیوندد و نظم بازار را بر هم می‌ریزد.

* پرداخت یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده برای توسعه سلامت جامعه

امیری در تشریح هزینه‌کرد چهار درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، توضیح داد: ۳ درصد از این مالیات به‌صورت مستقیم به‌حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای آبادانی شهرها و روستاهای استان  و یک درصد آن نیز مستقیم به‌حساب وزارت بهداشت برای توسعه سلامت جامعه واریز می‌شود.

وی بابیان اینکه دولت الکترونیک بخشی از طرح جامع مالیاتی است، گفت: با اجرای این طرح شاهد شفافیت اقتصادی و انضباط مالی در سمت شرکت‌ها و حتی دولت‌خواهیم بود.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان افزود: بر اساس قانون، این طرح به تمام داده‌های پایگاه‌های اطلاعاتی دسترسی خواهد داشت و به تبع از فرارهای مالیاتی جلوگیری خواهد شد.

امیری بابیان اینکه در این طرح برای هر مؤدی مالیاتی یک کد اقتصادی منحصربه‌فرد ایجاد می‌شود، اظهار کرد: برای سرعت بخشیدن به انجام فرآیندها، ادارات مالیات به تجهیزات، پهنای باند و فیبر نوری مناسب تجهیز شده‌اند و نیروها آموزش کامل را برای کار با «نرم‌افزار ایریس» که از فرانسه خریداری‌شده است گذرانده اند.

* پایان خرداد آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل

وی آخرین زمان برای ارائه اظهارنامه مالیاتی مشاغل را پایان خردادماه سال جاری عنوان کرد و خبر داد: تا امروز بیش از ۳۰ درصد مؤدیان مالیاتی اظهارنامه خود را در سامانه ثبت و مالیات خود را پرداخت کرده‌اند و ضروری است صاحبان مشاغل نسبت به ارائه اظهارنامه خود در وقت قانونی مشخص‌شده اقدام نمایند.

در ادامه محمدمهدی زاهدی معاون هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی و سرپرست معاونت حسابرسی مالیاتی شهرستان‌ها اداره کل مالیات استان اصفهان گفت: هرگونه اختلافی که در امور مالیاتی بین مؤدیان و اداره مالیات به وجود آید، هیئت حل اختلاف مالیات مرجع رسیدگی به آن است که اعضای آن شامل یک نفر از اداره امور مالیاتی، یک قاضی از دادگستری و یک نفر هم از مراجعی که در قانون پیش‌بینی‌شده است، می‌شود.

* وصول نیمی از پرونده فرار مالیاتی ۹۰۰ میلیاردتومانی

عباس مزیکی معاون حسابرسی مالیاتی اشخاص حقیقی اداره کل مالیات استان اصفهان در پاسخ به سؤالی در مورد پرونده فرار مالیاتی به ارزش ۹۰۰ میلیارد تومان که در سال گذشته مطرح‌شده بود، گفت: بخش قابل‌توجهی در حدود نیمی از آن وصول‌شده است و بخشی هم در مراحل دادرسی و تشخیص است.

* نرخ صفر مالیاتی جایگزین معافیت مالیاتی

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص معافیت مالیاتی مطبوعات، اظهار کرد: طبق ماده ۱۳۹ قانون مالیات به‌شرط اظهار شفاف مالیات، داشتن مجوز رسمی از مرجع و مشخص بودن نوع فعالیت با مصداق‌های جدول تهیه‌شده می‌توانند از این امکان بهره‌مند شوند.

مزیکی در ادامه بابیان اینکه در قانون جدید چیزی به‌عنوان معافیت مالیاتی نداریم، تصریح کرد: روشی با عنوان «روش نرخ صفر مالیاتی» برای ایجاد انضباط مالی بیشتر در قانون در نظر گرفته‌شده است که مشمولان معافیت مالیاتی طبق آن از این امتیاز برخوردار می‌شوند.

* مالیات بر خانه های خالی

معاون حسابرسی مالیاتی اشخاص حقیقی اداره کل مالیات استان اصفهان،‌در مورد مالیات بر خانه‌های خالی توضیح داد: طبق قانون مالیات های مستقیم، از ابتدای سال ۹۵، اگر واحد مسکونی تا پایان سال ۹۵ خالی و در سال دوم یعنی ۹۶ هم خالی باشد نصف میزان مالیات بر اجاره را باید بپردازد، اگر برای سال سوم یعنی ۹۷ هم همچنان خالی باشد به میزان کل مالیات بر اجاره باید پرداخت شود و برای سال چهارم یعنی ۹۸ یک و نیم برابر مالیات بر اجاره دریافت خواهد شد.