معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: فاضلاب خام انسانی به زاینده‌رود نمی‌ریزد بلکه فاضلاب تصفیه شده‌ای است که توسط شرکت آب و فاضلاب در حد استاندارد تخلیه به آب‌های سطحی وارد زاینده‌رود می‌شود.

علی بصیرپور با اشاره به صحبت‌های مطرح شده در مورد ورود فاضلاب‌های انسانی به زاینده‌رود، اظهار کرد: دو نکته در مورد این مسئله وجود دارد، اول آنکه فاضلاب خام انسانی وارد زاینده‌رود نمی‌شود بلکه فاضلاب تصفیه شده‌ای است که توسط شرکت آب و فاضلاب در حد استاندارد تخلیه به آب‌های سطحی وارد زاینده‌رود می‌شود.

وی با بیان این‌که شرکت آب و فاضلاب سرمایه‌گذاری زیادی در این زمینه انجام داده است، گفت: تنها در سال جاری پروژه‌ای بالغ بر ۴ میلیارد تومانی برای بهبود وضعیت آب تصفیه شده از فاضلاب به بهره‌برداری رسید.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تصریح کرد: آبی که در حال حاضر به سمت تالاب گاوخونی می‌رود ترکیب سه نوع آب متفاوت است، آبی که از تصفیه فاضلاب جنوب اصفهان می‌آید، آبی که از سرریز سد آبشار به آن اضافه می‌شود و همچنین آب زه‌آب زمین‌های کشاورزی، که در نهایت همه این‌ها به گاوخونی می‌ریزد.

وی تأکید کرد: استفاده از چنین آبی برای کشاورزی غیرقانونی بوده و کسی حق چنین کاری ندارد به همین جهت شرکت میراب با کمک خود کشاورزان حداکثر تلاششان را می‌کنند که از این پساب برداشت نشود و در همین زمینه چندین شکایت و پرونده قضایی شکل گرفته است تا آنجا که کار به برخورد نیروی انتظامی با متخلفان کشیده شده است.

بصیرپور اذعان داشت در سال‌های گذشته برخی کشاورزان به‌ صورت مقطعی و مخفیانه از این آب استفاده می‌کردند، اما از سال گذشته به اصرار کشاورزان شرق اصفهان، جاده‌ای سراسری به طول ۳۵ کیلومتر در حاشیه رودخانه کشیده شد تا امکان نظارت مستمر بر برداشت پساب فراهم شود.

وی اظهار داشت: وقتی رئیس‌جمهور سال گذشته دستور پایداری جریان آب زاینده‌رود را صادر کرد، امسال برای اولین بار یک ردیف گنجانده شد تحت عنوان حق آبه زیست محیطی و پایداری آب زاینده‌رود، شاهد بودید که در سه ما اخیر که توزیع آب کشاورزی وجود نداشت یک میزان حداقلی از آب در رودخانه جریان داشت.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در پایان خاطر نشان کرد: امسال برای اولین بار و به دلیل کمبود بارش‌های جوی آب رودخانه از اول اسفند برای کشاورزان باز شد، ضمن اینکه با ایجاد شبکه‌های آبیاری برای توزیع آب میان کشاورزان آب جداگانه از سد زاینده‌رود در نظر گرفته شده است.