به گزارش پایگاه خبری ربیع، او در مدت ریاست جمهوری آمریکا بارها شکست را تجربه نموده و نتوانسته کاری از پیش ببرد؛ شکست در عراق و سوریه، افغانستان و یمن و … . با توجه به ناکامی‌ها و شکست‌های پی‌درپی از جمهوری اسلامی ایران که آخرین نمونه آن نیز به دست سپاه با زدن پایگاه نظامی آمریکا در عراق اتفاق افتاد، میزان محبوبیتش در آمریکا به‌‎شدت پایین آمده است. ترامپ از ترس افکار عمومی آمریکا، توان اعلام میزان تلفات و خسارات وارده را در پایگاه تروریستی عین‌الاسد ندارد؛ ازاین‌رو اعلام معامله به اصطلاح قرن از جانب ترامپ، با هدف تحت‌الشعاع قرار دادن شکست‌های رئیس‌جمهور خودشیفته آمریکاست. ترامپ در مراسم رونمایی از معامله قرن مدعی شد امروز گام بزرگی به سوی صلح [در خاورمیانه] برداشته خواهد شد. وی همچنین ادعا کرد که رژیم صهیونیستی به دنبال صلح است.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه تأکید کرد که بر اساس طرح صلح آمریکایی-صهیونیستی، آمریکا تمامی بیت‌المقدس را به عنوان قلمرو اسرائیل محسوب خواهد کرد! و حاکمیت ادعایی این رژیم بر جولان اشغالی را نیز به رسمیت می‌شناسد. وی همچنین مدعی شد: «طرح پیشنهادی ما راهکارهای فنی برای حل‌وفصل مشکل اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها در بر دارد. به نظر من این یک طرح برد-برد برای هر دو طرف است. یک راهکار دو کشوری که مشکلات را حل می‌کند. هم اسرائیلی‌ها و هم فلسطینی‌ها خواستار صلح هستند. من از نخست‌وزیر نتانیاهو برای برداشتن این گام جسورانه تشکر می‌کنم.»

بدین مناسبت حساب کاربری رهبر معظم انقلاب در توییتر در واکنش به رونمایی از طرح «معامله قرن»، با بازنشر بخشی از سخنان ایشان در ۲۵ تیرماه سال ۹۷ نوشت: به کوری چشم دولتمردان آمریکا، سیاست شیطانی و خبیث آمریکا درباره فلسطین با نام معامله قرن به توفیق الهی هرگز تحقّق نخواهد یافت. درباره یهودی شدن بیت‌المقدس که می‌گویند باید دست یهود باشد، غلط بیخودی می‌کنند. قضیّه‌ فلسطین از یادها نخواهد رفت و مسلما ملت فلسطین و همه ملت‌های مسلمان در مقابل آنان خواهند ایستاد و نمی‌گذارند معامله قرن اتفاق بیفتد. (۲۵/۴/۱۳۹۷)

تردیدی نیست که چنین طرحی با چنین مفادی نه تنها نتیجه‌بخش نخواهد بود، بلکه مبارزات ملت فلسطین را یکپارچه‌تر می‌کند و مبارزات ملت فلسطین را در مسیر آزادی قدس وارد فصل جدیدی‌ خواهد کرد. حتی می‌بینیم که ابومازن هم اعلام می‌کند که برای نجات فلسطین به مقاومت رو می‌آوریم و این نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها چه خطای راهبردی‌ای را مرتکب می‌شوند.

قطعا رونمایی از این طرح یکی دیگر از خطا‌های راهبردی رئیس جمهور نادان آمریکاست، هرچند او فکر می‌کند کار مهمی را انجام داده، اما بعد‌ها مشخص خواهد شد که این هم یکی دیگر از اشتباهات راهبردی او خواهد بود.

مفاد این طرح نشان می‌دهد کاملا یک طرفه است و طرف دومی ندارد که بخواهد به بار بنشیند و نتیجه‌بخش باشد. هرگاه یک معامله‌ای دو طرف داشته باشد و دو طرف متعهد به مفاد معامله باشند، می‌توان به نتیجه آن طرح هم امیدوار بود. ولی امروز ترامپ از طرحی رونمایی می‌کند که یک طرف بیشتر ندارد و آن‌هم رژیم صهیونیستی با پشتوانه آمریکاست و طرف مقابلی که آن‌ها یک تصویر ذهنی از آن دارند نه تنها در طرف دیگر این معامله قرار ندارد، بلکه به شکل متحد و یکپارچه این معامله را محکوم کرده و از آن به عنوان خیانت قرن یاد می‌کند. خوشبختانه در این چند روز شاهد آن هستیم که تمامی گروه‌ها و شخصیت‌های فلسطینی و ملت فلسطین با هر نوع گرایشی این طرح خیانت‌بار را محکوم کرده و آن را شکست‌خورده می‌دانند. چنانچه اشاره شد حتی تشکیلات خودگردان و ابومازن هم این طرح را یک خیانت قلمداد کرده و حاضر نخواهد شد که وارد چنین خیانتی بشود؛ لذا باید گفت این طرح از همان ابتدا شکست‌خورده است.

طرح‌های گذشته که تا حدی دو طرفه بود و دو طرف در آن نقش داشتند و گروه‌های فلسطینی یک طرف ماجرا بودند با شکست مواجه شد؛ چون در بردارنده حقوق تمام فلسطینی‌ها نبود؛ حال چه رسد به این طرح که فلسطینی‌ها در آن نقشی ندارند، شکستش در خودش نهفته است. در حقیقت ترامپ با این کار از شکست طرح خیانت بزرگ قرن رونمایی کرد.

معامله قرن و رونمایی از آن را باید یک حرکت سیاسی و تبلیغاتی دانست؛ زیرا به گفته ناظران، هدف اصلی‌اش نجات نتانیاهو در شرایط بغرنج سیاسی در داخل اسرائیل است. هدف ترامپ از اعلام معامله قرن، اعمال فشار بر محور مقاومت و تقویت جبهه سازش و جبران ناکامی‌های آمریکا و اسرائیل در منطقه است.

در واقع ترامپ نگران نفوذ فرهنگ مقاومت در منطقه و جهان است؛ لذا تلاش دارد معادلات منطقه را جابه‌جا کند، روابط کشورهای منطقه با وصله نارنگ و دشمن دیرین یعنی رژیم اشغالگر قدس عادی شود و در مقابل، با پروژه ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی، جمهوری اسلامی تبدیل به دشمن و تهدیدگر کشورهای منطقه شود! اما این تلاش‌های مذبوحانه ره به جایی نخواهد برد؛ زیرا قضیه فلسطین به عنوان مهم‌ترین مسئله جهان اسلام از چنان عمق و قداستی برخوردار است که با طرح‌های ناشیانه و ناعادلانه‌ای همچون معامله قرن، نه تنها به فراموشی سپرده نمی‌شود، بلکه بار دیگر در معرض اهتمام و اولویت افکار عمومی قرار خواهد گرفت. در واقع طرح معامله قرن نفرت‌انگیزترین طرح تاریخ تلقی می‌شود، چنانچه رهبر معظم انقلاب از آن به «توطئه قرن» تعبیر کرده‌اند، این طرح به‌طور قطع پیشاپیش محکوم به شکست است.