به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از باشگاه خبرنگاران/ عده‌ای از افراد حتی آن‌هایی که از سیگار متنفر هستند در تفریحات خانوادگی یا دوستانه قلیان را به هیچ وجه فراموش نمی‌کنند و در خصوص اینکه ضرر قلیان به مراتب بیش از کشیدن سیگار است توجهی ندارند، اما باید بدانید که کشیدن قلیان به علت آسیب به ریه ها، رگ‌ها و مغز انسان اصلا جایگزین مناسبی برای سیگار نیست.

فهیمه حاجی آخوندی متخصص مغز و اعصاب در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک درباره مصرف قلیان گفت: بر اساس باور اکثر مردم مصرف قلیان بهتر از سیگار است، اما هر یک ساعت استفاده از قلیان معادل کشیدن ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار است.

او افزود: مونوکسید کربن، ترکیبات هیدروکربن‌ها و نیکوتین با مصرف قلیان وارد بدن می‌شوند و با مضرات بیشتر خود نسبت به سیگار باعث ریسک‌های تنفسی خواهد شد.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به عوارض استفاده از قلیان اظهار کرد: مصرف قلیان و سیگار باعث بسته شدن رگ ها، نرسیدن خون به مغز و در نهایت منجر به سکته مغزی می‌شوند.

حاجی آخوندی تصریح کرد: هر فردی با مصرف قلیان می‌تواند باعث انقباض ناگهانی عروق مغز خود یا همان آر سی دی اس شود که اگر خون به مدت ۱ دقیقه به مغز نرسد باعث مرگ یک تا دو میلیون نورون‌ در این ناحیه می‌شود.

حاجی آخوندی گفت: مصرف قلیان به علت تنگی ناگهانی عروق می‌تواند باعث سردرد‌های شدید و در اکثر مواقع منجر به سکته مغزی می‌شود.

سید جواد علی موسوی متخصص داخلی و ریه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک درباره مصرف قلیان گفت: مصرف سیگار و قلیان بامضرات خطرناک خود باعث نابودی ریه‌های انسان و افزایش خطر ابتلا به سرطان زبان می‌شود. چرا که مصرف هر وعده قلیان معادل ۱۰۰ نخ سیگار است.

این متخصص داخلی و ریه با اشاره به مضرات مصرف قلیان اظهار کرد: مصرف دخانیات مخصوصا سیگار و قلیان باعث افزایش شانس بیماری برونشیت مزمن، آسم، افزایش عفونت ها، ویروس ها، باکتری‌ها و سرطان ریه در افراد می‌شود.

علی موسوی تصریح کرد: کشیدن قلیان در خانه توسط بزرگسالان باعث صدمات زیادی به جسم و کاهش حجم ریه کودکان خواهد شد. از آنجایی که کشیدن قلیان باعث افزایش عفونت، سینوزیت و التهابات ریه می‌شود مصرف دارو و درمان آن‌ها هم با روند کند تری پیش خواهد رفت.

این متخصص داخلی افزود: آلرژی‌های درون بینی که با نام رینیت شناخته شده است بامصرف قلیان افزایش پیدا می‌کنند.

او درباره بیماری‌های ناشی از مصرف قلیان گفت: مصرف قلیان باعث افزایش ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان ریه، سرطان معده، بسته شدن رگ‌های قلبی، سکته قلبی، بسته شدن رگ‌های مغز، سکته مغزی، سرطان روده، سرطان لوزالمعده و سرطان مستانه در افراد خواهد شد.

علی موسوی در پایان گفت: مصرف بیش از حد قلیان و سیگار باعث پوکی استخوان، خارش، حساسیت و پیری زودرس پوست در افراد می‌شود و قلیان کشیدن مادران باردار باعث چاق شدن و بروز بیماری آسم در فرزندشان شود.