پایگاه خبری ربیع/

با توجه به اینکه کمتر از ۶۰ روز به دو انتخابات مهم نمانده است و اصل مهم در انتخابات حضور حداکثری مردم به عنوان پشتوانه اصلی اداره کشور، در این راستا بحث امروز را به مشارکت حد اکثری اختصاص دادیم. این روزها برای کاندیداتوری ریاست جمهوری اسامی زیادی تا نزدیک به ۶۰ نفر نام برده می شود حالا این گمانه زنی ها به کجا خواهد انجامید کاری نداریم اما این جمعیت نشان می دهد در کشور نیروهای زیادی آماده عرضه خود در این میدان هستند که بسیار ارزشمند و مهم است، کشوری که یکدوره چهل چند ساله را با پیچیدگی ها و محدودیت های زیاد و سنگین پشت سر گذاشته است امروز نیروهای آبدیده زیادی دارد که البته این نشان از باز بودن میدان حضور برای کرسی ریاست جمهوری است که باید به فال نیک گرفته شود هر چند برخی از آنان در این قد و قواره نباشند یا حتی کوتاه مدتی جایی کار اجرایی و مدیریت نداشته اند که جای خود بحث خواهد داشت. آنچه از اهمیت خاص برخوردار است این است که مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها باعث تقویت اقتدار و قدرت نرم نظام جمهوری اسلامی ایران و ساختار مردم‌سالاری دینی و قوت و قدرت ملت خواهد شد. بر این اساس، همه مسئولین و فعالان سیاسی و فرهنگی کشور باید  همه تلاش خود را برای نیل به این هدف به کار بگیرند؛ چراکه کاهش مشارکت مردم در انتخابات قطعا ما را با یک دولت حداقلی مواجه  خواهد کرد. هر دولتی با پشتوانه محدود اجتماعی، بسیار شکننده خواهد بود و این موضوع خطری جدی برای کارآمدی نظام مردم‌سالاری دینی به شمار می رود. بی‌شک دولتی که پشتوانه مردمی نداشته باشد، نمی‌تواند اعتماد عمومی مردم را در زمان اتخاذ تصمیمات سخت جلب کند؛ لذا به دلیل اهمیت و تاثیرگذاری این موضوع در ابعاد سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، انتظار می‌رود تمام نخبگان و تشکل‌های سیاسی و همچنین کسانی که در کشور دارای مرجعیت سیاسی هستند و بیش از دیگران مورد استناد مردم قرار می‌گیرند، از تمام ظرفیت‌های خود برای دعوت از مردم برای حضور پرشور در انتخابات ۲۸خرداد استفاده کنند.

این دعوت عمومی از سوی نخبگان جامعه و رسانه های مکتوب و غیر مکتوب نباید آلوده اغراض جناحی شود و  حمایت از برخی از کاندیداها را به ذهن متبادر کند؛ بلکه در حال حاضر مسئله اصلی ایران، صرف افزایش مشارکت در انتخابات است و این امر مهم‌تر از تمام امیال سیاسی و جناحی است. این موضوع یک اصل مهم است و همه جناح‌های سیاسی باید آن را صدر اولویت‌های خود قرار بدهند. مشارکت حداکثری مردم ضمن افزایش توان بازدارندگی امنیتی، قدرت چانه‌زنی مسئولین کشور را در عرصه‌ بین‌الملل افزایش خواهد داد. هرچند توجه به این امر نباید مانع تلاش برای سپردن قدرت اجرایی کشور به دست نیروهای مومن، انقلابی، کارآمد، متعهد و متخصص شود. نکته مهم دیگر این است که تمام توان سازماندهی احزاب و گروه‌های سیاسی و مدعی قادر نیست تا  آرای اکثریت واجدین شرایط را مدیریت کنند. درحالی‌که بیشترین درصد آرای باقی‌مانده را طیف خاکستری رای‌دهندگان تشکیل میدهد که در زمان انتخابات خارج از چارچوب‌های سیاسی عمل خواهند کرد و جلب نظر مساعد این طیف برای افزایش مشارکت در انتخابات بسیار حائز اهمیت است. ایجاد زمینه مشارکت گسترده تمامی اقشار در انتخابات یک ضرورت و وظیفه ملی است که وظیفه ای همگانی است همه کسانی که از اعتباری در خانواده، محله، طایفه و گروهها و احزاب و کانونهای فرهنگی و مساجد و هر گونه جمعی حتی کوچک باید در این رابطه از همین حالا فعالیت خود را شروع کنند تا در روز موعود(۲۸خرداد) حماسه ای ملی رقم بخورد. هرچند نواقص مدیریتی در سال‌های اخیر در حوزه اقتصادی باعث افزایش نارضایتی در میان مردم شده است؛ اما این ملت بزرگ نشان داده‌اند که در نهایت در پای صندوق‌های رای حضور پیدا خواهند کرد. نکته مهم در اینجا این است که از همه پتانسیل  در جلب نظر مساعد گروه‌های اجتماعی برای مشارکت در انتخابات استفاده شود. برخلاف القای جریان اصلی رسانه‌ای گروه‌های مرجع در امر سیاسی در میان توده‌های مردم، افرادی هستند که در دهه‌های گذشته برای انقلاب و کشور هزینه‌ داده‌اند  که باید از این افراد در این راستا استفاده کرد که توقعی هم ندارند بدیهی است که در این خصوص نباید بر روی نقش سلبریتی‌ها غلو کرد و زمین بازی را به دست آن‌ها داد که بسیاری از آنها هر روز سازی کوک می کنند و در جاهای حساس همراهی خوبی با مردم ندارند.

از سوی دیگر بخشی از جامعه –به حق- نسبت به عدم تحقق شعارهای اقتصادی در سال‌های اخیر معترض هستند و به‌دلیل مدیریت ناصحیح در بخش اجرایی کشور تحت فشار معیشتی قرار گرفته‌اند و ممکن است به دلیل شرایط جاری کشور نسبت به حضور در انتخابات دلسرد شده باشند. قطعا این گروه‌ها نیز با مشاهده  برنامه‌های عملی کاندیداهای نخبه و توانمند به موج مشارکت حداکثری خواهد پیوست و یقین داشته باشند با انتخاب درست می توان کشور را به مسیر درست بازگرداند.

 موضوع مهم دیگر این است که طیفی از جامعه نسبت به تحقق شعارهای انتخاباتی ناامید شده‌است و متاسفانه این امر ناشی از تجربه ناخوشایند از انتخابات‌های گذشته است؛ اما قابل پیشبینی است که با حضور کاندیداهای قابل‌اطمینان و امتحان‌پس‌داده در سایر عرصه‌های مدیریتی، مردم نسبت به امکان ایجاد تغییر امیدوار خواهند شد. بی تردید اکثریت مردم به فردی رای می دهند که برای آینده ایران اسلامی در عرصه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برنامه مدون داشته باشد. در نتیجه رئیس‌جمهور آینده کشور فردی متعهد و متخصص خواهد بود و با همکاری نیروهای دلسوز و کارآمد، ضمن اصلاح نگاه منفی بخش از مردم،‌ ساختارها را به ‌نفع مصالح عمومی کشور اصلاح خواهد کرد. لذا با مشارکت حداکثری و انتخاب کاندیدای اصلح می‌توان نسبت به حل بسیاری از چالش‌ها و مشکلات کشور در آینده‌ای نزدیک امیدوار بود.

 مظفر حاجیان