به گزارش پایگاه خبری ربیع، حتما چنین رویداد بزرگی که متاسفانه امسال با قدری بی­نظمی همراه بوده است ویژگی­هایی دارد که عده­­ای سختی­هایش را هر چه که هست با دل و جان می­خرند تا بتوانند در روز اربعین در کربلا حضور داشته باشند.

این روزها از سراسر جهان زائران امام حسین(ع)  خود را به عراق رسانده یا با پای پیاده مسیری صعب و سخت را طی می­کنند و به شوق زیارت، سرزنش­های خارهای مغیلان را هیچ می­انگارند!

اولین پیاده­روی اربعین

راهپیمایی اربعین یک اقدام نمادین است که جهت باز زنده سازی و یادآوری پیام شهدای کربلا همه ساله در چهلم امام سوم شیعیان در مسیرهایی مشخص به سمت کربلا صورت می­گیرد.

به نوشته مورخان شیعه اولین بار زیارت اربعین از سوی یکی از اصحاب پیامبر(ص) به نام «جابربن عبدالله انصاری» صورت گرفت و از آن پس راهپیمایی اربعین به عنوان یکی از مناسک و آیین­های گرامی­داشت قیام امام حسین(ع) در بیستم صفر و چهل روز پس از عاشورا صورت می­گیرد.

وحدت و انسجام

مردم ایران نیز با پایان گرفتن جنگ تحمیلی و گشایش در روابط بین فرهنگی خود با کشور همسایه عراق از ظرفیت زیارت امام حسین(ع) استفاده کرده و زمینه ساز فرهنگ اتحاد و انسجام برادری و تشکیل امت واحده اسلامی شده­اند. به عبارت دیگر نقش ایران در تبدیل شدن رویداد اربعین به یک ابررویداد براساس تجربیات بسیار پررنگ و قابل تأمل است چرا که از دیدگاهی، اربعین بستری برای نوعی قدرت­نمایی بین­المللی در بحث مدیریت منطقه و مبارزه با تروریسم هم تلقی می­شود. همین ثبات سیاسی و امنیت بیشتر عراق در این روزها با وجود خیل جمعیت زوار عاملی موثر در تقویت بسترهای صلح­آمیز برای شیعیان است.

نقطه عطف

در فرهنگ و آیین ملل مختلف برخی مناسبات یا رویدادها هستند که نقطه عطف تاریخی محسوب می­شوند. بدون شک نهضت و قیام عاشورا یکی از مهم­ترین نقاط عطف تاریخ تمدن اسلامی است و پیاده­روی اربعین نمادی برای پاسداشت این نقطه عطف است به­طوری که این رویداد را به بزرگ­ترین گردهمایی سالانه مذهبی شیعی در جهان تبدیل کرده است.

اثرات پیاده­روی اربعین

پیاده­روی اربعین باعث رشد رفتارهای معنوی می­شود کربلا سرزمین فداکاری و ایثار است و زائری که می­خواهد روحش را صیقل دهد و بستری را برای رشد معنوی خویش فراهم کند راهی این سفر معنوی می­شود به امید اینکه قدری در غم بزرگ اهل حرم و کربلا سهیم باشد و ارزش­های معنوی را نهادینه گرداند.

پیاده­روی اربعین ویژگی­ها و تأثیرات تربیتی هم دارد مثل افزایش بصیرت و عزت نفس و هویت بخشی و…

انسان ناخودآگاه از رفتار و گفتار دیگران تأثیر می­پذیرد. بدون تردید وقتی زائری با کنش عقلانی به زیارت می­رود با تمام وجود  و با توسل به  امام حسین(ع) از ایشان می­خواهد تا عزت دنیا و آخرت او را تضمین کند و سعی می­کند زندگی­اش را در مسیر سبزی که الگوی آن ائمه از جمله امام سوم هستند پیش بگیرد.

مسئله دیگر موضوع فراملی بودن این رویداد شیعی است. حضور فراملیتی در مراسم پیاده­روی اربعین یکی از مسائل شگفت­انگیز است و این حضور به قدری پررنگ است که آمارها حتی از حضور اتباع بیش از هشتاد کشور جهان در این رویداد عظیم حکایت دارند.(نقل از کتاب شهر اربعین)

همه زائران که از کشورهای مختلف و با هدفی مشترک و در قالب مرثیه به عزاداری می­پردازند قصد دارند دلبستگی حقیقی خود را به امام حسین(ع) نشان دهند در نتیجه وحدت و انسجام بیشتری در میان شیعیان حاصل خواهد شد و در حقیقت اربعین کارکردی هویتی می­یابد. شیعیان به مانند اقلیتی اسلامی می­توانند با حضور پررنگ خود و رسانه­ای کردن آن «موجودیت» خود را به جهان اعلام کنند و حتی از این طریق جهان را با قیام و نهضت عاشورا آشنا کنند.

آیین پیاده­روی اربعین با توجه به حضور میلیونی ملیت­های گوناگون شیعه خصوصا در سال­های اخیر گسترش چشم­گیری داشته و به یک فرهنگ و نماد و اجتماعی آیینی تبدیل شده که در بطن خود آثار و پیام­های بسیاری می­تواند داشته باشد.

عاطفه بازفتی