پایگاه خبری ربیع از اصفهان گزارش داد: بی شک معنایی که در قاموس هنر برابر واژه هنر دستی نوشته می شود تنها به یک شی خاموش و زیبا محدود نمی شود بلکه صدای به غایت رسای پیشنیه یک ملت است.

صنایع دستی درحال برخاستن از بستر
محمد نکویی از مسئولان دبیرخانه اصفهان شهر جهانی صنایع دستی گفت: دولت تدبیر و امید زمینه ایجاد تغییرات مثبت در حوزه گردشگری و صنایع دستی را در تمام نقاط ایران فراهم کرده که بهره وری از این فرصت نیازمند کار علمی و پژوهشی است.
وی با تاکید بر جهانگردی و بازار شناسی در تولید صنایع دستی اضافه کرد: تمامی تلاش ها در حوزه صنایع دستی تا موقعی که منجر به صادرات این محصولات به خارج از کشور نشود همانند گذاشتن پول از یک جیب به جیب دیگر است.
دبیر دبیرخانه اصفهان شهر جهانی صنایع دستی گفت: صادرات نیازمند تحقیق و پژوهش و پژوهش نیز نیازمند افراد متخصص و سرمایه گذاری است.
وی ادامه داد: برای در اختیار گرفتن صنایع دستی و حضور در بازار های جهانی نیازمند رصد نمایشگاه های داخلی و خارجی و شناخت کامل نسبت به بازارها و جوامع هدف هستیم ولی ابزارها و نیروی انسانی لازم را برای انجام این امور نداریم.
نکویی گفت: اغلب صنایع دستی از جمله فرش ایرانی از یک سو با چالش تحریم و از سوی دیگر با چالش عدم تحقیق و پژوهش مواجه است و طرح ها، نقشه، بافت و رنگ فرش ایرانی نیاز به تحول و روزآمدی دارد تا بار دیگر جای خود را در بازار جهانی باز کند.
دبیر دبیرخانه اصفهان شهر جهانی صنایع دستی، با اشاره به انتخاب اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی خواستار بهره­گیری از این فرصت و برداشتن گام­های عملی برای توسعه و تقویت صنایع دستی شد و افزود: با گذشت دو ماه از کسب عنوان شهر جهانی صنایع دستی هنوز اتفاقی خاص در اصفهان نیفتاده است.
وی تصریح کرد: باید برای این موضوع دبیرخانه دائمی تشکیل شود و برنامه ریزی های مناسب صورت گیرد.
مسوول امور بین الملل اتحادیه صنایع دستی اصفهان افزود: صنایع دستی اصفهان همانند بیمار درحال احتضار است که به واسطه نبود پزشک و دارو سالهاست با خود درمانی و مقاومت غیرتمندانه خود را از مرگ نجات داده است.
وی گفت: درمجموع مهمترین چالش های صنایع دستی ایران عبارت از بی توجهی به پژوهش، رصد نکردن بازارهای جهانی و نبودن ارتباط مناسب بین حوزه گردشگری و صنایع دستی است.
وی با اشاره به ضرورت نقد رسانه ای، تصریح کرد: مخاطب رسانه ، نقد را می پسندد و لذا اگر وظیفه خود را بدرستی انجام دهیم نقدی متوجه ما نخواهد بود و اگرهم نقد شویم این نقد موجب اصلاح و رشد خواهد شد.
نکویی با اشاره به نوسانات شدید در بازار ایران، گفت: بخشی از گرانی کالاهای ایرانی بویژه صنایع دستی مربوط به نبود ثبات در بازار است و لذا عرضه کننده تلاش می کند در زمان اقبال بازار، جبران مافات کند.
وی همچنین با اشاره به نقش راهنماهای گردشگری در معرفی کالاهای ارزشمند و معرفی هویت اصیل ایرانی، افزود: نبض بازار صنایع دستی در دست راهنماهای گردشگری است.
دبیر اصفهان شهر جهانی صنایع دستی، همچنین به گران بودن هزینه اسکان در هتل های ایران اشاره کرد و تصریح کرد: برخی از هتل ها در بهترین نقاط گردشگری جهان مانند رم در مقایسه با اصفهان هزینه بسیار کمتر از گردشگر دریافت می کنند و گران بودن هتل ها موجب ریزش گردشگر می شود.

بازار تجارت صنایع دستی کشور نیازمند تغییر و تحول است
معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز دراین میزگرد با اشاره به فعالیتهای انجام شده در این بخش گفت: پژوهش و تحقیق از مهمترین اهرم های سازنده برای برنامه های بلند مدت و اجرایی کردن اهداف است.
محمد حسین دهقانی افزود: تعامل و مشارکت دردوره های قبل وجود نداشت و اکنون بین دولت و بخش خصوصی همدلی بسیار نزدیک وجود دارد.
وی یادآوری کرد: در هیچ دوره ای مثل هم اکنون اتاق اصناف در کنار معاونت صنایع دستی قرار نداشت و هیچ وقت اتحادیه صنف همراه و همسو با این معاونت نبوده است و در این دوره با همدلی و مشارکت دو جانبه دولت و بخش خصوصی اتفاقات خوبی در حوزه صنایع دستی رقم خورده است.
دهقانی با اشاره به کسب عنوان شهر جهانی صنایع دستی برای شهر اصفهان گفت: همزمان با سالروز بزرگداشت این رخداد در یازدهم مهرماه سال ۹۵ مجمع عمومی شورای جهانی صنایع دستی با حضور حدود ۲۰۰ مهمان داخلی و خارجی در مدت ۵ روز در اصفهان برگزار خواهد شد.
معاون صنایع دستی استان اصفهان، تعدد مدیریت در صنایع دستی را یکی از مشکلات این صنعت عنوان کرد و افزود: سازمان ها و ادارات مختلف در زمینه متولی گری صنایع دستی قدم بر می دارند.
دهقانی با بیان اینکه محصولات صنایع دستی به عنوان محصولات فرهنگی هنری در نظر گرفته می شود، افزود: در نگاه به هنر و فرهنگ نباید تفاوت بین متولی گری درحوزه فرهنگ، ادب و هنر وجود داشته باشد.
معاون صنایع دستی استان اصفهان گفت: دغدغه ها و خلاءهایی در اختیارات سازمانی ما به عنوان مسئول قرار دارد که مانع از برنامه ریزی های جامع و بلند مدت شده است.
وی با بیان اینکه امروز جوانان ما با صنایع دستی غریبه و نا آشنا هستند، تصریح کرد: اصفهان شهر جهانی صنایع دستی نام گرفته که این مهم به عنوان یک فرصت، تاثیر جدی در عرصه فروش و شناساندن صنایع دستی دارد.
وی با بیان اینکه هم اکنون شش هزار و ۳۷۰ نفر در استان اصفهان زیرپوشش بیمه هنرمندان و شاغلان صنایع دستی قرار دارند، گفت: زری بافی از جمله رشته های صنایع دستی است که بطور کامل نه تنها در بخش دولتی بلکه در کارگاه ها هم احیا شده است.
معاون صنایع دستی استان اصفهان گفت: صنایع دستی عین اقتصاد مقاومتی است و یکی از بهترین زمینه ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
وی با بیان اینکه باید زمینه جذب نیروی شاغل در تولید صنایع دستی را فراهم کنیم افزود: برای ایجاد تحول در صنایع دستی باید بازار فروش و تجارت متحول شود و به دنبال آن چرخه تولید هم توسعه و گسترش پیدا خواهد کرد.