پایگاه خبری ربیع/

(آمریکا در بحران)

فردا یعنی بیستم ژانویه ترامپ کاخ سفید را ترک می کند، اما چند روز پیش اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، با ۲۳۲ رای موافق( در مقابل ۱۹۷ رای مخالف  ) ، به استیضاح ترامپ رای مثبت دادند.

به این ترتیب، امروز یا فردا پس از بازگشایی مجلس، نمایندگان مجلس سنای آمریکا باید در خصوص استیضاح ترامپ و برکناری وی از قدرت تصمیم گیری کند.

اما ماجرا پیچیده تر از حد تصور است! چرا که بحرانهای سیاسی در آمریکا، متعاقب استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان وارد فاز تازه ای شده است و شرایط سیاسی آمریکا حکایت از وضعیتی کاملا بحرانی دارد؟ در چنین شرایطی، احتمال دارد درست در روز ۲۰ ژانویه، یعنی در همان روز برگزاری مراسم تحلیف بایدن ، سنای آمریکا بر سر استیضاح ترامپ نیز رای گیری کند! در صورتی که این استیضاح با موافقت ۶۷ سناتور ( بیش از دو سوم سنا) همراه شود، ترامپ در روز بیستم ژانویه به جای “خروج از کاخ سفید”، از دفتر ریاست جمهوری خود “اخراج” خواهد شد! اگر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا مواد قانونی استیضاح ترامپ را هر چه سریعتر به مجلس سنای آمریکا ارسال کند، احتمال برگزاری این دو مراسم در یک روز وجود دارد.نانسی پلوسی نیز اعلام کرده است که فورا پرونده استیضاح ترامپ را با قید فوریت، به سنا ارسال خواهد کرد تا جایی برای تاخیر جمهوریخواهان در این خصوص باقی نماند! لایحه استیضاح ترامپ به اتهام تحریک برخی افراد از جانب وی که منجر به حمله طرفداران

رئیس جمهوری فعلی آمریکا به ساختمان کنگره شده بود، توسط مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت تصویب شد. دموکراتها و حتی برخی جمهوریخواهان مصمم هستند تا مراسم  استیضاح ترامپ به هر نحو ممکن در روز بیستم  ژانویه در مجلس سنا برگزار شود! حالا هر وقت این استیضاح صورت گیرد پیامدهای خاص خود را خواهد داشت.

سوال اصلی اینجاست که مگر می توان یک “رئیس جمهور” را پس از حضور در مسند قدرت در آمریکا استیضاح کرد؟ پاسخ این سوال مثبت است! مطابق قانون اساسی آمریکا، کنگره می تواند رئیس جمهور را پس از پایان حضورش در قدرت نیز استیضاح کند.به عبارت بهتر، در چنین شرایطی کنگره ( خصوصا مجلس سنا) در کسوت یک “دادگاه” وارد عمل می شود و متهم ( رئیس جمهور مدنظر) باید از خود در برابر اتهاماتی که کنگره و استیضاح کنندگان بر او وارد می کنند، دفاع کند.

در صورتی که ۶۷ سناتور آمریکایی، یعنی بیش از دو سوم سناتورها، رای به گناهکار بودن رئیس جمهور دهند، وی به صورت مادام العمر از حضور در هرگونه فعالیت سیاسی محکوم خواهد شد. نه تنها اکثریت قریب به اتفاق سناتورها و نمایندگان دموکرات، بلکه برخی نمایندگان و سناتورهای جمهوریخواه نیز خواستار تکمیل پروسه استیضاح ترامپ( حتی پس از خروج وی از کاخ سفید) با هدف صدور حکم “مرگ سیاسی همیشگی ترامپ” از سوی کنگره هستند. در این صورت، ترامپ دیگر حق شرکت در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری یا انجام هیچ گونه اقدام سیاسی را نخواهد داشت. این قانون از قوانین پیشرفته ای است که بازدارندگی خوبی در پی دارد؟ اینکه شخصی در کسوت یک مقام اجرایی یا قانونگذاری یا قضایی در صف اپوزیسیون در کشوری قرار گیرد و بجای پاسخگویی به عملکرد ناکارآمد خود طلبکار شود و گناه کم کاری های خود و تیمش را به گردن این و آن بیندازد و با این روش بخواهد از مردم رای مجدد بگیرد و جایگاهی را غصب کند با هیچ منطقی جور در نمی آید!؟ کشور ما از این زاویه و روزنه آسیب زیادی دیده است و مردم هزینه سنگینی را برای اینچنین تحرکات را پرداخته اند کاش در قوانین کشور مصوبه گذرانده شود که هر مسئولی که خود را در صف مخالفن قراردهد برای همیشه از ورود به مسئولیت محروم گردد، از طرفی کاش هر مسئولی پس از دوران مسئولیت به  دادگاه ویژه ای فراخوانده می شد و در ارتباط با ناکارآمدی، عدم اجرای قوانین، سستی و کاهلی در خدمت به مردم و عدم تحقق شعارها و قولهای انتخاباتی اش پاسخ می داد؟ کاش می شد هر مسئولی در ارتباط با آقازاده هایش و اقوام بستگانش مورد سوال قرار می گرفت؟ اینها می تئانست جریان مسئولیت ها را تا حدی کنترل و از انحراف مصون دارد و حقوق ملت محقق گردد.

برگردیم به موضع ترامپ، رئیس جمهور جنجالی آمریکا طی روزهای اخیر تلاش می کند تا به صورت مداوم حمله کنندگان به ساختمان کنگره را اوباش بخواند و آنها را محکوم کند! این در حالیست که مهاجمین جملگی از طرفداران وی بوده اند! تا قبل از حمله طرفداران ترامپ به کنگره در ششم ژانویه امسال ( که منجر به کشته شدن ۵ نفر و زخمی شدن دهها نفر شد )، اکثر نظرسنجی های داخلی در حزب جمهوریخواه نشان می داد که اکثر رای دهندگان این حزب، از حضور ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آتی ( سال ۲۰۲۴) حمایت می کردند.با این حال، به نظر می رسد با وقوع حمله به کنگره، نقشه های ترامپ برای حضور مجدد در انتخابات بر هم خورده است و با اسیضاح وی نقشه ها نقش برآب خواهد شد.در عین حال، برخی سناتورهای جمهوریخواه معتقدند باید از اکنون، ترامپ را به طور کامل از معادلات درونی حزب جمهوریخواه حذف کنند. آنها تاکید دارند که با وجود حمله اخیر طرفداران ترامپ به کنگره،باقی ماندن رئیس جمهور فعلی آمریکا در حزب جمهوریخواه، می تواند برای سران این حزب هزینه سنگین و غیر قابل جبرانی در پی داشته باشد و این یعنی مرگ سیاسی ترامپ برای همیشه.

 مظفر حاجیان