زهرانصیری

به گزارش ربیع به نقل از روزنامه کیمیای وطن ،مرحله استانی سی و نهمین دوره مسابقات قرآن کریم با شرکت ۸۱۵ نفر از سراسر استان اصفهان به مدت ۲ روزدر کاشان برگزار می‌شود. مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان اصفهان درنشستی با رسانه‌ها ازحضور ۳۱ هزار و ۵۲۰ نفر در مرحله شهرستانی این مسابقات خبر دادوگفت:مرحله استانی مسابقات قرآنی در رشته‌های حفظ، قرائت، ترتیل، معارف، دعاخوانی و اذان برگزارمیشود که دراین زمینه ۸۱۵ نفر از برگزیدگان مرحله شهرستانی به مرحله استانی راه یافته‌اندواز این تعداد، ۴۵ نفر به مسابقات کشوری اعزام می‌شوند. حجت‌الاسلام رضاصادقی گفت: سال گذشته ۷۳۰ نفر در مرحله استانی و ۳۲ نفر از استان اصفهان شرکت کننده در مرحله کشوری این مسابقات بودندکه از این تعداد ۱۱ نفر حائز رتبه برتر کشوری شدند.

اصفهانی‌ها پیشتازشرکت درمسابقات قرانی

وی دراین زمینه تصریح کرد: امسال نیز استان اصفهان، مقام نخست کشور در تعداد شرکت‌کنندگان در مسابقات قرآنی را ازآن خود کرد. وی با بیان اینکه این مسابقات ویژه رده سنی ۱۸ سال به بالا است گفت: ۴۲۰ نفر خواهر در ۴ سالن و ۲۹۵ نفر برادر در ۳ سال در مرحله استانی به رقابت می‌پردازند، ۱۰۰ نفر در قالب ۱۳ کمیته، وظیفه پشتیبانی و برگزاری مسابقات را برعهده دارند. حجت الاسلام صادقی بیان داشت:همچنین ۳۵ نفر از داوران کشوری و بین‌المللی از استان‌های تهران، قم، گیلان و اصفهان شامل ۲۱ نفر داور خواهر و ۱۴ نفر داور برادر به داوری این مرحله استانی مسابقات قرآنی اوقاف می‌پردازند. وی تصریح کرد: برگزاری محفل انس با قرآن کریم در شهرهای کاشان و آران و بیدگل، برپایی کارگاه‌های آموزشی با بهره‌گیری از اساتید برتر، بازدید از اماکن تاریخی و مذهبی کاشان و اهدا یادبود مسابقات به تمامی شرکت کنندگان از جمله برنامه‌هایی است که برای این دوره از مسابقات در نظر گرفته شده است. مدیر کل اوقاف اصفهان اضافه کرد: پیش بینی می‌شود ۲۰۰ میلیون تومان برای برگزاری این دوره از مسابقات هزینه شود، این هزینه از محل موقوفات منطبق با نیت قرآنی و یک درصد از نذورات بقاع متبرکه تأمین می‌شود.

وقف مردم برای امورات قرآنی ضروریست

وی درادامه صحبت‌هایش ازاین موضوع هم گلایه داشت که متاسفانه موقوفات با نیت قرآنی در استان اصفهان بسیار کم است. وی در این رابطه توضیح داد:هم اکنون ۵۹ درصد از موقوفات استان اصفهان مذهبی هستند که از این میزان، ۷۰ درصد آن وقف عزاداری امام حسین (ع) است، بنابراین انتظار می‌رود مردم متدیّن استان اصفهان، قسمتی از اموال خود را وقف فعالیت‌های قرآنی و آموزش قرآن کنند. وی با اشاره به اجرای طرح ملی حفظ قرآن کریم بیان کرد: سهمیه امسال استان اصفهان در این طرح بیش از ۳۰ هزار حافظ قرآن که حداقل ۳ جزء حفظ هستند در نظر گرفته شده که تاکنون ۲۷ هزار نفر در کلاس‌های حفظ در بقاع متبرکه و امامزادگان سراسر استان شرکت کرده‌اند.

آموزش مجازی قرآن

صادقی با بیان اینکه تا کنون یک هزار و ۳۰۰ کاربر به‌صورت رایگان و مجازی در حال آموزش حفظ قرآن کریم هستند، ادامه داد: علاقه‌مندان به حفظ قرآن‌کریم می‌توانند به وسیله سامانه حفظ مجازی به حفظ قرآن بپردازند، در حال حاضر ۷ مربی در مرکزی در کنار مقبره علامه مجلسی به‌صورت تلفنی آماده مشاوره و آموزش علاقه‌مند به شیوه مجازی هستند

اجرای طرح مهرتحصیلی دراوقاف

در ادامه معاون فرهنگی اداره اوقاف استان اصفهان بااشاره ب فرارسیدن سال تحصیلی جدید افزود: طرح مهر تحصیلی همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید با هدف کمک به دانش آموزان، دانشجویان و طلاب بی بضاعت توسط اداره اوقاف استان اجرا می‌شود. حجت الاسلام امیری، تصریح کرد: در این طرح ۱۵ هزار محصول شامل کتاب، دفتر، مدادرنگی، کیف و غیره به دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب نیازمند اهدا می‌شود.

اهدای ۱۵ هزار بسته تحصیلی به محصلین

وی ادامه داد: ۵۰ میلیون تومان اقلام ویژه دانش‌آموزان به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان خریداری شده که ۲۴ میلیون تومان از محل موقوفات و اجرای نیت واقفان و مابقی آن توسط خیران تأمین شده است. وی همچنین بیان داشت:هر یک از بسته‌های اهدایی به دانش‌آموزان حدود ۱۰۰ هزار تومان ارزش مالی دارد. وی در پایان با اشاره به برگزاری جشن‌های دهه ولایت در بقاع متبرکه سراسر استان اصفهان گفت: همزمان با دهه ولایت و اکمال دین نبوی، جشن‌های مختلفی از امشب به مدت ۱۰ شب در راستای تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی برگزار می‌شود.