به گزارش پایگاه خبری ربیع، هر حکومت و انقلابی که پایه‌گذاری می‌شود، برای آینده اصولی را ترسیم می‌کند که برای حاکمیت آن اصول مبارزاتش را ادامه می‌دهد تا آن اصول به نتیجه برسد. انقلاب اسلامی نیز اصولی دارد که پایه و بنیان‌های اصل انقلاب بر آن استوار است. اما این انقلاب با همه انقلاب‌ها متفاوت است؛ زیرا رهبری آن به دست روحانی اسلام‌شناسی است که جز به اصول الهی و قرآنی نمی‌اندیشد و پایه‌های انقلابش را بر اصول قرآن و سنت نبوی و علوی بنیان نهاده است.

یکی از این اصول که از اصول مهم انقلاب اسلامی به شمار می‌رود تکیه بر مردم است. امام(ره) از روزهای اول انقلاب علاوه بر اتکال به ذات اقدس الهی، بر مردم و حضورشان در مراحل مختلف تأکید زیادی داشتند و برای مردم شأن و احترام بالایی قائل بودند. به جرأت می‌توان گفت یکی از انقلاب‌هایی که پس از پیروزی و تا به امروز بر پایه مردمی بودن پایدار مانده است همین انقلاب امام است که در روزهای اول پیروزی و کمتر از چند ماه از آن به آرای عمومی مراجعه می‌کند تا عنوان حکومت را مردم تعیین کنند؛ مردم نیز سنگ تمام گذاشتند و به جمهوری اسلامی باوجود تلاش دشمنان داخلی و خارجی رأی می‌دهند و از آن پس نیز برای هر موضوعی به آرای مردم تکیه می‌کردند که اکنون به عنوان حکومتی مردم‌سالار در دنیا مطرح است. در رابطه با اهمیت ایستادگی بر اصول انقلاب که امام(ره) بر آن عنایت ویژه داشتند، مقام معظم رهبری فرمودند: من آنچه نیازِ امروز می‌دانم، ایستادگی بر اصول انقلاب در درجه‌ اول است. اصول انقلاب هم همان چیزهایی است که در وصیت‌نامه‌ امام و در بیانات امام وجود دارد؛ اینها پایه‌های انقلاب و ستون‌های انقلاب است. به جوان‌ها توصیه می‌کنم وصیت‌نامه‌‌ امام را بخوانید؛ شما امام را ندیده‌اید اما امام مجسم در همین وصیت‌نامه است؛ مجسم در همین بیانات و گفتارها است. محتوای آن امامی که توانست دنیا را تکان بدهد، همین چیزهایی است که در این وصیت‌نامه و مانند اینها هست.(امام خامنه‌ای، ۲۶/۸/۹۵)

واقعیت این است که یک نظام سیاسی در صورتی می‌تواند ضمانت ماندگاری داشته باشد که از یک پشتوانه قدرتمند مردمی برخوردار باشد. امام خمینی(ره) از روزی که حرکت انقلابی خویش را آغاز نمودند، همواره مخاطبین اصلی را در هنگامه بحران‌ها و افت و خیزهای سیاسی اجتماعی مردم قرار داده بود و رازمندی عنوان حکومت مردمی و حاکمیت بر قلب‌ها در نهضت امام خمینی(ره) در همین نکته نهفته است. کسی سراغ ندارد امام(ره) در مسیر پیشبرد اهداف نهضت متوسل به گروه‌ها و جناح‌های سیاسی شده باشند، بلکه در بستر انقلاب اسلامی به همه گروه‌ها توصیه می‌کردند اگر می‌خواهید به این مردم خدمت کنید و بمانید، باید به اقیانوس ملت مسلمان ایران بپیوندید. امام(ره) به حقیقت مردم را باور کرده بودند و به حمایت و دلدادگی آنان نسبت به ارزش‌های دینی، اعتقادی راسخ داشتند. بدیهی است اگر با مردم صادقانه سخن گفته شود و صمیمانه برای آنها کار شود، حتما در مراحل سخت و تنگ، به یاری حکومت قیام خواهند کرد؛ آن چنانکه در انقلاب اسلامی این حقیقت را به تمام جهانیان به اثبات رسانده‌اند. چنانچه امام(ره) فرمودند: «ما در مشکلات باید متوسل بشویم به ملت؛ ملتی که بحمدالله مهیا برای کمک و فداکاری بوده و هستند. با فداکاری ملت بحمدالله مراحلی را که بسیار اهمیت داشت پشت سر گذاشتیم و موانع مرتفع شد.» (صحیفه امام، ج۸، ص۱۷۹)

سیره و روش امام خمینی(ره) در زمامداری و حکومت برگرفته از سنت پیامبر(ص) و حکومت علوی بود؛ بر این اساس احترام به مردم به عنوان حامیان اصلی نظام حکومتی، پی ریزی شد و ایشان از همان آغاز پیروزی و حتی پیش از آن و مناسبت‌های گوناگون بر مراجعه به آرا عمومی و برگزاری انتخابات، تأکید کردند. امام (ره) در باب قدرت و نقش مردم می‌گویند: «اگر مردم پشتیبان یک حکومتی باشند، این حکومت سقوط ندارد.» (صحیفه امام، ج۷، ص۲۵۳)

امام (ره) توصیه جدی داشتند که مسئولین به گونه‌ای عمل کنند که حضور مردم در صحنه‌های مختلف اجتماعی سیاسی خدشه‌دار نشود زیرا جمهوری اسلامی، بدون این پشتوانه بزرگ به نتیجه نخواهد رسید. مقام معظم رهبری در باب این باور امام خمینی(ره) نسبت به مردم می‌فرمایند: «کمتر کسی را دیده‌ام که به قدر امام(ره) نسبت به مردم از عمق دل احساس محبت و اعتماد کند. او به شجاعت و ایمان و وفا و حضور مردم باور داشت.» (حدیث ولایت، ج۱، ص۱۳۰)

آری، وفاداری مردم ایران به آرمان‌های امام(ره) بر دوست و دشمن روشن است و همین باعث شده تا دشمنان با تهاجم از طرق مختلف به بنیان‌های مستحکم انقلاب اسلامی که یادگار امام است بپردازند و اعتقادات مردم را هدف‌گیری کنند تا مردم را از اصول اساسی انقلاب دور کنند و به اهداف خود دست یابند؛ اما زهی خیال باطل! اگر مسئولان توجه نکنند و از مردم دور شوند و با اختلاف‌های سیاسی، مردم را نادیده گرفته، باعث شبهاتی در اذهان می‌شوند و راه دشمن را نزدیک خواهند کرد؛ لذا هر آنچه مردم را مأیوس یا دلسرد کند و امید به آینده روشن را از مردم بگیرد سمی مهلک خواهد بود؛ چنانچه رهبری عزیز در دیدار اخیر فرمودند: ناامیدی سم مهلک است.

حدود شش ماه به انتخابات مانده است باید در دوره باقیمانده با خدمت بیش از پیش و برداشتن غول گرانی و تورم مردم را امیدوار نمود و راه شرکت مردم در انتخابات را هموار کرد. دولت بجنبد، جهادی عمل کند، تورم را بشکند و مایحتاج مردم را با قیمت منصفانه به دست مردم برساند، قوه قضائیه دست چپاولگران بیت‌المال را قطع کند و مجلس نظارت بر امور را اصل قرار دهد و امور تسهیل خواهد شد.