مذاکرات وین و دولت سیزدهم

چهارشنبه هفته گذشته هیات دولت برای آخرین جلسه به حضور رهبر انقلاب اسلامی رسیدند. رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار نکات مهمی را متذکر شدند، نکاتی که می تواند چراغ راه دولت آینده باشد تا فرصت ها را غنیمت دانسته و بدون توجه به دست بیرونی ها و امید به بیگانگان به قدرت و توان و استعدادهای داخلی توجه کنند و لحظه ای از فرصت های خدمت را از دست ندهند و برای چندمین بار دشمنان را نیازمایند چرا که آزموده را آزمودن خطاست! بارها آمریکا آزموده شده اما هیچ وقت نتیجه خوبی به دست نیامده است آنها در هر فرصتی به دنبال پیدا کردن جای پایی هستند تا راهکاری برای ورود و ضربه اساسی به ملت ما را به دست آورند و امکان ندارد در راستای منافع ما گامی بردارند بلکه به حداقلی که بتواند پیشرفت کشور را مانع شوند هم وارد خواهند شد و در فکر زمانی مناسب برای بازگشت به کشور ما و غارت منافع ملی ما هستند.آنچه در سخنان رهبری در دیدار اخیر مهم است اینکه دولت سیزدهم باید با اقتدار تمام وارد عمل شود و موضع انفعال را ترک و به دنبال ایفای حقوق ملت ایران باشد همچنین نباید به قول و وعده های بدون تضمین تن دهد.

مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با هیات دولت دوازدهم به مذاکرات وین اشاره کردند و فرمودند: امریکایی‌ها در این مذاکرات، بر سر موضع عنادآمیز خود محکم ایستادند و یک قدم هم جلو نیامدند.

مسئولان باید متوجه باشند که آمریکا از مقابله با ایرانی که او را از کشورش بیرون انداخته است دست بردار نخواهد بود او لقمه ای بزرگ و مهم را از دست داده است و تا لقمه از دست داده را به دست نیاورد همچنان با عناد برخورد می کند و این دشمنی را در آشکار و نهان اعمال می کند. اینهم معلوم بود که آنها بر همان موضع قبلی و دوران ترامپ خواهند ایستاد و به امتیاز کم راضی نمی شود بلکه او به دریافت و گرفتن کامل اختیار از ملت ایران است.

رهبر انقلاب اسلامی  همچنین خاطرنشان کردند: امریکایی‌ها در زبان و وعده می‌گویند تحریم‌ها را بر می‌داریم

 

اما تحریم‌ها را برنداشتند و برنمی‌دارند، ضمن آنکه شرط هم می‌گذارند و می‌گویند که باید در همین توافق جمله‌ای بگنجانید که بعداً درباره برخی موضوعات صحبت شود و گرنه توافقی نخواهیم داشت.

آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند که آماده‌اند به تعهدات خود تحت تفاهم هسته‌ای برگردند و تحریم‌های مغایر با آن را بردارند،‌ امّا رفتار آنان در مذاکرات این را ثابت نمی‌کند. آنها در مذاکرات همچنان قلدری می کنند و به آنچه در برجام مطرح و تفاهم گردیده است قانع نیستند آنها اکنون که مجدد به مذاکره برگشته اند بجای اینکه در مقابل خسارت خروجشان پاسخگو باشند به دنبال تغییر و افزایش امتیازهای خود در برجام و حتی خارج از برجام و بالاتر از آن هستند. لذا می بینیم کل تفاهم را به پذیرش بندی درخصوص انجام گفتگوهای آتی درمورد مسائل منطقه‌ای گره می زنند که البته این بند مجوز ورود آنها به مباحثی خارج از برجام است که محدودیت های بیشتری برای ایر ان ایجاد خواهد کرد و بهیچ وجه ما نباید زیر بار چنین بندی برویم. در این رابطه حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمودند: آنها می‌خواهند با گذاشتن این جمله، بهانه‌ای برای دخالت‌های بعدی خود درباره اصل برجام و مسائل موشکی و منطقه‌ای فراهم کنند و اگر ایران حاضر به بحث درباره آنها نشود بگویند توافق را نقض کرده‌اید و توافق، بی‌توافق.

آمریکا حتی حاضر حاضر به لغو دستور اجرایی تحریم تسلیحات نیست چیزی که کاملاً با قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام در تناقض آشکار است و همه طرفین و کشورهای داخل در مذاکرات نیز این را بخوبی می دانند اما نه خود آمریکاییها و نه اعضای دیگر مخصوصا اروپایی ها وارد این موضوع نمی شوند. آنها حتی حاضر به برداشتن تحریم‌های ترامپ علیه بیش از ۵۰۰ نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی و لغو قانون تحریمی کاتسا نشده اند و اتگر چیزی را هم بپذیرند به راحتی نقض خواهند کرد. به همین لحاظ مقام معظم رهبری با تأکید بر اینکه امریکایی‌ها کاملاً ناجوانمردانه و خباثت آلود برخورد می کنند، افزودند: امریکا هیچ ابایی از نقض قول و تعهدات خود ندارد همان‌طور که یکبار توافق را نقض کردند و کاملاً هم بی‌هزینه بود.

راستی چگونه می تاون به کسی که نقض عهد کرده است اعتماد نمود و برای بار دیگر با او سر میز مذاکره نشست و حدف او را پذیرفت؟ وقتی بد عهدی داشت و از این بد عهدی زیان و خسلرتی متوجه او نشد خب طبیعی است که مجدد عهد شکنی کند چراکه در قاموس جهانی عهد شکنی قدرتهای به ظاهر بزرگ جریمه ای ندارد؟! آمریکاییها در وین حاضر به ارائه تضمین در مورد عدم تکرار رفتارهای مشابه دولت قبل در قبال تفاهم هسته‌ای نشدند؛ حتی حاضر نشده اند دوره زمانی معقولی را برای تداوم کار شرکت‌هایی که با ایران وارد تجارت می‌شوند، درنظر بگیرند. ریزا خود می دانند نمی توانند بر عهدشان پایبند باشند! و هر گونه تضمین باعث می شود کار عهد شکنی را با خسارتی همراه کند و این برای آنها قابل پذیرش نیست آنها باید مصون از هر جریمه و تضمین باشند و در تصمیم نیز آزاد باشند؟! این دنیا را قانون جنگل حاکم است؟

در این مورد حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: اکنون هم که به امریکایی‌ها گفته می‌شود، تضمین دهید که توافق را در آینده نقض نخواهید کرد، می گویند تضمین نمی‌دهیم. چون اگر تضمین باشد طرح خسارت عهد شکنی طرح خواهد شد و آنها حاضر به بحث درباره خسارات وارده  نخواهند بود چنانچه در باره خروجشان از برجام  نیز حاضر به بحث در مورد خسارت عهد شکنی به ایران در اثر خروج غیرقانونی از تفاهم هسته‌ای نیستند.

حالا مذاکرات قطع شده تا دولت جدید ایران شروع بکار کند و وارد عمل شود اما مسئولان دولت سیزدهم باید از سوابق مذاکرات بخوبی درس بگیرند و حتی یک قدم از حقوق ملت ایران عقب نشینی نکنند به یقین ایستادگی نمایندگان ایران در مذاکرات می تواند دشمن را از زیاده خواهی به عقب براند و مجبور به پذیرش منطق کند.